Archeologai Pilėnų pilies pėdsakų dar nerado

Publikuota: 2009 m. gegužės 23 d. šeštadienis

Kalnas
Archeologai, baigę kasinėti Molavėnų piliakalnių kompleksą, sako iki šiol negalintys nei paneigti, nei patvirtinti, kad čia stovėta pilies, kurioje prieš beveik 700 metų užpuolus kryžiuočiams susidegino garsieji Pilėnų gyventojai.

Rasti tik keli I-V amžiaus radiniai, tarp jų – ir archeologams nuostabą sukėlusi žinduolio fosilija, kurios amžius gali būti nuo kelių šimtų tūkstančių iki keliasdešimties milijonų metų, praneša LTV naujienų tarnyba.

Molavėnų piliakalnių komplekse archeologai plušėjo daugiau kaip savaitę, tačiau negali pasigirti radinių gausa. Rastos vos kelios molinių puodų šukės, metalo šlako gabalėlių, rodančių, kad to meto žmonės čia jau apdirbo geležį, keletas akmeninių trintuvių – visus šiuos radinius archeologai priskiria I-V amžiui.

Nors kai kurie istorikai spėja, kad ant vieno iš komplekso piliakalnių galėjo stovėti garsioji Pilėnų pilis, prieigose archeologai nerado suodžių sluoksnio ar ginklų liekanų, kurios rodytų, kad čia pilies iš tiesų būta.

„Tos kalbos, ar Pilėnai čia, – jos, matyt, bus ir po šių tyrimų, kadangi mes neradom nei teigiamo atsakymo, nei neigiamo atsakymo. Ateities kartoms vėl teks ginčytis“, – sakė viešosios įstaigos „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius Olegas Fediajavas.

Tiesa, vienas radinys archeologus ypač sudomino – vienoje perkasų aptikta žinduolio fosilija. „Datuojama tikrai ankstesniu laikotarpiu, nei šitas piliakalnis atsirado. Greičiausiai tuo laikotarpiu, kai žmonės Lietuvos teritorijoje dar negyveno“, – pasakojo O. Fediajevas.

Archeologai spėja, kad kaulas gali būti kelių šimtų tūkstančių ar net kelių dešimčių milijonų metų senumo. Koks tai galėjo būti gyvūnas ir kiek kaului metų, nustatys specialistai.

Raseinių rajone esantis Molavėnų piliakalnių kompleksas susiformavo XII-XV amžiuje. Pirmasis piliakalnis vadinamas Kaubrėmis yra 200 metrų ilgio. Jame – trys aikštelės, kuriose, kaip manoma, galėjo stovėti po atskirą pilies dalį. Istorikų teigimu, tai galėjusi būti pirmoji gynybinė linija, skirta sulaikyti užpuolikus.

Už kelių šimtų metrų stovi dar vienas beveik 20 metrų aukščio piliakalnis, ant kurio, kaip spėjama, ir buvo Pilėnų pilis.

Pilėnai – legendinė lietuvių pilis. Kronikininkas Vygandas Marburgietis rašo apie 1336 metais vykusį Pilėnų pilies šturmą, per kurį lietuviai ypač narsiai gynėsi, bet, nematydami vilties atsilaikyti, galiausiai patys pasirinko mirtį ir susidegino.

Pilėnų istorija įkvėpė nemažai menininkų romantikų ir tapo savotišku pasyvaus pasipriešinimo simboliu. Pilėnų vieta iki šiol tiksliai nenustatyta. Ilgą laiką buvo manoma, kad Pilėnų būta ant Punios piliakalnio, tačiau kai kurie istorikai mano, kad ji buvo Žemaitijoje.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Iranas pristatys islamišką „Google Earth“ analogą

Iranas ruošia kartografinę paslaugą – islamišką „Google Earth“ analogą. skaityti »

Per mišias bus naudojami planšetiniai kompiuteriai

Anglikonų Šv. Jono bažnyčia Mickleoveryje (Jungtinė Karalystė) parapijiečiams vietoj psalmynų išdalijo planšetinius kompiuterius. skaityti »

Gandas: „Xbox 3“ žaidimų kompiuteris reikalaus nuolatinio interneto ryšio

Jau antrą kartą šiais metais į viešumą iškyla informacija, jog vis dar neanonsuotas naujos kartos žaidimų kompiuteris iš programinės įrangos giganto „Microsoft“ galimu vardu „Xbox 3” reikalaus nuolatinio interneto ryšio, todėl daugelis žaidėjų jau pradėjo rimtai nerimauti. skaityti »

Sukurta plėšoma USB atmintinė

USB atmintinės tapo kasdienio vartojimo preke, jas turime kartu su raktais, pinigine ir telefonu savo kišenėje. Tačiau dažnai atsitinka taip, jog informacijos nesinori ištrinti, o USB rakte trūksta vietos. Dizaineris Kurt Rampton siūlo labai patogią išeitį. skaityti »

Pristatytas „iPhone“ dėklas su švilpuku

Kai kurie dizainerių konceptai išties stebina, kaip antai korėjiečio Sang–hoon Lee sukurtas dėklas „iPhone“ su įmontuotu švilpuku. skaityti »

2014 m. pasaulio čempionate FIFA naudos elektronines vartų stebėjimo sistemas

Nepaisant įvairių nuomonių apie elektronines vartų stebėjimo sistemas, paskutinės teisėjų klaidos privertė už futbolo turnyrus atsakingus valdininkus pakeisti savo sprendimą. skaityti »

Televizorius „Apple iTV“ gaus unikalų pultą „iRing“

Vyriausiasis bendrovės „Topeka Capital“ analitikas Brianas White‘as neseniai pareiškė, kad kompanija „Apple“ dar šiais metais pradės gaminti savo išmanųjį televizorių „iTV“. skaityti »

Kinai kuria papildytos realybės akinius

Kinijos interneto kompanija „Baidu Inc.“ kuria papildytos realybės akinius „Baidu Eye“. skaityti »

Tarp pirmųjų „Google Glass“ savininkų – būrys įžymybių

Buvęs JAV kongreso atstovų parlamento pirmininkas, garsus rašytojas, publicistas ir verslininkas Newt Gingrich buvo įvardytas tarp pirmųjų išplėstos realybės akinių „Google Glass“ savininkų. skaityti »

Neįprastai storas dėklas telefonui

Visos kompanijos stengiasi pralenkti viena kitą siūlydamos vartotojams plonesnius, gražesnius, išmanesnius ir t. t. telefonus. O štai dizainerių komanda iš Japonijos įsitikinusi, jog telefoną reikia „pastorinti“. skaityti »