Atrasta 3 000 metų senumo sviesto statinaitė

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 24 d. pirmadienis

Alaus statinės
Netoli Giltouno miesto (Airija) atrasta senovinė sviestu užpildyta statinaitė. Neįtikėtiną radinį apžiūrėję Nacionalinio Airijos muziejaus mokslininkai prognozuoja, kad jam gali būti apie 3 000 metų.

Nacionalinio Airijos muziejaus ekspertai radinį vertina kaip itin gerai išsilaikiusį. Jį atrado du durpių gaminimu užsiimančios kompanijos „Bord na Mona“ darbuotojai Džonas Fitcharis (John Fitzharr) ir Martinas Leinas (Martin Lane). Statinaitę jie aptiko gegužės pabaigoje, akėdami pelkėtą vietovę. Netikėtai durpėse jie pastebėjo aiškiai išsiskiriantį šviesios spalvos ruožą. „Mes priėjome pažiūrėti. Atsiklaupę pajutome kažką kieto, ir pradėjome kasti tiesiog plikomis rankomis“, aiškino Džonas. „Radinį buvo galima užuosti, ir kvapas viliojo prie savęs varnas“.

Tai, ką jie aptiko, buvo iš medžio kamieno išskaptuotas indas, pripildytas sviesto. Radinys didžiąja dalimi buvo sveikas, neskaitant akėčiomis padaryto išilgai korpuso einančio mechaninio pažeidimo. Jis buvo apverstas viršumi į apačią ir buvo uždarytas dangčiu. Būtent tai ir sudomino archeologus. „Mes negalėjome tuo patikėti“, sako M. Leinas.

Indas per vidurį išilgai korpuso yra perskeltas į dvi dalis. Nacionalinio muziejaus darbuotojos Kerol Smit (Carol Smith) aiškinimu, sviestas laikui bėgant plečiasi ir tuo galima paaiškinti tokį korpuso suskilimą. Indas yra apie 0,9 metro ilgio ir beveik 30cm pločio ir sveria beveik 35 kg. Jame buvęs sviestas pavirto baltos spalvos gyvulinės kilmės riebalų substancija, kuri pagal savo sudėtį primena gerai išsilaikiusiuose senoviniuose žmonių arba gyvūnų palaikuose randamus riebalus.

„Taip išsilaikiusios statinaitės randamos labai retai, ypač su išlikusiu dangčiu“, sako Klansy. Preliminariais jo vertinimais, indas priklauso Geležies amžiaus laikotarpiui ir gali būti apytiksliai 3 000 metų amžiaus. Dabartiniu metu muziejaus radinių konservavimo padalinio darbuotojai radinį džiovina. Vėliau jis bus įmirkytas vašką primenančios medžiagos tirpalu, apsaugosiančiu jį nuo tolesnio irimo. „35 kilogramai – tai išties didelis egzempliorius. Kiti sviesto indų pavyzdžiai būdavo prasčiau išsilaikę ir daug mažesni“, aiškina K. Smit.

Manoma, kad sviestas inde buvo laikomas daugiau praktiniais, o ne ritualiniais sumetimais. „Yra įrodymų dar iš devynioliktojo amžiaus vidurio, kad kartą metuose žmonės prausdavo savo gyvulius, ir dalį likusio vandens supildavo į statinaitę, ant viršaus užmesdami sviesto, tikėdami, kad tai atneš sėkmę“. Klansy taip pat prideda, kad paprastai jau kitą savaitę sviestą kas nors pavogdavo. „Radinys atviras interpretacijoms, tačiau mes linkę manyti, jog prieš 3 000 metų statinaitės savininkai tiesiog saugojo sviesto atsargas“. Jo vertinimais, toks sviesto kiekis greičiausiai turėjo būti visos bendruomenės, o ne pavienio ūkininko darbo rezultatas. K. Smit ir Klansy teigia, jog inde esantis sviestas kažkada buvo ragautas, tačiau greitai patikslina, jog „tai darė ne jie“. „Tai nacionalinis lobis, ir negalima tiesiog atsipjauti jo gabaliuką tiesiog paragavimui“, juokauja K. Smit.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Dantis bus galima valytis be rankų

Elektroninis dantų šepetėlis „Amabrush“ veikia be rankų, jį tereikia įsikišti į burną. skaityti »

Kinijoje atidarytas Dirbtinio intelekto miestas

Hangzhou mieste įdiegta 90 inovatyvių projektų, veikiančių 15-os skirtingų dirbtinio intelekto sistemų pagrindu. skaityti »

Kaip ir kodėl naujosios technologijos skatina sportuoti?

Sporto populiarumo bangai vis dar augant, spėliojame, kas tam padarė įtaką. Vienas iš tai nulėmusių faktorių yra išmaniųjų technologijų tobulėjimas. skaityti »

Robotas išgelbėjo mergaitę nuo griūvančių lentynų

Permėje (Rusijoje) robotas išgelbėjo vaiką nuo griūvančių ant jo lentynų. skaityti »

Vilniuje lietuviai ir amerikiečiai filmuoja fantastinę dramą apie ateitį „001Lithium X“

Vilniuje prasidėjo bendros Lietuvos ir JAV gamybos vaidybinio filmo „001Lithium X“ filmavimo darbai. skaityti »

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų „Moby Mart“, kuri gali pati važinėti gatvėmis. skaityti »

Serveriai šildys vandenį privačiuose namuose

Olandijos bendrovė „Nerdalize“ siūlo panaudoti serverių gaminamą šilumos energiją šildyti vandeniui. skaityti »

Lietuvos gyventojai – aistringiausi serialų žiūrovai Baltijos šalyse

Duomenys rodo, kad 81 proc. apklaustųjų šalyje linkę žiūrėti net keletą mėgstamo serialo serijų iš eilės. skaityti »

Australiškas monetas puošia bananai su pižamomis

Ir kas tik nevaizduojama ant monetų! Pavyzdžiui – bananai su pižamomis! skaityti »

Slovėnijoje populiarėja skaitmeniniai antkapiai

Vienose Slovėnijos miesto Mariboro kapinėse pasirodė unikalus antkapis su didžiuliu jutikliniu ekranu, kuriame galima peržiūrėti nuotraukas ir vaizdo įrašus. skaityti »