Atrasta 3 000 metų senumo sviesto statinaitė

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 24 d. pirmadienis

Alaus statinės
Netoli Giltouno miesto (Airija) atrasta senovinė sviestu užpildyta statinaitė. Neįtikėtiną radinį apžiūrėję Nacionalinio Airijos muziejaus mokslininkai prognozuoja, kad jam gali būti apie 3 000 metų.

Nacionalinio Airijos muziejaus ekspertai radinį vertina kaip itin gerai išsilaikiusį. Jį atrado du durpių gaminimu užsiimančios kompanijos „Bord na Mona“ darbuotojai Džonas Fitcharis (John Fitzharr) ir Martinas Leinas (Martin Lane). Statinaitę jie aptiko gegužės pabaigoje, akėdami pelkėtą vietovę. Netikėtai durpėse jie pastebėjo aiškiai išsiskiriantį šviesios spalvos ruožą. „Mes priėjome pažiūrėti. Atsiklaupę pajutome kažką kieto, ir pradėjome kasti tiesiog plikomis rankomis“, aiškino Džonas. „Radinį buvo galima užuosti, ir kvapas viliojo prie savęs varnas“.

Tai, ką jie aptiko, buvo iš medžio kamieno išskaptuotas indas, pripildytas sviesto. Radinys didžiąja dalimi buvo sveikas, neskaitant akėčiomis padaryto išilgai korpuso einančio mechaninio pažeidimo. Jis buvo apverstas viršumi į apačią ir buvo uždarytas dangčiu. Būtent tai ir sudomino archeologus. „Mes negalėjome tuo patikėti“, sako M. Leinas.

Indas per vidurį išilgai korpuso yra perskeltas į dvi dalis. Nacionalinio muziejaus darbuotojos Kerol Smit (Carol Smith) aiškinimu, sviestas laikui bėgant plečiasi ir tuo galima paaiškinti tokį korpuso suskilimą. Indas yra apie 0,9 metro ilgio ir beveik 30cm pločio ir sveria beveik 35 kg. Jame buvęs sviestas pavirto baltos spalvos gyvulinės kilmės riebalų substancija, kuri pagal savo sudėtį primena gerai išsilaikiusiuose senoviniuose žmonių arba gyvūnų palaikuose randamus riebalus.

„Taip išsilaikiusios statinaitės randamos labai retai, ypač su išlikusiu dangčiu“, sako Klansy. Preliminariais jo vertinimais, indas priklauso Geležies amžiaus laikotarpiui ir gali būti apytiksliai 3 000 metų amžiaus. Dabartiniu metu muziejaus radinių konservavimo padalinio darbuotojai radinį džiovina. Vėliau jis bus įmirkytas vašką primenančios medžiagos tirpalu, apsaugosiančiu jį nuo tolesnio irimo. „35 kilogramai – tai išties didelis egzempliorius. Kiti sviesto indų pavyzdžiai būdavo prasčiau išsilaikę ir daug mažesni“, aiškina K. Smit.

Manoma, kad sviestas inde buvo laikomas daugiau praktiniais, o ne ritualiniais sumetimais. „Yra įrodymų dar iš devynioliktojo amžiaus vidurio, kad kartą metuose žmonės prausdavo savo gyvulius, ir dalį likusio vandens supildavo į statinaitę, ant viršaus užmesdami sviesto, tikėdami, kad tai atneš sėkmę“. Klansy taip pat prideda, kad paprastai jau kitą savaitę sviestą kas nors pavogdavo. „Radinys atviras interpretacijoms, tačiau mes linkę manyti, jog prieš 3 000 metų statinaitės savininkai tiesiog saugojo sviesto atsargas“. Jo vertinimais, toks sviesto kiekis greičiausiai turėjo būti visos bendruomenės, o ne pavienio ūkininko darbo rezultatas. K. Smit ir Klansy teigia, jog inde esantis sviestas kažkada buvo ragautas, tačiau greitai patikslina, jog „tai darė ne jie“. „Tai nacionalinis lobis, ir negalima tiesiog atsipjauti jo gabaliuką tiesiog paragavimui“, juokauja K. Smit.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »