Atrasta nauja kometa ISON šviesumu gali pranokti Mėnulį

Publikuota: 2012 m. rugsėjo 27 d. ketvirtadienis

Jei šią kometą naktiniame danguje bandytume susirasti artimiausiomis naktimis, ji būtų tik blausus, plika akimi nematomas taškelis netoli vėlyvą vakarą šiaurės rytuose patekančio Jupiterio. Tačiau maždaug po metų ši kometa gali tapti vienu ryškiausių vakarinio dangaus objektų, kuris savo šviesumu galbūt pranoks net ir Mėnulio pilnatį, skelbia „Newscientist.com“.

Tarptautinio mokslinio optinio tinklo (International Scientific Optical Network - ISON) Rusijoje astronomai Vitalijus Nevskis ir Artiomas Novičionokas rugsėjo 21 d. 40 cm skersmens teleskopu darytose naktinio dangaus skliauto fotografijose atrado naują kometą C/2012 S1 (ISON). Netrukus ją pastebėjo ir kiti astronomai, o Tarptautinės astronomų sąjungos Mažųjų planetų centras Kembridže (Masačiusetsas, JAV) atradimą oficialiai patvirtino.

Derindami įvairius stebėjimo metodus astronomai sugebėjo nustatyti kometos judėjimo trajektoriją ir surasti kometos atvaizdą nuotraukose, kurios buvo darytos ne anksčiau kaip 2011 gruodį. Remdamiesi ankstesnėmis kometos ISON pozicijomis Saulės sistemoje, mokslininkai apskaičiavo beveik parabolės formos šio dangaus kūno orbitą. Paaiškėjo, kad ledo luitas skrieja beveik tiesiai į Saulę.

Remancako observatorijos (Remanzacco Observatory) Italijoje astronomai yra linkę manyti, jog kometa ISON prie Saulės labiausiai priartės kitų metų lapkričio 28–29 d. ir tomis dienomis nuo žvaigždės ją skirs tik 1,4 mln. kilometrų. Palyginkite: Žemė nuo Saulės nutolusi per maždaug 149 mln. km, artimiausia Saulei planeta Merkurijus – nuo 46 iki 70 mln. km (šios planetos orbita elipsinė).

Sprendžiant iš kometos orbitos, tai yra nauja viešnia iš Oorto debesies – tolimo Saulės sistemą gaubiančio halo, sudaryto iš gana nedidelių ledinių objektų. Paskutinė atklydėlė iš Oorto debesies užfiksuota 2009 m. Tada žalsva Lulinio kometa (comet Lulin) priartėjusi prie Saulės pasidabino dviguba uodega.

Kaip ir Lulinio kometos atveju, naujokė ISON dėl didžiulio Saulės karščio pradės intensyviai garuoti – manoma, kad ISON kometa pasidabins nepaprastai šviesia ir ryškia uodega. Žurnalas „Astronomy Now“ skelbia, jog maksimaliai priartėjusi prie Saulės (atsidūrusi orbitos perihelyje) ISON kometa gali būti netgi šviesesnė už Mėnulio pilnatį.

Toks artimas „kontaktas“ su Saule reiškia, jog stebėtojams Žemėje kometa bus matoma labai arti horizonto ir dėl saulės šviesos iš pradžių bus sunkokai matoma. Po to ISON vaizdas ims blėsti, tačiau ją stebėti bus paprasčiau, kai ji pradės tolti nuo Saulės ir keliaus atgal į Saulės sistemos paribius. 2013 m. gruodžio 9 d. kometa ISON ryškis turėtų būti maždaug toks, koks yra Šiaurinės žvaigždės ryškis, tvirtina Remancako observatorijos astronomai. Plika akimi kometa ISON turėtų būti matoma iki 2014 m. sausio vidurio.

Tiesa, astronomijos veteranai rekomenduoja entuziazmą šiek tiek apmaldyti, mat tik ką atrastų kometų orbitos, kurios pirminiais paskaičiavimais yra labai arti Saulės, yra ypatingai sunkiai prognozuojamos. Bet kuriuo atveju, galutinis kometos ISON vizualumo rezultatas gali varijuoti nuo vaizdingos Maknauto (McNaught) kometos, kuri visu grožiu pasirodė 2007 m. sausį, iki žiniasklaidoje „šimtmečio kometa“ vadintos gražuolės Kohuteko (Kohoutek) kometos (C/1973 E1), atskriejusios 1973 m. pabaigoje ir virtusios blankoka, niekuo neišsiskiriančia kometa.

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„LG Electronics“ Europoje gamins daugiau buitinės technikos

„LG Electronics“ (LG) Lenkijoje, Vroclavo mieste atidarė naują buitinės technikos gamybos liniją, kuri leis gaminti daugiau Europos rinkai skirtos buitinės technikos. skaityti »

Moderniems namams – stilingi šakučių lizdai

Kiekvienuose namuose yra šakutės lizdas. Dažnai norint, kad veiktų daugiau negu vienas prietaisas, susiduriame su dilema – ką išjungti, nes laisvų „rozečių“ nėra. Dizaineris Serdar Sisman iš Turkijos siūlo stilingą sprendimą. skaityti »

Šviečianti pagalvė

Po varginančios dienos dažnas iš mūsų pagalvoja, jog norėtų atsigulti į lovą, padėti galvą ant minkštutės pagalvės ir užmigti. Japonas Takaaki Oguchi siūlo tamsoje šviečiančias ir šilumą skleidžiančias pagalves. skaityti »

Elektroninis rašiklis – liniuotė

Ar pamenate braižybos pamokas mokykloje? Reikėdavo liniuočių, pieštukų, skriestuvų ir dar daugybės įvairių priemonių. Ko gero norėdamas palengvinti tiek moksleivių, tiek su įvairiais brėžiniais dirbančių asmenų darbą dizaineris Jang Hyung–jin sukūrė elektroninį rašiklį. skaityti »

Keistas rankinio laikrodžio prototipas

Šiandien rankiniai laikrodžiai mums tapo aksesuarais, o pagrindinės funkcijos – sužinoti laiką, jau nenaudojame, nes turime mobiliuosius telefonus. Ko gero galvodamas ne apie funkcionalumą, o apie grožį ir estetiką, dizaineris Mario Troise pasiūlė laikrodžio „Nooka“ konceptą. skaityti »

Lanksti lempa – kilimėlis

Irina Rozhavsky – dizainerė garsėjanti savo neįprastu polinkiu šviesai. Dažniausiai jos kuriami daiktai skleidžia šviesą, nors ir nėra labai funkcionalūs. skaityti »

„Siemens“ ir BMW sukūrė universalią spartaus įkrovimo sistemą elektromobiliams

Technologijų ir inovacijų bendrovė „Siemens“ drauge su Vokietijos automobilių gamintoju BMW suprojektavo elektros lizdą, kuris leidžia elektromobilius sparčiai įkrauti tiek pastoviąja (DC), tiek kintamąja srove (AC). skaityti »

„Google“ atskleidė savo „automobilio be vairuotojo“ projekto technines detales

„Google“ tarptautinėje Elektros ir elektronikos inžinierių instituto (IEEE, Institute of Electrical and Electronics Engineers) atskleidė nemažai techninių detalių apie dar ne taip seniai kruopščiai slėptą autonominį automobilių vairavimo projektą. skaityti »

„Bėgimo ratas“ gamins elektrą

Tai, kad žmogaus energiją, galima paversti elektros energija, ko gero nieko nestebina. Juk mindami dviratį galime priversti lemputę šviesti, o ką padaryti, kad energijos užtektų visam gyvenamųjų namų kvartalui? skaityti »

Žvilgsnis į Everesto viršukalnę – per interneto kamerą

Šiomis dienomis aukščiausiai pasaulio viršukalnei – Everestui – dėmesio tikrai netrūksta. skaityti »