Atrasta nauja kometa ISON šviesumu gali pranokti Mėnulį

Publikuota: 2012 m. rugsėjo 27 d. ketvirtadienis

Jei šią kometą naktiniame danguje bandytume susirasti artimiausiomis naktimis, ji būtų tik blausus, plika akimi nematomas taškelis netoli vėlyvą vakarą šiaurės rytuose patekančio Jupiterio. Tačiau maždaug po metų ši kometa gali tapti vienu ryškiausių vakarinio dangaus objektų, kuris savo šviesumu galbūt pranoks net ir Mėnulio pilnatį, skelbia „Newscientist.com“.

Tarptautinio mokslinio optinio tinklo (International Scientific Optical Network - ISON) Rusijoje astronomai Vitalijus Nevskis ir Artiomas Novičionokas rugsėjo 21 d. 40 cm skersmens teleskopu darytose naktinio dangaus skliauto fotografijose atrado naują kometą C/2012 S1 (ISON). Netrukus ją pastebėjo ir kiti astronomai, o Tarptautinės astronomų sąjungos Mažųjų planetų centras Kembridže (Masačiusetsas, JAV) atradimą oficialiai patvirtino.

Derindami įvairius stebėjimo metodus astronomai sugebėjo nustatyti kometos judėjimo trajektoriją ir surasti kometos atvaizdą nuotraukose, kurios buvo darytos ne anksčiau kaip 2011 gruodį. Remdamiesi ankstesnėmis kometos ISON pozicijomis Saulės sistemoje, mokslininkai apskaičiavo beveik parabolės formos šio dangaus kūno orbitą. Paaiškėjo, kad ledo luitas skrieja beveik tiesiai į Saulę.

Remancako observatorijos (Remanzacco Observatory) Italijoje astronomai yra linkę manyti, jog kometa ISON prie Saulės labiausiai priartės kitų metų lapkričio 28–29 d. ir tomis dienomis nuo žvaigždės ją skirs tik 1,4 mln. kilometrų. Palyginkite: Žemė nuo Saulės nutolusi per maždaug 149 mln. km, artimiausia Saulei planeta Merkurijus – nuo 46 iki 70 mln. km (šios planetos orbita elipsinė).

Sprendžiant iš kometos orbitos, tai yra nauja viešnia iš Oorto debesies – tolimo Saulės sistemą gaubiančio halo, sudaryto iš gana nedidelių ledinių objektų. Paskutinė atklydėlė iš Oorto debesies užfiksuota 2009 m. Tada žalsva Lulinio kometa (comet Lulin) priartėjusi prie Saulės pasidabino dviguba uodega.

Kaip ir Lulinio kometos atveju, naujokė ISON dėl didžiulio Saulės karščio pradės intensyviai garuoti – manoma, kad ISON kometa pasidabins nepaprastai šviesia ir ryškia uodega. Žurnalas „Astronomy Now“ skelbia, jog maksimaliai priartėjusi prie Saulės (atsidūrusi orbitos perihelyje) ISON kometa gali būti netgi šviesesnė už Mėnulio pilnatį.

Toks artimas „kontaktas“ su Saule reiškia, jog stebėtojams Žemėje kometa bus matoma labai arti horizonto ir dėl saulės šviesos iš pradžių bus sunkokai matoma. Po to ISON vaizdas ims blėsti, tačiau ją stebėti bus paprasčiau, kai ji pradės tolti nuo Saulės ir keliaus atgal į Saulės sistemos paribius. 2013 m. gruodžio 9 d. kometa ISON ryškis turėtų būti maždaug toks, koks yra Šiaurinės žvaigždės ryškis, tvirtina Remancako observatorijos astronomai. Plika akimi kometa ISON turėtų būti matoma iki 2014 m. sausio vidurio.

Tiesa, astronomijos veteranai rekomenduoja entuziazmą šiek tiek apmaldyti, mat tik ką atrastų kometų orbitos, kurios pirminiais paskaičiavimais yra labai arti Saulės, yra ypatingai sunkiai prognozuojamos. Bet kuriuo atveju, galutinis kometos ISON vizualumo rezultatas gali varijuoti nuo vaizdingos Maknauto (McNaught) kometos, kuri visu grožiu pasirodė 2007 m. sausį, iki žiniasklaidoje „šimtmečio kometa“ vadintos gražuolės Kohuteko (Kohoutek) kometos (C/1973 E1), atskriejusios 1973 m. pabaigoje ir virtusios blankoka, niekuo neišsiskiriančia kometa.

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Mitsubishi“ pristatė naujos kartos MIVEC variklį, patobulintą „Stop&Go“ sistemą

„Mitsubishi Motors Corporation“ pradeda gaminti lengvą ir kompaktišką benzininį variklį 4J10 su patobulinta kintamų vožtuvų darbo fazių sistema MIVEC ir atnaujinta variklio išjungimo/įjungimo technologija „Auto Stop&Go“ (ASG). skaityti »

Mokslininkai tyrimams naudoja konfeti

Atsitiktinumai ir tikimybės užima svarbią vietą statistinėje fizikoje. skaityti »

EUROPASS kviečia į kelionę po Europą

Šiandien startuoja internetinis žaidimas studijomis ir darbu ES šalyse besidomintiems moksleiviams ir studentams skaityti »

Naujos kartos muzikos instrumentas – sulankstomas pianinas

Klasikinės muzikos garsai, sklindantys iš pianino, – kas gali būti gražiau? Po gero koncerto dauguma pagalvoja, jog norėtų išmokti groti šiuo instrumentu, bet kaip vieno ar dviejų kambarių bute sutalpinti šį instrumentą? skaityti »

„U–magnet“ – patogus „žaisliukas“

Kai jau atrodo, kad senų, mums įprastų daiktų patobulinti neįmanoma, juk jie ir taip geri, atsiranda kažkas, kas tai padaro. Magnetas, bet ne magnetas – keistai skamba, ar ne? skaityti »

Pirkimo sistema savitarnos būdu

Šiuolaikinėse parduotuvėse tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje plačiai paplitusi prekybos sistema funkcionuoja naudojant kasos aparatus. skaityti »

Užrašyta mažiausia periodinė elementų lentelė

2012 metų Pasaulio Gineso rekordų knygoje atsirado įrašas, patvirtinantis, jog Notingemo universiteto (Jungtinė Karalystė) mokslininkams pavyko užrašyti pačią mažiausią periodinę elementų lentelę. skaityti »

Ekonomiškam lauko apšvietimui – lietuviški LED prožektoriai

UAB „Elmo technologijos“ nuo 2011 m. rudens Kaune atidarė naują gamybos liniją, kurioje pagal šiuolaikinius technologinius procesus gaminami energiją taupantys ir ilgaamžiai LED lauko prožektoriai. skaityti »

Lietuviai planuoja masinę elektrinių velomobilių gamybą

Dviratį minti per sunku ir per šlapia? Automobilis Jums veikiau našta nei komfortiško gyvenimo simbolis? skaityti »

„Eroll“ – modernus knygų skaitytuvas

Sunku pasakyti ar ateityje popierines knygas ir visą spaudą pakeis elektroninės, tačiau aišku viena – jei reikės išsirinkti patogų knygų skaitytuvą, pasirinkimas bus didžiulis. Štai kokį įrenginį siūlo daiktų dizaineris Dragan Trenchevski. skaityti »