Baltijos dugno NSO: tyrimų rezultatai pažėrė naujų mįslių

Publikuota: 2012 m. birželio 19 d. antradienis

Švedų bendrovė „Ocean Explorer“ pradeda Baltijos jūros dugne aptikto disko pavidalo objekto tyrimus. Gauti pirmųjų stebėjimų rezultatai užminė ne vieną naują mįslę. Pavyzdžiui, kodėl objektas virš jūros dugno pakilęs 3-4 metrus, o jo pakraščiai nulinkę kaip grybo kepurė?

Mįslių „Baltijos dugno NSO“ užminė ir daugiau. Kokia 18 metrų skersmens disko centre žiojinčios kiaušinio formos ertmės paskirtis? Kaip paaiškinti tą ertmę juosiančią keistą akmenų struktūrą? Galų gale iš kur ten atsirado tyrėjus sugluminusi tą uolieną dengianti suodžius primenanti medžiaga?

„Iš pradžių manėme, kad tas objektas bus akmuo, tačiau tai yra kažkas kita, – pranešime spaudai tvirtina bendrovės naras Piteris Lindbergas. – „Ocean X Team“ komanda panėrė į Baltijos dugną ir apžiūrėjo ten tūnantį disko formos objektą. Paaiškėjo, kad tai kažkas, ko dar niekada nėra tekę regėti. Atlikus detalesnius apžiūros darbus paaiškėjo, kad objektas primena milžinišką grybą su 18 metrų skersmens kepure, kuri virš dugno pakilusi 3–4 metrus, o jos kraštai nulinkę.“

„Maža to, objekto viršuje radome kiaušinio pavidalo ertmę, kuri primena liuką, – toliau informuoja P. Lindbergas. – Disko formos objekto viršuje aptikta ir daugiau mįslingų apvalių akmeninių darinių, primenančių nedideles gaisravietes. Akmenis dengia suodžius primenanti medžiaga.“

„Per visą savo 20 metų nardymo karjerą – 6 tūkst. panirimų – nesu matęs nieko panašaus, – įspūdžiais dalijasi kitas „Ocean X Team“ naras Štefanas Hogebornas (Stefan Hogeborn). – Paprastai akmenys nedega. Tam, ką matėme, nerandu jokio paaiškinimo. Kad būtų aiškiau, pats panėriau apžiūrėti objektą, tačiau išnėriau su dar daugiau klausimų.“

Paskui diską apie 300 metrų besidriekiančią šliūžę, kaip manoma, galėjo palikti dugnu čiuožęs pats mįslingasis objektas, kuris riogso viename iš tos šliūžės galų.

„Iš pradžių manėme, kad tai tebus akmuo, tačiau tai yra kažkas kita, – kartoja P. Lindbergas. – Kadangi šiame regione (Baltijos jūros dugne) vulkaninio aktyvumo nėra, objektas atrodo dar mįslingesnis. Kaip neprofesionalai mes galime tik spėlioti, kaip tokią struktūrą galėjo sutverti gamta. Kad ir kaip ten būtų, tai yra keisčiausias dalykas, su kokiu man yra tekę susidurti kaip profesionaliam narui.“

„Ocean X Team“ narai dabar tyrinėja disko formos objekto fragmentus. Objektas pakartotinai skenuojamas sonaru iš laivo.

Bendrovė “Ocean Explorer“ Baltijos jūros dugną tyrinėja ne vienus metus ir ten ieško nuskendusių laivų ir karinės technikos. 1997 m. švedai Baltijos dugne rado nuskendusį laivą „Jönköping“, kuriame rasta 2,5 tūkst. butelių kompanijos „Heidsieck&Co Monopole“ šampano „Gout Americain“, išpilstyto 1907 m. ir skirto Rusijos imperijos laivynui. Šampanas buvo parduotas po 13 tūkst. JAV dolerių už butelį.

Keistąjį disko formos objektą Botnijos įlankoje tarp Švedijos ir Suomijos švedai rado pernai, birželio 19 d., maždaug 90 metrų gylyje. Šių metų birželio pradžioje „Ocean Explorer“ pradėjo objekto tyrimus.

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

SEB apklausa: Baltijos šalių gyventojai keistų įpročius, kad padėtų sumažinti Baltijos jūros taršą

71 proc. Lietuvos, 86 proc. Latvijos ir 86 proc. Estijos gyventojų pasiryžę keisti kasdienius įpročius, kad padėtų sumažinti Baltijos jūros taršą, rodo SEB užsakymu atlikta Baltijos šalių gyventojų apklausa, kurioje buvo apklausta daugiau nei 3 tūkst. Baltijos šalių gyventojų. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Samsung“ kuria kontaktinio lęšio pavidalo kompiuterį

Kompanijos „Samsung“ tyrimų laboratorijos specialistai dabar kuria kompiuterį, kuris bus įmontuotas į įprastą kontaktinį lęšį. skaityti »

Bagažui saugoti „Airbus“ pasitelks „iPhone“

Kompanija „Airbus“ pristatė lagaminą „Bag2Go“, skirtą keliaujantiems oro linijomis. „Bag2Go“ bus pasitelkiamas siekiant padaryti paprastesnę bagažo pervežimo procedūrą. skaityti »

Sukurtas išmanusis didinamasis stiklas

Ko gero, dauguma pamena, kaip vaikystėje susirasdavo patį „gražiausią“ vabalą ir jį ilgai tyrinėdavo su didinamuoju stiklu. Laikai keičiasi, tačiau mažylių noras atrasti pasaulį vis dar toks pat stiprus, todėl dizaineris Chang–Hsuan Pai siūlo neįprastą konceptą. skaityti »

„iPhone“ vartotojai JAV galės parduoti savo telefoną pačiai „Apple“

Kompanija „Apple“ šio mėnesio pabaigoje pristatys išmaniojo telefono „iPhone“ prekybos programą – vartotojai kompanijai galės parduoti savo išmanųjį telefoną, praneša „Bloomberg“. skaityti »

1995 m. pasirodė pirmoji vieša PHP versija

1995 m. birželio 8 dieną išleista pirmoji vieša PHP versija. skaityti »

Batus bus galima išspausdinti 3D spausdintuvu

Kompanija „Pensar Studios“ siūlo sportinius batelius gaminti tiesiog parduotuvėje. skaityti »

„Audi“ diegia automobiliuose bekontaktį mokėjimą už stovėjimą

„Audi“ testuoja sistemas, leidžiančias vairuotojui sumokėti už stovėjimą neišlipant iš mašinos. skaityti »

Vieša interneto prieiga Kuboje: valanda už ketvirtį atlyginimo

Viena uždariausių pasaulio šalių Kuba ėmėsi įgyvendinti viešojo interneto prieigos projektą. Šią savaitę visoje saloje atidarytos pirmosios viešosios interneto kavinės, į kurias užsukti gali visi norintieji. skaityti »

Surengtas bandomasis oru sklendžiančio japonų traukinio „Series LO“ reisas

Japonijoje pirmą bandomąjį reisą sėkmingai atliko oru sklendžiantis naujos kartos magnetinės levitacijos traukinys „Series LO". Bandymo metu keleivinių vagonų sąstatas pasiekė net 501 km/val. greitį. skaityti »

Pasauliniam pjezo reakcijos eksperimentui kosmose – žalia šviesa

Lietuvos mokslo bendruomenė, dirbanti kosmoso srityje, ruošiasi pasaulinės reikšmės įvykiui – pirmajam pjezo reakcijos įrangos išbandymui kosmose. skaityti »