Bažnytinio paveldo muziejuje pristatoma išmanioji apšvietimo technologija

Publikuota: 2014 m. balandžio 23 d. trečiadienis

Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) balandžio 24 d. 16 val. Vilniaus universiteto Šviesos tyrimų grupė (vadovas – prof. Artūras Žukauskas) pristato patentuotą išmaniąją apšvietimo technologiją. Specialus apšvietimas gali padėti pagerinti muziejų eksponatų spalvinę išraišką ir apsaugoti juos nuo žalingo šviesos poveikio.

Išmanusis šviestuvas remiasi raudonos, gintarinės, žalios ir mėlynos spalvų puslaidininkinių šviestukų (angl. LED) telkiniu, kuris yra valdomas mikroprocesoriniu valdikliu. Šviestukai neskleidžia eksponatams žalingų ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių. Unikalus programinis algoritmas leidžia kurti kiekvienam eksponatui pritaikytą apšvietimo spalvinę kokybę.

Išmanioji apšvietimo technologija leidžia keisti spalvinę temperatūrą, imituodama apšvietimą nuo žvakės liepsnos iki melsvos žvaigždžių šviesos. Tokiu būdu galima parinkti apšvietimo kokybę pagal paros laiką arba imituoti apšvietimo sąlygas, kuriomis buvo sukurtas eksponatas. Taip pat apšvietimas sukuria galimybę valdyti spalvų gamą, perteikti padidinto, natūralaus arba sumažinto sodrumo spalvas. Taip galima iš dalies kompensuoti eksponato išblukimą, atsirandantį dėl senėjimo. Šviestuvai užtikrina saugų apšvietimą, neviršijantį fotocheminės žalos rodiklių, kuriuos apibrėžia tarptautiniai muziejų eksponatų tausojamojo apšvietimo standartai.

Šios apšvietimo valdymo galimybės įgyvendintos naudojant planšetinį kompiuterį, bevieliu ryšiu susietą su šviestuvu. Paprasta grafinė sąsaja leis parodos lankytojams ar ekspertams patiems keisti apšvietimo parametrus ir paspaudus mygtuką pamatyti išblukusias liturginių audinių spalvas ar skirtingus aukso atspalvius. Šie duomenys bus kaupiami kompiuterio atmintyje ir naudojami siekiant toliau tobulinti išmaniąją apšvietimo technologiją.

Paroda veiks iki 2014 m. birželio 7 d.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Bažnytinio paveldo muziejuje įdiegtos naujosios technologijos

Bažnytinio paveldo muziejus vienas iš pirmųjų Lietuvoje savo ekspoziciją papildė planšetiniais kompiuteriais. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »