„Beatles'' muzika gerina atmintį

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 10 d. trečiadienis

The Beatles
The Beatles

Legendinės britų grupės „Beatles“ dainų melodijos gali būti puiki priemonė kovoje su prastėjančia atmintimi. Mokslininkai dar neišsiaiškino, kodėl būtent šios grupės dainos turi tokį poveikį, tačiau tyrimai rodo, jog žmonių, klausančių „Beatles“ kūrybą, atmintis yra kur kas geresnė.

Terapinis muzikos poveikis žinomas jau seniai. Pavyzdžiui, nėščiosioms patariama klausytis klasikinių Mocarto ar Bethoveno kūrinių. Dabar ir šiuolaikinė muzika turi gydomąjį poveikį, rašo vietinė Liverpulio miesto, iš kur kilo žinoma „vabalų“ grupė, spauda.

Jau šią savaitę Liverpulyje žmonėms bus pateiktas didžiausias pasaulyje prisiminimų albumas, kuris, kaip teigiama, gali padaryti perversmą psichologijos srityje.

69 tautų atstovai pateikė tris tūkstančius prisiminimų – tiksliau, užrašė tai, ką jie prisiminė iš savo praeities po to, kai ėmė klausytis „Beatles“ kūrinių. Mokslininkai tikisi išsiaiškinti, kaip žmonėms pavyko „atkurti“ savo galvoje seniai pamirštus įvykius vien pasiklausius dainų įrašų.

Kai kurie psichologai tvirtina, kad priežastis gali būti labai paprasta: muzika yra neatsiejama nuo emocijų. „Beatles“ kūriniai sužadina žmonėms teigiamas emocijas, o šios ir sąlygojo tai, jog pamiršti dalykai ėmė ir „išplaukė“.

„Žmonės jau seniai pastebėjo, jog muzika padeda prisiminti vienokius ar kitokiu pamirštus dalykus, tačiau tokia prisiminimų bazė – pirmas dokumentiškas šios teorijos patvirtinimas,“ – teigia Leeds‘o universiteto psichologė.

Anot mokslininkės, jau artimiausiomis dienomis visuomenei bus pateikta dar daugiau faktų ir įrodymų, jog „Beatles“ muzika gerina atmintį.

Psichologai tiria teigiamus žmonių išgyvenimus, kurie, laikui bėgant, pasilieka kažkur giliai atmintyje ir asmenys jų paprasčiausiai nebeprisimena. Tačiau užtenka sužadinti tam tikras už prisiminimų atkūrimą atsakingas emocijas ir visi teigiami prisiminimai tuojau pat sugrįžta.

Žmonės papasakojo, kokius gyvenimo momentus jie prisiminė po „Beatles“ dainų. Paaiškėjo, jog beveik visi prisiminimai buvo geri ir malonūs. Maža to, žmonės praeities įvykius prisiminė labai aiškiai – galėjo pasakoti apie tuo metų vyravusius pojūčius, kvapus, garsus, vaizdus.

Iki šiol buvo teigiama, kad prisiminimų ryškumas ir intensyvumas priklauso nuo to, kaip vienas ar kitas gyvenimo įvykis įsirėžė į žmogaus atmintį, kitaip sakant, kokia yra atminties „įrašo“ kokybė.

Tačiau vėliau tyrimai parodė, kad žmonių pasąmonė fiksuotoja visus įvykiu vienodai, tik vėliau žmogus kai ko neprisimena. Muzika yra tas faktorius, kuris sužadina prisiminimus ir „atšviežina“ atmintį.

Kol kas nėra prieita prie vieningos išvados, kokia vis tik muzika geriausiai atgamina praeities įvykius. Tačiau turint omenyje tai, jog jau 2010-aisiais metais kas penktas planetos žmogus bus 60 metų bei vyresnis, atminties problemos tampa labai aktualios.

Tyrinėtojai siūlo visiems norintiems apsilankyti svetainėje www.magicalmemorytour.com, pasiklausyti „Beatles“ muzikos ir pasidalinti iškilusiais prisiminimais.


 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Greičiausias sportinis dviratis, kurio registruoti varžyboms niekada neleis

Sportinių dviračių dizaino parametrus griežtai kontroliuoja Tarptautinė dviračių sporto sąjunga – pasaulinė dviračių sporto organizacija. Jei ne tos taisyklės, sportiniai dviračiai galėtų atrodyti kitaip. skaityti »

„London Fashion Week“ metu „Visa“ pristatė mokėjimų naujoves

„London Fashion Week“ metu buvo pristatyti pirmieji mokėjimo sistemos „Visa“ pasirodymo mados rinkoje rezultatai. skaityti »

Sukurtos ausinės, nedengiančios ausų

Islandijos dizaino studija „Studio Banana” sukūrė „Batband“ ausines, kurios nedengia ausų. skaityti »

Ką savo telefone laiko tikras krepšinio gerbėjas?

Ką daryti, jei darbo metu vykstančių rungtynių pamatyti nepavyksta, arba, jei dingus elektrai visi planai smagiai praleisti vakarą prie televizoriaus žlunga? skaityti »

Ateitis – kūdikio vežimėlis su oro filtru?

Dailės akademijos industrinio dizaino studentas Dominykas Budinas sukūrė „Oro skydą“ – kūdikio vežimėlis su oro filtru, apsaugančiu nuo užteršto oro, – ir tapo tarptautinio dizaino konkurso „Electrolux“ dizaino laboratorija vienu iš šešių finalininkų. skaityti »

Vandens švarą užtikrins knyga-filtras

Karnegio universiteto daktaras Teri Dankovich išrado vandens valymo knygą, kurios vienas puslapis gali išvalyti iki 100 litrų vandens, o visos tokios knygos užtektų 4-eriems metams. skaityti »

Naujas išradimas – mikrotermometras, tiksliai matuojantis ypač žemas temperatūras

Fizikai iš Aalto, Kopenhagos ir Bazelio universitetų sukūrė miniatiūrinį termometrą, kuriuo galima matuoti temperatūras iki 7 milikelvinų (mK). skaityti »

„Google“ kovos už tobulus kelius

„Google“ užpatentavo technologiją, kuri patobulins kelių žemėlapius, nurodydama kelių būklę. skaityti »

Gineso rekordai: Lietuvos banko Pinigų muziejaus milijono centų piramidė – didžiausia pasaulyje

Pasaulio Gineso rekordų knygos sudarytojai patvirtino, kad Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje stovi didžiausia piramidė iš 1 milijono 935 centų. skaityti »

JAV švietimo įstaigos mokys apie virtualias valiutas

Jungtinėse Amerikose Valstijose veikiantys koledžai ir universitetai pradėjo rengti savo studentams mokymus apie virtualias valiutas, tarp jų ir bitkoinus. skaityti »