„Beatles'' muzika gerina atmintį

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 10 d. trečiadienis

The Beatles
The Beatles

Legendinės britų grupės „Beatles“ dainų melodijos gali būti puiki priemonė kovoje su prastėjančia atmintimi. Mokslininkai dar neišsiaiškino, kodėl būtent šios grupės dainos turi tokį poveikį, tačiau tyrimai rodo, jog žmonių, klausančių „Beatles“ kūrybą, atmintis yra kur kas geresnė.

Terapinis muzikos poveikis žinomas jau seniai. Pavyzdžiui, nėščiosioms patariama klausytis klasikinių Mocarto ar Bethoveno kūrinių. Dabar ir šiuolaikinė muzika turi gydomąjį poveikį, rašo vietinė Liverpulio miesto, iš kur kilo žinoma „vabalų“ grupė, spauda.

Jau šią savaitę Liverpulyje žmonėms bus pateiktas didžiausias pasaulyje prisiminimų albumas, kuris, kaip teigiama, gali padaryti perversmą psichologijos srityje.

69 tautų atstovai pateikė tris tūkstančius prisiminimų – tiksliau, užrašė tai, ką jie prisiminė iš savo praeities po to, kai ėmė klausytis „Beatles“ kūrinių. Mokslininkai tikisi išsiaiškinti, kaip žmonėms pavyko „atkurti“ savo galvoje seniai pamirštus įvykius vien pasiklausius dainų įrašų.

Kai kurie psichologai tvirtina, kad priežastis gali būti labai paprasta: muzika yra neatsiejama nuo emocijų. „Beatles“ kūriniai sužadina žmonėms teigiamas emocijas, o šios ir sąlygojo tai, jog pamiršti dalykai ėmė ir „išplaukė“.

„Žmonės jau seniai pastebėjo, jog muzika padeda prisiminti vienokius ar kitokiu pamirštus dalykus, tačiau tokia prisiminimų bazė – pirmas dokumentiškas šios teorijos patvirtinimas,“ – teigia Leeds‘o universiteto psichologė.

Anot mokslininkės, jau artimiausiomis dienomis visuomenei bus pateikta dar daugiau faktų ir įrodymų, jog „Beatles“ muzika gerina atmintį.

Psichologai tiria teigiamus žmonių išgyvenimus, kurie, laikui bėgant, pasilieka kažkur giliai atmintyje ir asmenys jų paprasčiausiai nebeprisimena. Tačiau užtenka sužadinti tam tikras už prisiminimų atkūrimą atsakingas emocijas ir visi teigiami prisiminimai tuojau pat sugrįžta.

Žmonės papasakojo, kokius gyvenimo momentus jie prisiminė po „Beatles“ dainų. Paaiškėjo, jog beveik visi prisiminimai buvo geri ir malonūs. Maža to, žmonės praeities įvykius prisiminė labai aiškiai – galėjo pasakoti apie tuo metų vyravusius pojūčius, kvapus, garsus, vaizdus.

Iki šiol buvo teigiama, kad prisiminimų ryškumas ir intensyvumas priklauso nuo to, kaip vienas ar kitas gyvenimo įvykis įsirėžė į žmogaus atmintį, kitaip sakant, kokia yra atminties „įrašo“ kokybė.

Tačiau vėliau tyrimai parodė, kad žmonių pasąmonė fiksuotoja visus įvykiu vienodai, tik vėliau žmogus kai ko neprisimena. Muzika yra tas faktorius, kuris sužadina prisiminimus ir „atšviežina“ atmintį.

Kol kas nėra prieita prie vieningos išvados, kokia vis tik muzika geriausiai atgamina praeities įvykius. Tačiau turint omenyje tai, jog jau 2010-aisiais metais kas penktas planetos žmogus bus 60 metų bei vyresnis, atminties problemos tampa labai aktualios.

Tyrinėtojai siūlo visiems norintiems apsilankyti svetainėje www.magicalmemorytour.com, pasiklausyti „Beatles“ muzikos ir pasidalinti iškilusiais prisiminimais.


 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

NASA siūlo apdovanojimą už geriausią Marso kolonizavimo planą

Agentūra NASA (angl. National Aeronautics and Space Administration) paskelbė konkursą, kuriame tarpusavyje rungtųsi Marso kolonizavimo idėjos. skaityti »

Robotas chirurgas užsiuvo vynuogę

„Intuitive Surgical“ pademonstravo, kaip robotas „Da Vinci“ sugeba kruopščiai užsiūti praplėštą vynuogės odelę. skaityti »

Mažiausias akumuliatorius – tik 2 mm

Ilinojaus universiteto (JAV) mokslininkai sukūrė 2 milimetrų pločio akumuliatorių. Jo talpos užteks nedidelei mikroschemai. skaityti »

Kasdienybę keičiančios išmanios studentų idėjos

Studentų iš visos Lietuvos idėjos susirungė VU Ekonomikos fakulteto Rinkodaros katedros kuruojamų studentų organizuojamame rinkodaros projektų konkurso „Idėja“ finale. skaityti »

Amerikietis sukūrė kreditinės kortelės dydžio žaidimų įrenginį

8 bitų žaidimų įrenginys „Arduboy“ veikia „Arduino“ sistemos pagrindu. Jis sudarytas iš bespalvio 3,3 cm pločio OLED ekrano, šešių mygtukų, dviejų garsiakalbių ir USB jungties. skaityti »

Kompiuterinis žaidimas gydo akis?

Bendrovė „Ubisoft“ kartu su „Amblyotech“ sukūrė žaidimą „Dig Rush“, skirtą gydyti vadinamąją „tingiąją“ akį. skaityti »

Lietuvaičių sėkmė mintino skaičiavimo varžybose: pirmą kartą aplenktos visos valstybės!

Rygoje vykusiame tarptautiniame mintino skaičiavimo konkurse „Matmintinis–Pranglimine“ lietuviai iškovojo daugiau aukso medalių, nei bet kuri kita komanda ir tai padarė pirmąkart žaidimo istorijoje. skaityti »

Lietuvoje kuriami nanorobotai, lemsiantys permainas medicinoje

Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) mokslininkai kuria nanorobotus, galinčius transportuoti veikliąsias medžiagas į vėžio pažeistą audinį. skaityti »

VGTU studentai pagerino Lietuvos rekordą: tiltas iš makaronų atlaikė 251 kilogramą

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) įvyko Lietuvos čempionato „Makaronų tiltai 2015“ finalinis etapas. Jaunųjų inžinierių iš spagečių pastatytas nė kilogramo nesveriantis tiltas atlaikė net 251 kilogramo apkrovą ir praėjusiais metais pasiektą šalies rekordą pagerino daugiau nei du kartus. skaityti »

Jono Meko interneto sakmė Venecijoje

Gegužės 6 d. Venecijos meno bienalėje atidarytas specialus paviljonas, dedikuotas nepriklausomo kino legendai Jonui Mekui. „Internet Saga“ (interneto sakmė) – vienintelis virtualus projektas, skirtas menui internete tarptautiniame renginyje. skaityti »