„Beatles'' muzika gerina atmintį

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 10 d. trečiadienis

The Beatles
The Beatles

Legendinės britų grupės „Beatles“ dainų melodijos gali būti puiki priemonė kovoje su prastėjančia atmintimi. Mokslininkai dar neišsiaiškino, kodėl būtent šios grupės dainos turi tokį poveikį, tačiau tyrimai rodo, jog žmonių, klausančių „Beatles“ kūrybą, atmintis yra kur kas geresnė.

Terapinis muzikos poveikis žinomas jau seniai. Pavyzdžiui, nėščiosioms patariama klausytis klasikinių Mocarto ar Bethoveno kūrinių. Dabar ir šiuolaikinė muzika turi gydomąjį poveikį, rašo vietinė Liverpulio miesto, iš kur kilo žinoma „vabalų“ grupė, spauda.

Jau šią savaitę Liverpulyje žmonėms bus pateiktas didžiausias pasaulyje prisiminimų albumas, kuris, kaip teigiama, gali padaryti perversmą psichologijos srityje.

69 tautų atstovai pateikė tris tūkstančius prisiminimų – tiksliau, užrašė tai, ką jie prisiminė iš savo praeities po to, kai ėmė klausytis „Beatles“ kūrinių. Mokslininkai tikisi išsiaiškinti, kaip žmonėms pavyko „atkurti“ savo galvoje seniai pamirštus įvykius vien pasiklausius dainų įrašų.

Kai kurie psichologai tvirtina, kad priežastis gali būti labai paprasta: muzika yra neatsiejama nuo emocijų. „Beatles“ kūriniai sužadina žmonėms teigiamas emocijas, o šios ir sąlygojo tai, jog pamiršti dalykai ėmė ir „išplaukė“.

„Žmonės jau seniai pastebėjo, jog muzika padeda prisiminti vienokius ar kitokiu pamirštus dalykus, tačiau tokia prisiminimų bazė – pirmas dokumentiškas šios teorijos patvirtinimas,“ – teigia Leeds‘o universiteto psichologė.

Anot mokslininkės, jau artimiausiomis dienomis visuomenei bus pateikta dar daugiau faktų ir įrodymų, jog „Beatles“ muzika gerina atmintį.

Psichologai tiria teigiamus žmonių išgyvenimus, kurie, laikui bėgant, pasilieka kažkur giliai atmintyje ir asmenys jų paprasčiausiai nebeprisimena. Tačiau užtenka sužadinti tam tikras už prisiminimų atkūrimą atsakingas emocijas ir visi teigiami prisiminimai tuojau pat sugrįžta.

Žmonės papasakojo, kokius gyvenimo momentus jie prisiminė po „Beatles“ dainų. Paaiškėjo, jog beveik visi prisiminimai buvo geri ir malonūs. Maža to, žmonės praeities įvykius prisiminė labai aiškiai – galėjo pasakoti apie tuo metų vyravusius pojūčius, kvapus, garsus, vaizdus.

Iki šiol buvo teigiama, kad prisiminimų ryškumas ir intensyvumas priklauso nuo to, kaip vienas ar kitas gyvenimo įvykis įsirėžė į žmogaus atmintį, kitaip sakant, kokia yra atminties „įrašo“ kokybė.

Tačiau vėliau tyrimai parodė, kad žmonių pasąmonė fiksuotoja visus įvykiu vienodai, tik vėliau žmogus kai ko neprisimena. Muzika yra tas faktorius, kuris sužadina prisiminimus ir „atšviežina“ atmintį.

Kol kas nėra prieita prie vieningos išvados, kokia vis tik muzika geriausiai atgamina praeities įvykius. Tačiau turint omenyje tai, jog jau 2010-aisiais metais kas penktas planetos žmogus bus 60 metų bei vyresnis, atminties problemos tampa labai aktualios.

Tyrinėtojai siūlo visiems norintiems apsilankyti svetainėje www.magicalmemorytour.com, pasiklausyti „Beatles“ muzikos ir pasidalinti iškilusiais prisiminimais.


 

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Japonijos bankas ketina „įdarbinti“ robotus

Japonijos bankas „Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ“ klientus pasitinkančius vadybininkus artimiausiu metu ketina pakeisti robotais. skaityti »

„Microsoft“ siūlo prekybininkams pirkėjų atpažinimo sistemą

Savo tinklaraštyje bendrovė „Microsoft“ pasidalijo mintimis apie parduotuves ir jų pasikeitimus 2015 metais. skaityti »

Veidų atpažinimo technologija – prieigai prie svetainių

Bendrovė „Intel“ sukūrė taikomąją programą „True Key“. Prieigai prie interneto svetainių ar įrenginių ji naudoja veidų atpažinimo technologiją. skaityti »

Išmanusis laikrodis – finansams valdyti

Augant dėvimų išmaniųjų įrenginių populiarumui ir skaičiui, atsiranda ir jiems skirtų specializuotų programų. skaityti »

2015 metai pailgės sekunde dėl atominio ir pasaulinio laikų derinimo

Šių metų birželio 30 d. 11 val. 59 min. 60 sek. pasauliniu laiku sekundei laikrodžiai sustos ir para bei metai sekunde pailgės. skaityti »

KTU mokslininkų plėtojama matematinė rašysenos analizė: kuo skiriasi Obamos ir jūsų rašysena?

Rašysena nedažnai patenka į „kietųjų“ mokslų tyrimų sritį. Nors internete gausu rašysenos analizės testų, o kai kurios įdarbinimo agentūros šį metodą siūlo potencialių darbuotojų atrankai, išvados retai gali nustebinti objektyviais ir tiksliais apskaičiavimais. Visai kitas dalykas, kai rašyseną tiria matematikai. skaityti »

Barselonos centre – išmaniosios stotelės

Barselonoje pradėjo veikti aštuonios išmaniosios stotelės. Jose įrengti interaktyvūs ekranai, kurie veikia 7 dienas per savaitę, 24 valandas per parą. skaityti »

Mokėjimai širdies ritmu

Kanados pradedančioji įmonė „Bionym“ sukūrė apyrankę, kuri matuoja žmogaus širdies dūžius. skaityti »

BMW, kuris pats suranda vietą ir prisiparkuoja daugiaaukštėje aikštelėje

Las Vegase (JAV) prasidėjusioje „CES 2015“ parodoje Vokietijos automobilių gamintojas „BMW Group“ pademonstravo naujas automobilių autonominio valdymo galimybes, kurios atvers naują puslapį kelių transporto istorijoje. skaityti »

„Apple“ gavo patentą išmaniajam rašikliui

JAV patentų ir prekių ženklų valdyba išdavė kompanijai „Apple“ patentą išmaniajam elektroniniam rašikliui. skaityti »