Bitės ir skruzdės – idealios komandinės žaidėjos

Publikuota: 2009 m. kovo 24 d. antradienis

Bitės
Bitės ir skruzdės veikia grupėse, tačiau jų gyvenimas skiriasi nuo kitų panašiai gyvenančių gyvūnų – jos tai daro ne dėl savanaudiškų priežasčių.

Mokslininkai iš Edinburgo ir Oksfordo vabzdžių spiečių elgesiui tirti naudojo matematinius metodus. Mokslininkai įrodė, kad bizonai ar žuvys siekia patekti į būrio centrą tam, kad apsisaugotų nuo grobuonių. Tuo tarpu skruzdės ir bitės dirba kartu ir yra pasiruošusios žūti dėl kolonijos.

Pasirodo, kad studijos rezultatai atspindėjo tokių animacinių filmų kaip „Antz“ ir „Bee Movie“ siužetus, kuriuose pagrindiniai veikėjai gyvena griežtai konformistinėse visuomenėse.

Grupių, kuriose gyvūnai bendradarbiauja – jos vadinamos superorganizmais, – nariai yra stipriai vienas su kitu susiję. Jie dirba kartu tam, kad užtikrintų savo genų perdavimą ateitiems kartoms, teigia mokslininkai.

Tokiose gyvūnų grupėse jos nariai atlieka ir policijos pareigas, pavyzdžiui, tam tikros bitės naikina bičių darbininkių kiaušinėlius tam, kad bitės motinėlės palikuonys klestėtų.

„Tačiau superorganizmai yra pakankamai retai sutinkami. Jie egzistuoja tik tada, kai pašalinama galimybė kilti vidiniam konfliktui – taigi šio terminio (superorganizmas) negalime pritaikyti kalbėdami apie žmonių visuomenes“, – teigia moksliniam tyrimui vadovavęs daktaras Andy Gardneris.

Mokslininkai teigia, kad skruzdės ar bitės kolonijose savo noru veikia kolektyviai. Bitės laimingos, kai padeda savo komunai, jos pasiryžusios net ir mirti už tai, kad bičių motinėlė genetiškai užtikrintų kolonijos ateitį.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Microsoft“ mokys pažinti gėles

Kompanija „Microsoft“, bendradarbiaudama su kinų botanikais, kuria programą, kuri atpažintų augalus iš jų nuotraukų. skaityti »

Olimpiados dalyviams dovanų – olimpinės monetos

Į olimpines žaidynes Brazilijoje išvykstantiems mūsų šalies plaukikams Lietuvos bankas padovanojo pirmąsias olimpinės serijos monetas. skaityti »

Kuriama programa, piešinius paverčianti nuotraukomis

Olandijos Neimegeno universiteto neurobiologai šiuo metu kuria neuroninį tinklą, kuris gebėtų nupieštus eskizus paversti nuotraukomis. skaityti »

Pristatytas išmaniausias pasaulyje dviratis

Bendrovė „Volata Cycles“ išleido patį išmaniausią pasaulyje dviratį. Jo pagrindą sudaro palengvintas aliuminio rėmas ir platesnė nei įprastiniuose modeliuose anglies pluošto šakė. Tai leidžia įdėti platesnius ratus ir padidinti pravažumą. skaityti »

Patarimai „Pokemon Go“ gerbėjams: kaip taupyti telefono bateriją

Pasaulis kraustosi iš proto dėl naujojo žaidimo „Pokemon Go“, mušančio populiarumo rekordus. Jeigu savo išmaniajame telefone jau bandėte pagauti pokemoną ir jūs, turėjote pastebėti, kad ši pramoga įrenginio bateriją iškrauna labai greitai. skaityti »

Susimokėti už viešojo transporto bilietą galima ir nagais

Londono dizainerė Liusi Devis sukūrė unikalų manikiūrą, leidžiantį atsiskaityti už paslaugas. skaityti »

Mokslininkai išmokė robotą vaikščioti žmogiškai

Džordžijos technologijos instituto mokslininkai sukūrė robotą DURUS, kuris geba eiti tiksliai taip, kaip žmogus. skaityti »

Telefoną įkraus užrašų knygelė

Amerikiečių bendrovė „Solar Shtick“ pristatė bloknotą „Powerbook“ su Saulės elementais. skaityti »

Eksperimentas parodė, kad vyrai nepaleidžia savo telefonų iš rankų

Moterys gali dvigubai ilgiau išsiversti be telefono, tačiau nei vieni, nei kiti neišlaukia nė minutės. skaityti »

Žmogaus oda taps monitoriumi?

Japonijos mokslininkų grupė, vadovaujama profesoriaus Takao Somea, sukūrė itin ploną ir lankstų ekraną, tvirtinamą prie žmogaus odos. skaityti »