Britanijos monarchijoje – nauji vėjai

Publikuota: 2009 m. kovo 31 d. antradienis

Didžiosios Britanijos Karalienės Elžbietos II – sios ir Edinburgo hercogo princo Filipo sutikimo ceremonija Vilniaus tarptautiniame oro uoste.
Karališkoji šeima Britanijoje ir valdantieji šalies sluoksniai nutarė įsileisti į ilgus šimtmečius tradicija buvusį tapimą Britanijos valdovais naujų vėjų. Kaip praneša monarchų atstovai, ketinama leisti karaliais tapti ir tiems karališkiesiems atstovams, kurie turi sukūrę šeimas su katalikais. Ir visai nesvarbu, kokios lyties paveldėtojas yra. Iki šiol tai buvo neįmanoma.

Pagaliau galima tikėtis, jog diskriminacija karališkojoje šeimoje baigsis.

Dar anksčiau viešėdamas Brazilijoje britų premjeras Gordonas Brownas teigė, jog „atėjo laikas spręsti klausimus, susijusius su likusiųjų karališkųjų asmenų sosto paveldėjimo problema. Tiesiog reikia permainų. Tai ne šiaip sau paprastų klausimų nagrinėjimas. Manau, jog žmonės, gyvenantys XXI-ajame amžiuje neturi būti diskriminuojami nei vienoje srityje.“

Taisyklės, kurios nustato, kaip tampama karaliumi arba karaliene yra išleistos dar 1701-aisiais metais. Anot šio Paveldėjimo akto, karališkosios šeimos narys netenka teisės į sostą, jei sukuria šeimą su kataliku arba iš anglikono atsiverčia į kitą religiją.

Maža to, vyriškosios giminės palikuonys turi pirmenybę paveldint sostą. Tai yra, jei dabartinė karalienė Elizabeth II būtų turėjusi jaunesnį brolį, jis ir būtų tapęs karaliumi, palikęs vyresniąją sesutę be karūnos po to, kai 1952-aisiais mirė buvęs karalius Jurgis VI.

Svarbu nepamiršti, jog formaliai Britanijos karalius yra dar penkiolikos valstybių monarchas, taigi karalių skyrimo tvarka yra ne tik Britanijos vidaus reikalas. Tai tarptautinio sprendimo reikalaujanti problema.

Jei Paveldėjimo aktas bus pakeistas pagal siūlomas naujoves, tuomet princesė Anna – jaunesnioji Princo Charles’o sesuo, taps ketvirtąja kandidate užimti sostą (po paties Charles’o ir dviejų jo sūnų) aplenkusi du savo jaunesniuosius brolius.

Ši nauja tvarka padėtų tapti taip visų laukiamam princui Williamui tapti karaliumi, nes jei vis dar galios senieji įstatymai, jis prarastų teisę į sostą vos vedęs katalikę, kas, visai tikėtina, greitu metu gali nutikti.

Kai kurie monarchų atstovai tvirtai laikos savo žmogiškųjų principų ir nepaiso jokių karališkų taisyklių. Štai, pavyzdžiui, karalienės Elizabeht II pusbrolis priklauso nedaugeliui karališkosios šeimos narių, kurie savo noru atsisakė paveldėjimo teisių, idant galėtų tuoktis su kitų religijų atstovais.

Kaip rodo visuomenės apklausa, net 80 procentų britų palaiko naujas „karalių skyrimo tvarkos“ taisykles.

Apklaustieji britai ne tik kad pritaria naujoms karalių „skyrimo taisyklėms“, bet taip pat pageidauja, kad po dabartinės karalienės mirties niekas valdyme pernelyg nesikeistų – žmonės nori, kad Britanija ir toliau liktų konstitucine monarchija.

 


 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Ateityje – elektroninių knygų mugės?

Vilniuje vykstanti knygų mugė vis dar vilioja jų gerbėjus arba tiesiog smalsuolius, tačiau nejučia kelia ir diskusijas – ar 21 amžius vis dar priklauso popierinėms knygoms? skaityti »

Studentai iš popieriaus sukūrė rekordinį Eifelio bokštą

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) iškilo vienas žymiausių Paryžiaus simbolių – Eifelio bokštas. 8,58 m aukščio ir 3,42 m pločio kūrinys iš popieriaus ritinėlių pretenduoja į Lietuvos rekordų knygą kaip aukščiausias popierinis bokšto maketas. skaityti »

Kompiuteris stebės socialinių tinklų naudotojų nuotaiką

Amerikiečių mokslininkai sukūrė metodiką, kuri nustato socialinių tinkų naudotojų nuotaiką pagal jų publikuojamas nuotraukas. skaityti »

VU studentai sukūrė piešiantį robotą

Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) informacinių technologijų antro kurso studentai „Lego Mindstorms“ pagrindu sukonstravo ir suprogramavo ant A0 formato popieriaus lapo piešiantį robotą. skaityti »

Studentų suprogramuotame žaidime – partizaninio karo tema

Dalyvaudami „Problemų sprendimu grįsto mokymosi“ projekte (Problem Based Learning), Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) informacinių technologijų antro kurso studentai sukūrė mobiliesiems telefonams skirtą žaidimą „Forest brothers“ (liet. „Miško broliai“). skaityti »

Ekranų valikliui DROP – tarptautinių dizainerių įvertinimas

Šių metų konkurso „iF DESIGN AWARD 2015” laimėtojas – ekranų valiklis DROP. skaityti »

Sukurta rekordiškai ilgai dirbsianti vėjo jėgainė

Vokietijos energetikos bendrovė „Enercon“ pristatė naują 4 MW galingumo vėjo jėgainių seriją „EP4“, kurios trys skirtingi modeliai veiks ypač ilgai: kūrėjai teigia, kad jos elektrą sėkmingai gamins mažiausiai 30 metų. O tai lems mažesnę elektros kainą. skaityti »

Lidso universiteto tyrėjas nustebino fotokonkurso žiuri komisiją ypatingu kadru

Lidso universiteto Medicinos mokyklos tyrėjas Fraseris Macrae paskelbtas nacionalinio fotografijos konkurso nugalėtoju už štai šią nuotrauką, kurioje įamžintas mūsų kūnuose esantis kraujas. skaityti »

Kaip nesunkiai susitaupyti pinigų?

SEB banko šeimos finansų ekspertė pataria, kaip nesunkiai susitaupyti pinigų. Visai neseniai jos viena „Facebook“ draugė pasidalino receptu, kaip lengvai susitaupyti pinigų. skaityti »

Kosmoso vaizdas iš NASA – pirmą kartą lietuviškame filme

Lietuviškas kinas žengia į naują lygmenį – netrukus kino teatruose pasirodysiančiame filme „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ žiūrovai išvys kosmose filmuotus vaizdus. skaityti »