Burtininkais ir užkalbėtojais rusai tiki labiau nei medikais

Publikuota: 2008 m. birželio 16 d. pirmadienis

Autorė: Ona Mackonytė

Angelės Reimerienės būrimo salonas
Į Rusijoje gyvenančius burtininkus, aiškiaregius bei užkalbėtojus yra kreipęsis kone kas antras gyventojas. Rusai šiais „specialistais“ pasitiki labiau nei medikais ar šiuolaikine medicinos sistema. Ir nors tokių nestandartinių žmonių gelbėtojų paslaugos kainuoja gerokai daugiau nei vizitas pas daktarą, rusai vis dar šventai tiki, kad nuo visų ligų ir bėdų gali išgelbėti tik „įvairaus plauko“ šamanai.
BBC žurnalistai aprašo, kaip kai kurie rusai šventai tiki antgamtinėmis galiomis.

Valentinos Volkovos žodžiais, ji jau ne pirmą kartą savo gyvenime kreipiasi į išganingąjį magą. Moteris yra įsitikinusi, kad kai kurie žmonės tikrai turi stebuklingų galių, galinčių gydyti įvairias negalias ir šalinti negandas.

Tačiau ši moteris niekada nematė oficialios Rusijos statistikos, jog per 800 tūkstančių apsimetėlių aiškiaregių, kurių pagrindinis pragyvenimo šaltinis – tokie lengvatikiai kaip ponia Valentina, yra registruoti ir įtraukti į juoduosius sąrašus. Tiesa ta, kad tikrieji „stebukladarių“ skaičiai yra dar didesni.

Žurnalistams į rankas pakliuvo byla vienos sumanios rusės, kuri, „gydydama“ žmones, sugebėjo pasistatyti puikius namus ir nupirkti butus savo vaikams. Moteris kaltinama sukčiavimu ir pinigų pasisavinimu, mat ji imdavo po kelis tūkstančius JAV dolerių už seansą, per kurį leisdavo artimiesiems „kalbėtis“ su savo mirusiais giminaičiais ir „pagydydavo“ mirtinas ligas.

Rusijos medicinos sistema yra labai apgailėtina, nes medikų atlyginimai maži, o ligoninių sienos dešimtmečiais nėra mačiusios remonto. Aplaidus požiūris į pacientus leido šalyje klestėti „okultizmo“ verslui. Taigi nenuostabu, jog žmonės mieliau renkasi privačius seansus pas aiškiaregį nei vizitą pas šeimos gydytoją ar vaistininką.

Medikai su siaubu pripažįsta, kad žmonių tikėjimas burtininkais stiprėja kiekvieną dieną, o žiniasklaida tik padeda klestėti aferistams, mat nuolat informuoja apie medikų per operacijas daromas klaidas, nesėkmingus gydymo atvejus ar varganą Rusijos medicinos būklę.

Ponia Volkova pirmą kartą pas aiškiaregius kreipėsi dėl savo dukros, nes jai medikai diagnozavo neaiškią ir nepagydomą ligą. „Mes aplankėme daugybę medikų, atlikome gausybę tyrimų, tačiau niekas taip ir negalėjo tiksliai pasakyti, kas mano dukrai yra ir kaip tai pagydyti. Gyvenime beliko tik nesibaigiantys vizitai į gydymo įstaigas ir laukimas su viltimi, kad kas nors paaiškės. Galiausiai mes nusprendėme kreiptis į aiškiaregius, nes ir medikų, ir burtininkų paslaugos kainuoja panašiai.“ – pasakojo Valentina Volkova.

Tiesa, moteris nepaminėjo, jog aiškiaregė teatrališku balsu ir rankų mostais mergaitės taip ir nepagydė, tačiau, pasak Valentinos, ir vaikas, ir ji pati po kiekvieno apsilankymo pas burtininkę jausdavosi geriau. Telieka tik spėlioti, ar panašūs žmonių įsitikinimai žiniuonių galiomis gydyti žmones nėra tik paprastas įsikalbėjimas ir bandymas apgauti save.

Tai, jog Rusijos burtininkų verslas tiesiog klesti, nesunku įsitikinti ir dar dėl vienos priežasties. Kiekvienas „save gerbiantis“ aiškiaregys turi savo internetinę svetainę, o jo „darbo kabinete“ būtinai puikuojasi diplomai bei sertifikatai, įrodantys antgamtiškas galias ir sugebėjimus daryti neįmanomus dalykus.

Tiesa, kažkodėl visi burtininkai ir stebukladariai vengia prisistatyti savo tikru vardu ir pavarde, o pasivadina kokiu nors paslaptingu pseudonimu, pavyzdžiui, „Aiškiaregė Lada“, „Pavlas, kuris gelbėja nuo visų negandų“ ir kt. Pasak Rusijos teisėsaugininkų, tai yra atviras šarlatanizmas, tačiau jis nėra neteisėtas, nes žmonės pas tokius „gelbėtojus“ eina savo noru ir niekieno neverčiami moka pinigus.

Pasak medikų, tai, jog žmonės praranda nemažai pinigų – nėra didžiausia blogybė. Baisiausia yra tai, jog eidami pas aiškiaregius žmonės gaišta savo laiką. O dažnai būna taip, jog, sunkiai sergant, laikas tampa aukso vertės. Taigi žmonės, nesikreipdami į medikus, o vaikščiodami pas šarlatanus, neretai patys sau pasirašo mirties nuosprendį.

O netradicinės medicinos atstovai, teigiantys, jog turi antgamtiškų galių, tokių kaltinimų nepripažįsta. Jie mano,  jog žmonės ateina dėl konsultacijos, patarimo ir psichologinio seanso savo noru, niekas jų neverčia ir neragina. Be to, aiškiaregiai teigia neskatinantys žmonių atsisakyti tradicinės medicinos ir nesilankyti pas daktarus. „Jei žmonės nepasitiki medikais, tai nebe mūsų problema. Gal tai rodo, jog daktarai dirba blogai ir negali padėti?“ – svarsto užkalbėtojai.

Dabartiniu metu Rusijoje yra įstatymas, kuris leidžia verstis legalia gydymo netradicine medicina praktika tiems, kas turi oficialius diplomus ir sertifikatus, leidžiančius gydyti žmones. Tačiau tuo pat metu šis įstatymas yra toks miglotas, mat jis nedraudžia verstis tokiomis konsultacijomis privačiuose salonuose arba namuose ir imti už tai pinigus. Būtent dėl to šarlatanai Rusijoje klestėte klesti.

Net ir diplomuoti teisininkai nuleidžia rankas ir sako, jog nubausti aiškiaregius arba kažkuo juos apkaltinti yra beveik neįmanoma. Nieko neteisėto jie nedaro, o jei žmonės nori klausytis jų kalbų ir mokėti už tai pinigus – tai neprieštarauja įstatymams.

Sociologų manymu, Rusijoje daugiau kaip pusė žmonių tvirtai tiki antgamtiniais reiškiniais, žiniuoniais ir netradicinės medicinos galia. Žmonės nesirūpina savo sveikata, o kai užpuola liga ir tikri medikai nebegali nieko padaryti, eiliniai rusai nusivilia šalies sveikatos apsaugos sistema ir ieško išsigelbėjimo privačiuose šarlatanų kabinetuose.

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Microsoft“ mokys pažinti gėles

Kompanija „Microsoft“, bendradarbiaudama su kinų botanikais, kuria programą, kuri atpažintų augalus iš jų nuotraukų. skaityti »

Olimpiados dalyviams dovanų – olimpinės monetos

Į olimpines žaidynes Brazilijoje išvykstantiems mūsų šalies plaukikams Lietuvos bankas padovanojo pirmąsias olimpinės serijos monetas. skaityti »

Kuriama programa, piešinius paverčianti nuotraukomis

Olandijos Neimegeno universiteto neurobiologai šiuo metu kuria neuroninį tinklą, kuris gebėtų nupieštus eskizus paversti nuotraukomis. skaityti »

Pristatytas išmaniausias pasaulyje dviratis

Bendrovė „Volata Cycles“ išleido patį išmaniausią pasaulyje dviratį. Jo pagrindą sudaro palengvintas aliuminio rėmas ir platesnė nei įprastiniuose modeliuose anglies pluošto šakė. Tai leidžia įdėti platesnius ratus ir padidinti pravažumą. skaityti »

Patarimai „Pokemon Go“ gerbėjams: kaip taupyti telefono bateriją

Pasaulis kraustosi iš proto dėl naujojo žaidimo „Pokemon Go“, mušančio populiarumo rekordus. Jeigu savo išmaniajame telefone jau bandėte pagauti pokemoną ir jūs, turėjote pastebėti, kad ši pramoga įrenginio bateriją iškrauna labai greitai. skaityti »

Susimokėti už viešojo transporto bilietą galima ir nagais

Londono dizainerė Liusi Devis sukūrė unikalų manikiūrą, leidžiantį atsiskaityti už paslaugas. skaityti »

Mokslininkai išmokė robotą vaikščioti žmogiškai

Džordžijos technologijos instituto mokslininkai sukūrė robotą DURUS, kuris geba eiti tiksliai taip, kaip žmogus. skaityti »

Telefoną įkraus užrašų knygelė

Amerikiečių bendrovė „Solar Shtick“ pristatė bloknotą „Powerbook“ su Saulės elementais. skaityti »

Eksperimentas parodė, kad vyrai nepaleidžia savo telefonų iš rankų

Moterys gali dvigubai ilgiau išsiversti be telefono, tačiau nei vieni, nei kiti neišlaukia nė minutės. skaityti »

Žmogaus oda taps monitoriumi?

Japonijos mokslininkų grupė, vadovaujama profesoriaus Takao Somea, sukūrė itin ploną ir lankstų ekraną, tvirtinamą prie žmogaus odos. skaityti »