Čingischanui padėjo geras oras

Publikuota: 2012 m. liepos 25 d. trečiadienis

Mokslininkai išsiaiškino, kad karinė Čingischano sėkmė, be kitų dalykų, susijusi ir su klimatu, interviu „LiveScience“ sakė viena iš tyrimų autorių Amy Hessle.

Pagal vieną iš ankstesnių hipotezių, užsitęsusios sausros ir gyvulių pašaro trūkumas paskatino mongolus veržtis į kaimynų teritoriją. Mokslininkai išsiaiškino, kas viskas buvo atvirkščiai.

A. Hessle pasakojo, kad iš pradžių ją kartu su kitais mokslininkais pakvietė į Mongoliją tyrinėti regiono klimato istoriją. Ypač mokslininkai turėjo išsiaiškinti tarpusavio ryšį tarp gaisrų ir globalinio atšilimo.

Mokslininkams pavyko rasti palei lavos srautus susidariusį dykumų rajoną, primenantį „tipinius amerikiečių Laukinius Vakarus“. Anot A. Hessle, panašiose sausringose teritorijose medžiai auga gana ilgai, o ir po to suyra tik per ilgą laiką. Mokslininkams pavyko aptikti senovės medienos liekanų.

A. Hessle žodžiais tariant, jiems labai pasisekė – rasti fragmentai leido atkurti informaciją apie to laiko, kai kūrėsi Mongolų imperija, oro sąlygas. Pasirodo, priešingai nei manyta iki šiol, Čingischano užkariavimų laikais oras buvo geras.

Mokslininkai kalba, kad palankios oro sąlygos greičiausiai padėjo užkariauti kaimynus – mongolų žirgams reikėjo milžiniško kiekio žolės. Jei oras būtų buvęs blogas, tai dėl žirgų pašaro stygiaus užkariautojai nebūtų tokie mobilūs.

Čingischanas, arba Didysis chanas, – Mongolų imperijos, didžiausios XIII amžiaus valstybės, įkūrėjas.

Šaltinis: lenta.ru
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »