Deimantus tirpdanti mašina su žaibo venomis

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 13 d. pirmadienis

Deimantus ištirpdyti galintis spaudimas, mirtinas elektromagnetinis impulsas ir 100 milijonų lempučių galinti įžiebti srovė – tai Z mašinos, esančios nacionalinėje laboratorijoje Albukerkėje (Naujoji Meksika), galimybės.

Sukurta branduolinės sintezės tyrimams Z mašina gali padėti tirti ultraaukštu slėgiu ir temperatūra veikiamų medžiagų būklę ir veikti kaip stiprių rentgeno spindulių šaltinis. Šios galimybes atsiranda dėl mašinos galingų elektros srovės pliūpsnių.

Pirmiausia srovė leidžiama per šimtus plonyčių volframo vielučių, jas išgarindama ir suformuodama įkrautų dalelių, kitaip – plazmos, debesį. Plazma sukuria magnetinį lauką, verčiantį daleles išsirikiuoti mašinos centre nuo horizontalaus įrenginio paviršiaus išilgai vertikalios Z ašies – iš čia ir mašinos pavadinimas. Toks išsidėstymas verčia daleles susidurti ir sukurti ypač galingus rentgeno spindulius.

Z magnetinis laukas taip pat gali būti panaudotas įgreitinti metalines plokštes ir suspausti medžiagas. Tyrėjas Marcusas Knudsonas 5 milijonų atmosferų spaudimu sugebėjo deimantą paversti balute.

Žinoma, magnetinis laukas nematomas. Paveiksle matomi žaibai šoka nuo metalinių atsikišimų Z viduje, kai įjungiama srovė. Mirktelk ir pražiopsosi: atvaizdas buvo padarytas per sekundės dalis paleidžiant mašiną.

Bet kokiu atveju Z mašina yra pavojinga. „Sukuriamas labai galingas elektromagnetinis impulsas, kuris tikriausiai užmuštų bet ką, bandantį stebėti greitintuvo paleidimą, – aiškina M. Knudsonas. – Tad ir pats tai mačiau tik nuotraukose.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »