Deimantus tirpdanti mašina su žaibo venomis

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 13 d. pirmadienis

Deimantus ištirpdyti galintis spaudimas, mirtinas elektromagnetinis impulsas ir 100 milijonų lempučių galinti įžiebti srovė – tai Z mašinos, esančios nacionalinėje laboratorijoje Albukerkėje (Naujoji Meksika), galimybės.

Sukurta branduolinės sintezės tyrimams Z mašina gali padėti tirti ultraaukštu slėgiu ir temperatūra veikiamų medžiagų būklę ir veikti kaip stiprių rentgeno spindulių šaltinis. Šios galimybes atsiranda dėl mašinos galingų elektros srovės pliūpsnių.

Pirmiausia srovė leidžiama per šimtus plonyčių volframo vielučių, jas išgarindama ir suformuodama įkrautų dalelių, kitaip – plazmos, debesį. Plazma sukuria magnetinį lauką, verčiantį daleles išsirikiuoti mašinos centre nuo horizontalaus įrenginio paviršiaus išilgai vertikalios Z ašies – iš čia ir mašinos pavadinimas. Toks išsidėstymas verčia daleles susidurti ir sukurti ypač galingus rentgeno spindulius.

Z magnetinis laukas taip pat gali būti panaudotas įgreitinti metalines plokštes ir suspausti medžiagas. Tyrėjas Marcusas Knudsonas 5 milijonų atmosferų spaudimu sugebėjo deimantą paversti balute.

Žinoma, magnetinis laukas nematomas. Paveiksle matomi žaibai šoka nuo metalinių atsikišimų Z viduje, kai įjungiama srovė. Mirktelk ir pražiopsosi: atvaizdas buvo padarytas per sekundės dalis paleidžiant mašiną.

Bet kokiu atveju Z mašina yra pavojinga. „Sukuriamas labai galingas elektromagnetinis impulsas, kuris tikriausiai užmuštų bet ką, bandantį stebėti greitintuvo paleidimą, – aiškina M. Knudsonas. – Tad ir pats tai mačiau tik nuotraukose.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »