Dėl sraigių lėtumo „kalta“ evoliucija?

Publikuota: 2009 m. gegužės 19 d. antradienis

Sraigė
Kodėl sraigės yra lėtos? Čilės Pietinio Universiteto mokslininkai Roberto Nespolo ir Paulina Artacho mano radę atsakymą: pasirodo, evoliucija palankesnė lėtesnėms sraigėms, nes jos yra energetiškai efektyvesnės.

Taip, sraigės ne tik „kritikuojamos“ dėl jų lėtumo – evoliucija taip pat nedaro joms jokių nuolaidų. Panašu, kad laikui bėgant išliko lėtesniu metabolizmu pasižyminčios sraigės, nes jos išsaugo daugiau kitoms gyvybinėms funkcijoms, tokioms kaip augimas ir dauginimasis, reikalingos energijos. 

Tikrindami biologinę hipotezę, teigiančią, kad kuo mažiau gyvūnas išeikvoja energijos, tuo daugiau jis jos turi išlikimui ir reprodukcijai užtikrinti, mokslininkai matavo beveik 100 sodinių sraigių dydį ir jų medžiagų apykaitos (metabolizmo) greitį. Po septynis mėnesius trukusio eksperimento tyrinėtojai nustatė, kad išgyvenusios sraigės pasižymėjo maždaug 20 procentų lėtesne medžiagų apykaita, o tarp jų dydžio ir išlikimo statistinio sąryšio (koreliacijos) nebuvo aptikta.

„Kai organizmas savęs išlaikymui suvartoja mažiau energijos, jos daugiau lieka kitai veiklai“, teigia vienas tyrimo autorių. Tačiau mokslininkams kol kas nepavyko atsakyti į kalisimą, ar lėtas metabolizmas susijęs su lėtesniu judėjimo greičiu. Jei taip, tai ateityje sraigės gali natūraliai tapti dar lėtesnės.

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »