Didžiausiai pasaulyje knygai – 350 metų

Publikuota: 2010 m. vasario 9 d. antradienis

Knygos
Didžiausiai pasaulyje knygai pakelti reikia šešių žmonių jėgos. „Klencke Atlas“ dar prieš 350 metų buvo padovanota Anglijos karaliui Charles II jo įžengimo į sostą proga. Nuo pat to meto šis rekordas nebuvo pagerintas, o pati knyga atverstais lapais nebuvo nė karto demonstruojama viešai.

Prieš dvi savaites „British Library“ muziejus paskelbė, jog visuomenei pirmą kartą bus suteikta proga išvystį šį kūrinį savomis akimis. Planuojama, jog knyga taps šią vasarą Londone vyksiančios žemėlapių parodos pažiba. Renginyje bus demonstruojama apie 100 žemėlapių, iš kurių dalis yra laikoma didžiausiais pasaulyje, ir net trys ketvirčiai visų eksponatų bus demonstruojami pirmą kartą. Parodos širdis bus sieniniai žemėlapiai. Kai kurie jų – didžiulių matmenų, ir absoliučiai visi – galintys „papasakoti“ istorijas, kurios neapsiriboja vien tik geografija. „Daugelis jų prilygsta didiesiems meno kūriniams“, teigia muziejaus žemėlapių kolekcijos vadovas Peter Barber. „Tai pirmoji tokio tipo žemėlapių paroda, kadangi paprastai, kai susiduriame su žemėlapiais, mes galvojame arba apie geografiją, arba matavimų tikslumą“, priduria specialistas. Parodoje tikimasi žmones supažindinti su neįprastais žemėlapiais ir pakeisti kai kuriuos jų išankstinius nusistatymus apie tokios rūšies priemones.

„Klencke Atlas“ apima iš viso 37 žemėlapius, ir tai buvo savotiška to laiko enciklopedinė suvestinė apie pasaulio geografiją. Knyga beveik absurdiškai didžiulė – 1.75 metro aukščio ir 1.9 metro pločio. Ją karaliui padovanojo Olandų prekybininkai, o pats karalius ją laikė savo „įdomybių kambaryje“. „Tai bus ištisas spektaklis. Net stovėdamas prie tokio giganto pradedi nejučiomis nervintis“, sako antikinių žemėlapių specialistas Tom Harper. Kontrastui pabrėžti šalia bus eksponuojamas vienas mažiausių pasaulyje senovinių žemėlapių – piršto nago dydžio Vokietijoje sukurta 1773 metų moneta su Nuremberg miesto atvaizdu iš paukščio skrydžio.

Paroda siekiama pabrėžti, jog didingi žemėlapiai gali prilygti didingiems meno kūriniams. Iki 18-ojo amžiaus žemėlapiai buvo laikomi tokia pačia svarbia didikų namų atributika kaip ir tapyti piešiniai, skulptūros ar gobelenai. Jais buvo simbolizuojamas visuomeninis statusas; turtuoliai jų įsigydavo savo emancipacijai (tikrai ar greičiau tariamai) pabrėžti; Šventosios Žemės žemėlapiais jie demonstruodavo savo pamaldumą; savo valdų žemėlapiais demonstruodavo savo turtus; o gimtosios grafystės arba gimtojo miesto žemėlapiais siekdavo visus apsilankiusius įtikinti,  kokie jie yra lojalūs piliečiai. Bet kuriuo atveju, jiems kurti ir gaminti buvo negailima nei lėšų, nei laiko, todėl analogų dabartiniame pasaulyje praktiškai neegzistuoja.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Spotify“ pristatė galimybę nemokamai klausytis muzikos ir telefone

Muzikos transliavimo internetu paslauga „Spotify“ šią savaitę pristatė galimybę nemokamai klausytis muzikos mobiliuosiuose įrenginiuose, skelbia MacRumors.com. skaityti »

Išmanieji telefonai – tarp geidžiamiausių kalėdinių dovanų

Beveik trečdalis europiečių Kalėdų rytą dovanų norėtų gauti išmanųjį telefoną. Įvairiose Europos šalyse atlikti tyrimai parodė, kad išmanieji nesitraukia iš geidžiamiausių dovanų dešimtuko. skaityti »

Vienos populiariausių kalėdinių dovanų – telefonas arba planšetinis kompiuteris

Daugeliui žmonių naujas telefonas ar planšetinis kompiuteris – viena labiausiai laukiamų Kalėdinių dovanų. Rinkos tyrimų duomenimis šiemet apie 30 tūkst. gyventojų nudžiugs po Kalėdų eglute radę naują įrenginį, o šioms dovanoms bus išleista ne mažiau nei 23 milijonai litų. skaityti »

1621 m. kosminiams stebėjimams panaudotas teleskopas

1621 m. gruodžio 3 d. pirmą kartą istorijoje italų astronomas Galilėjas Galilėjus panaudojo teleskopą kosminiams tyrimams. skaityti »

„Instagram“ savo aplikacijoje gali pristatyti susirašinėjimo funkciją

Populiari nuotraukų ir vaizdo įrašų dalijimosi aplikacija „Instagram“ gali sulaukti susirašinėjimo funkcijos palaikymo, skelbia „GigaOm“. skaityti »

Naujas „Apple“ patentas leis fokusuoti nuotraukas po fotografavimo

Kompanija „Apple“ antradienį JAV patentų biurui pateikė prašymą užregistruoti patentą, kuris apibrėžia nuotraukose esančio vaizdo fokusavimo po fotografavimo funkciją. Kitaip tariant, vartotojas pirmiausia galėtų nufotografuoti norimą vaizdą, o tik paskui pasirinkti, kokį objektą išryškinti. skaityti »

Žaidimas „Grand Theft Auto: San Andreas“ atkeliaus į „iOS“ įrenginius

Prieš beveik dešimtmetį daugelio širdis pavergęs legendinis žaidimas „Grand Theft Auto: San Andreas“ kitą mėnesį bus prieinamas ir „iOS“ vartotojams, praneša žaidimo kūrėja kompanija „Rockstar“. skaityti »

„Huawei“ pasirašė partnerystės sutartį su Ispanijos profesionalų futbolo lyga

Informacinių ir ryšio technologinių sprendimų tiekėja „Huawei“ pasirašė partnerystės sutartį su „Liga De Fútbol Profesional“ (LFP, Ispanija). 2013-2014 m. sezono metu „Huawei“ bus LFP technologijų partnerė ir visame pasaulyje inicijuos rinkodaros veiksmų kampaniją, didinsiančią futbolo lygos žinomumą. skaityti »

NASA pripažino KTU atliktus palydovo bandymus

KTU Technologinių sistemų diagnostikos instituto Mašinų vibracijų ir akustinių triukšmų lygio bandymų akredituotoje laboratorijoje atliktų palydovo „Litsat–1“ mechaninių bandymų protokolai buvo pateikti NASA. skaityti »

„Nokia“ šią savaitę pristatė naują muzikos programėlę

Kompanija „Nokia“ pristatė naują personalizuotą muzikos programėlę „Nokia MixRadio“ skirtą „Windows Phone“ platformai. skaityti »