Didžiausiai pasaulyje knygai – 350 metų

Publikuota: 2010 m. vasario 9 d. antradienis

Knygos
Didžiausiai pasaulyje knygai pakelti reikia šešių žmonių jėgos. „Klencke Atlas“ dar prieš 350 metų buvo padovanota Anglijos karaliui Charles II jo įžengimo į sostą proga. Nuo pat to meto šis rekordas nebuvo pagerintas, o pati knyga atverstais lapais nebuvo nė karto demonstruojama viešai.

Prieš dvi savaites „British Library“ muziejus paskelbė, jog visuomenei pirmą kartą bus suteikta proga išvystį šį kūrinį savomis akimis. Planuojama, jog knyga taps šią vasarą Londone vyksiančios žemėlapių parodos pažiba. Renginyje bus demonstruojama apie 100 žemėlapių, iš kurių dalis yra laikoma didžiausiais pasaulyje, ir net trys ketvirčiai visų eksponatų bus demonstruojami pirmą kartą. Parodos širdis bus sieniniai žemėlapiai. Kai kurie jų – didžiulių matmenų, ir absoliučiai visi – galintys „papasakoti“ istorijas, kurios neapsiriboja vien tik geografija. „Daugelis jų prilygsta didiesiems meno kūriniams“, teigia muziejaus žemėlapių kolekcijos vadovas Peter Barber. „Tai pirmoji tokio tipo žemėlapių paroda, kadangi paprastai, kai susiduriame su žemėlapiais, mes galvojame arba apie geografiją, arba matavimų tikslumą“, priduria specialistas. Parodoje tikimasi žmones supažindinti su neįprastais žemėlapiais ir pakeisti kai kuriuos jų išankstinius nusistatymus apie tokios rūšies priemones.

„Klencke Atlas“ apima iš viso 37 žemėlapius, ir tai buvo savotiška to laiko enciklopedinė suvestinė apie pasaulio geografiją. Knyga beveik absurdiškai didžiulė – 1.75 metro aukščio ir 1.9 metro pločio. Ją karaliui padovanojo Olandų prekybininkai, o pats karalius ją laikė savo „įdomybių kambaryje“. „Tai bus ištisas spektaklis. Net stovėdamas prie tokio giganto pradedi nejučiomis nervintis“, sako antikinių žemėlapių specialistas Tom Harper. Kontrastui pabrėžti šalia bus eksponuojamas vienas mažiausių pasaulyje senovinių žemėlapių – piršto nago dydžio Vokietijoje sukurta 1773 metų moneta su Nuremberg miesto atvaizdu iš paukščio skrydžio.

Paroda siekiama pabrėžti, jog didingi žemėlapiai gali prilygti didingiems meno kūriniams. Iki 18-ojo amžiaus žemėlapiai buvo laikomi tokia pačia svarbia didikų namų atributika kaip ir tapyti piešiniai, skulptūros ar gobelenai. Jais buvo simbolizuojamas visuomeninis statusas; turtuoliai jų įsigydavo savo emancipacijai (tikrai ar greičiau tariamai) pabrėžti; Šventosios Žemės žemėlapiais jie demonstruodavo savo pamaldumą; savo valdų žemėlapiais demonstruodavo savo turtus; o gimtosios grafystės arba gimtojo miesto žemėlapiais siekdavo visus apsilankiusius įtikinti,  kokie jie yra lojalūs piliečiai. Bet kuriuo atveju, jiems kurti ir gaminti buvo negailima nei lėšų, nei laiko, todėl analogų dabartiniame pasaulyje praktiškai neegzistuoja.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Ar „iPad“ gali sutrikdyti širdies defibriliatoriaus darbą?

Iš Kalifornijos kilusi 14–os metų moksleivė Gianna Chien prieš 8 tūkst. JAV daktarų auditoriją bandė įrodyti, jog planšetinis kompiuteris „iPad“ gali sutrikdyti implantuoto širdies defibriliatoriaus darbą, skelbia „Bloomberg“. skaityti »

„Google Glass“ akiniai fotografuoja mirksint

Bendrovės „Roundarch Isobar“ programuotojas Mike'as DiGiovanni siūlo akiniuose „Google Glass“ įmontuota fotokamera fotografuoti mirktelint. skaityti »

Naujas algoritmas geba iš fotografijos nustatyti žmogaus nuotaiką

Programuotojas Abzinavas Dhalas iš Nacionalionio Australijos universiteto Dalase vykusioje konferencijoje „Multimedia Retrival“ pristatė savo sukurtą kompiuterinį algoritmą, gebantį iš veido išraiškos nustatyti nuotraukoje užfiksuoto žmogaus nuotaiką. skaityti »

Mažiausias pasaulyje filmas įtrauktas į Gineso rekordų knygą

„Berniukas ir jo atomas“ („A Boy and His Atom“), ko gero, yra metų filmas, kurį pamatyti tiesiog reikia. skaityti »

„Google“ dirbtinis intelektas pasirodys 2029 metais

„Google“ technikos direktorius Ray Krzweilas neseniai pareiškė, kad šiuo metu kompanijos specialistai kuria visavertį dirbtinį intelektą – kompiuterinę sistemą, kuri galės mokytis savarankiškai analizuoti informaciją ir netgi suprasti žmonių jausmus bei emocijas. skaityti »

Ateities elektronika pati transformuosis

Britų mokslininkai iš Bristolio universiteto, vadovaujami profesorės Annos Rudaut, sukūrė medžiagą, kuri gali pagal esamas sąlygas ir ateinančius signalus savarankiškai keisti formą. skaityti »

Nauja „iPhone 5“ reklama pabrėžia telefono kameros galimybes

Kompanija „Apple“ paviešino naują išmaniojo telefono „iPhone 5“ reklamą. skaityti »

PSY su daina „Gentleman“ vėl gerina „YouTube“ rekordus

Naujasis PSY kūrinys „Gentleman“ pagerino daugiausia peržiūrų „YouTube“ per vieną dieną rekordą. skaityti »

„Volkswagen“ ir „Apple“ kartu kurs automobilį „iBeetle“

Vokiečių automobilių gamintoja „Volkswagen“ pranešė, kad kartu su amerikiečių technologijų kompanija „Apple“ kurs du legendinio „Volkswagen“ automobilio „Beetle“ modelius „iBeetle“, kurie turės išmaniojo telefono „iPhone“ integraciją. skaityti »

„Samsung“ kuria mintimis valdomą planšetę

Bendrovė „Samsung“ kuria planšetinių kompiuterių ir kitų elektronikos gaminių valdymo sąsają, nereikalaujančią jokio fizinio sąlyčio. skaityti »