Didžiausiai pasaulyje knygai – 350 metų

Publikuota: 2010 m. vasario 9 d. antradienis

Knygos
Didžiausiai pasaulyje knygai pakelti reikia šešių žmonių jėgos. „Klencke Atlas“ dar prieš 350 metų buvo padovanota Anglijos karaliui Charles II jo įžengimo į sostą proga. Nuo pat to meto šis rekordas nebuvo pagerintas, o pati knyga atverstais lapais nebuvo nė karto demonstruojama viešai.

Prieš dvi savaites „British Library“ muziejus paskelbė, jog visuomenei pirmą kartą bus suteikta proga išvystį šį kūrinį savomis akimis. Planuojama, jog knyga taps šią vasarą Londone vyksiančios žemėlapių parodos pažiba. Renginyje bus demonstruojama apie 100 žemėlapių, iš kurių dalis yra laikoma didžiausiais pasaulyje, ir net trys ketvirčiai visų eksponatų bus demonstruojami pirmą kartą. Parodos širdis bus sieniniai žemėlapiai. Kai kurie jų – didžiulių matmenų, ir absoliučiai visi – galintys „papasakoti“ istorijas, kurios neapsiriboja vien tik geografija. „Daugelis jų prilygsta didiesiems meno kūriniams“, teigia muziejaus žemėlapių kolekcijos vadovas Peter Barber. „Tai pirmoji tokio tipo žemėlapių paroda, kadangi paprastai, kai susiduriame su žemėlapiais, mes galvojame arba apie geografiją, arba matavimų tikslumą“, priduria specialistas. Parodoje tikimasi žmones supažindinti su neįprastais žemėlapiais ir pakeisti kai kuriuos jų išankstinius nusistatymus apie tokios rūšies priemones.

„Klencke Atlas“ apima iš viso 37 žemėlapius, ir tai buvo savotiška to laiko enciklopedinė suvestinė apie pasaulio geografiją. Knyga beveik absurdiškai didžiulė – 1.75 metro aukščio ir 1.9 metro pločio. Ją karaliui padovanojo Olandų prekybininkai, o pats karalius ją laikė savo „įdomybių kambaryje“. „Tai bus ištisas spektaklis. Net stovėdamas prie tokio giganto pradedi nejučiomis nervintis“, sako antikinių žemėlapių specialistas Tom Harper. Kontrastui pabrėžti šalia bus eksponuojamas vienas mažiausių pasaulyje senovinių žemėlapių – piršto nago dydžio Vokietijoje sukurta 1773 metų moneta su Nuremberg miesto atvaizdu iš paukščio skrydžio.

Paroda siekiama pabrėžti, jog didingi žemėlapiai gali prilygti didingiems meno kūriniams. Iki 18-ojo amžiaus žemėlapiai buvo laikomi tokia pačia svarbia didikų namų atributika kaip ir tapyti piešiniai, skulptūros ar gobelenai. Jais buvo simbolizuojamas visuomeninis statusas; turtuoliai jų įsigydavo savo emancipacijai (tikrai ar greičiau tariamai) pabrėžti; Šventosios Žemės žemėlapiais jie demonstruodavo savo pamaldumą; savo valdų žemėlapiais demonstruodavo savo turtus; o gimtosios grafystės arba gimtojo miesto žemėlapiais siekdavo visus apsilankiusius įtikinti,  kokie jie yra lojalūs piliečiai. Bet kuriuo atveju, jiems kurti ir gaminti buvo negailima nei lėšų, nei laiko, todėl analogų dabartiniame pasaulyje praktiškai neegzistuoja.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Vokietijoje internetas pripažintas pirmos būtinybės dalyku

Vokietijos federalinis teismas internetą pripažino pirmos būtinybės dalyku. skaityti »

Olandijoje pasitelkiant 3D spausdintuvus bus pastatytas namas

Olandų inžinierius architektas Janžapas Riusienarsas ketina pastatyti namą iš elementų, išspausdintų 3D spausdintuvų. Be to, omenyje turimas ne banalus gyvenamasis pastatas, o namas visiškai neįprasto tipo – Mebiuso kilpos formos. skaityti »

„Google Glass“ išmanieji akiniai gali pasižymėti virtualia klaviatūra ant jūsų rankos

Pasklido žinia, kad išmanieji „Google Glass“ akiniai gali pasižymėti virtualia lazerio suprojektuota klaviatūra. skaityti »

Šiaurės Korėjoje iš turistų nebebus atimami mobilieji telefonai

Šiaurės Korėjos valdžia nuo šiol leis į šalį atvykstantiems turistams pasilikti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Tyrimas: pavojingiausios namų zonos jūsų „iPhone“

Kompanija „SquareTrade“, teikianti elektroninių įrenginių draudimo paslaugą, išsiaiškino, jog net 51 procentas nelaimingų atsitikimų su išmaniaisiais telefonais „iPhone“ nutinka namuose. skaityti »

„Google“ gavo milijoninį prizą už reklamą apie Dalai Lamą

„Google“ kūrybinė laboratorija (Google Creative Lab) pelnė leidinio „USA Today“ prizą už originaliausią spaudos reklamą. Pagrindinis konkurso prizas – galimybė publikuoti reklamą leidinyje „USA Today“ už milijoną dolerių. skaityti »

9-metis berniukas tapo sertifikuotu „Microsoft“ specialistu

9-erių Pranavas Kalyanas, JAV gyvenantis išeivis iš Indijos, sėkmingai išlaikė MCTS sertifikato (sertifikuoto „Microsoft“ technologijų specialisto) egzaminą. skaityti »

Policininkams ir gydytojams bus išduoti kišeniniai rentgeno aparatai

JAV Misūrio universiteto darbuotojai paskelbė ketinantys sukurti kišeninius mobilius rentgeno aparatus. skaityti »

JAV atsiras specialios „ligoninės dėžėse“

Viena iš įdomiausių technologijų, pristatytų Las Vegase jau besibaigiančioje parodoje „CES 2013“, – vadinamoji „ligoninė dėžėje“ „HealthSpot“. Tai nedidelė 3x3 metrų kabina, kurioje įdiegta medicininė įranga, būtina pirminei pacientų apžiūrai ir pagrindiniams tyrimams atlikti, taip pat vaizdo ryšio su gydytoju sistema. skaityti »

Škotai sukūrė mobiliąją programėlę kovoti su moterų alkoholizmu

Škotijos sveikatos apsaugos ministerija pristatė mobiliąją programėlę „Drinking Mirror“ („Geriančiųjų veidrodis“), padedančią kovoti su moterų alkoholizmu. skaityti »