Didžiausiai pasaulyje knygai – 350 metų

Publikuota: 2010 m. vasario 9 d. antradienis

Knygos
Didžiausiai pasaulyje knygai pakelti reikia šešių žmonių jėgos. „Klencke Atlas“ dar prieš 350 metų buvo padovanota Anglijos karaliui Charles II jo įžengimo į sostą proga. Nuo pat to meto šis rekordas nebuvo pagerintas, o pati knyga atverstais lapais nebuvo nė karto demonstruojama viešai.

Prieš dvi savaites „British Library“ muziejus paskelbė, jog visuomenei pirmą kartą bus suteikta proga išvystį šį kūrinį savomis akimis. Planuojama, jog knyga taps šią vasarą Londone vyksiančios žemėlapių parodos pažiba. Renginyje bus demonstruojama apie 100 žemėlapių, iš kurių dalis yra laikoma didžiausiais pasaulyje, ir net trys ketvirčiai visų eksponatų bus demonstruojami pirmą kartą. Parodos širdis bus sieniniai žemėlapiai. Kai kurie jų – didžiulių matmenų, ir absoliučiai visi – galintys „papasakoti“ istorijas, kurios neapsiriboja vien tik geografija. „Daugelis jų prilygsta didiesiems meno kūriniams“, teigia muziejaus žemėlapių kolekcijos vadovas Peter Barber. „Tai pirmoji tokio tipo žemėlapių paroda, kadangi paprastai, kai susiduriame su žemėlapiais, mes galvojame arba apie geografiją, arba matavimų tikslumą“, priduria specialistas. Parodoje tikimasi žmones supažindinti su neįprastais žemėlapiais ir pakeisti kai kuriuos jų išankstinius nusistatymus apie tokios rūšies priemones.

„Klencke Atlas“ apima iš viso 37 žemėlapius, ir tai buvo savotiška to laiko enciklopedinė suvestinė apie pasaulio geografiją. Knyga beveik absurdiškai didžiulė – 1.75 metro aukščio ir 1.9 metro pločio. Ją karaliui padovanojo Olandų prekybininkai, o pats karalius ją laikė savo „įdomybių kambaryje“. „Tai bus ištisas spektaklis. Net stovėdamas prie tokio giganto pradedi nejučiomis nervintis“, sako antikinių žemėlapių specialistas Tom Harper. Kontrastui pabrėžti šalia bus eksponuojamas vienas mažiausių pasaulyje senovinių žemėlapių – piršto nago dydžio Vokietijoje sukurta 1773 metų moneta su Nuremberg miesto atvaizdu iš paukščio skrydžio.

Paroda siekiama pabrėžti, jog didingi žemėlapiai gali prilygti didingiems meno kūriniams. Iki 18-ojo amžiaus žemėlapiai buvo laikomi tokia pačia svarbia didikų namų atributika kaip ir tapyti piešiniai, skulptūros ar gobelenai. Jais buvo simbolizuojamas visuomeninis statusas; turtuoliai jų įsigydavo savo emancipacijai (tikrai ar greičiau tariamai) pabrėžti; Šventosios Žemės žemėlapiais jie demonstruodavo savo pamaldumą; savo valdų žemėlapiais demonstruodavo savo turtus; o gimtosios grafystės arba gimtojo miesto žemėlapiais siekdavo visus apsilankiusius įtikinti,  kokie jie yra lojalūs piliečiai. Bet kuriuo atveju, jiems kurti ir gaminti buvo negailima nei lėšų, nei laiko, todėl analogų dabartiniame pasaulyje praktiškai neegzistuoja.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Android“ vartotojams – daugiau nei šimto HD žaidimų rinkinys nemokamai

Vasaros pabaigoje pristačiusi „101–in–1“ žaidimų HD versiją, pritaikytą „iPad“, tarptautinė žaidimų kūrėja ir leidėja „Nordcurrent“ išleido ir „Android“ operacinei sistemai skirtus aukščiausios raiškos žaidimus. skaityti »

„Google“ paleido programėlę sekti Kalėdų Senelio pėdomis

„Google“ paleido programėlę „Santa Tracker“, kuri per Kūčias leis sekti paskui Kalėdų Senelio roges. skaityti »

Japonijoje išrastas ekonomiškas dušas

Kitų metų vasarį japonų kompanija TOTO pradės prekiauti nauju dušu „Air-In Shower“, kuris dėl specialios konstrukcijos galvutės leidžia sutaupyti iki 35 proc. vandens. skaityti »

„Amazon“ paskelbė perkamiausių 2012 metų knygų sąrašą

Apibendrindama 2012 metų rezultatus viena didžiausių pasaulyje internetinių parduotuvių amazon.com paskelbė savo perkamiausių 2012 metų knygų dešimtuką. skaityti »

„YouTube“ apie metų rezultatus papasakojo „Gangnam Style“ stiliumi

Vaizdo priegloba „YouTube“ sukūrė vaizdo klipą, pasakojantį apie populiariausius 2012 metų vaizdo įrašus. Jis nufilmuotas kaip Pietų Korėjos reperio PSY klipo „Gangnam Style“ parodija. skaityti »

Vokiečiai oro erdvę gins lazeriniu ginklu

Vokiečiai teigia sėkmingai integravę turimą lazerinį ginklą į pažangią oro erdvės gynybos sistemą. skaityti »

„Apple Store“ skelbia 2012 metų geriausiuosius

„Apple“ parduotuvės reziumuoja praeinančius metus. Kviečiame susipažinti su šių metų hitais. skaityti »

Dar vienas žingsnis vandeniliu varomų variklių link

Gauti vandenilio dujas, kuriomis būtų varomi ateities transporto priemonių varikliai ar gaminama elektros energija, pasidarė šiek tiek paprasčiau – mokslininkai ketina pasitelkti nieko nekainuojančią saulės šviesą. skaityti »

Baltieji rūmai reaguos į peticiją dėl erdvėlaivio „Death Star“ statybų

JAV prezidento Barako Obamos administracija turės reaguoti į peticiją, kurioje išreikštas noras 2016 m. pradėti erdvėlaivio „Death Star“ („Mirties žvaigždė”) statybos darbus, nes peticiją pasirašė labai daug piliečių. skaityti »

Ar žaidimai gali išgydyti karių nuoskaudas?

Šiuo metu žaidimai, skirti teigiamų pokyčių iniciavimui ir pozityviam problemų sprendimui, naudojami įvairiose sferose. Net JAV kariuomenėje žaidimai užėmė svarbią vietą. Įvairūs mokymai ir gydymai tampa praeitu etapu. Dabar veteranai gydomi žaidimais taip siekiant sugrąžinti žmonėms džiaugsmą ir viltį. skaityti »