Harvardo chemikai išaugino nanogėlių sodą

Publikuota: 2013 m. gegužės 23 d. ketvirtadienis

Harvardo tyrėjai manipuliuodami delikačiomis cheminėmis reakcijomis išaugino mielus mikroskopinių žiedų sodus. Galbūt nanorožės ar nanofrezijos nekvepia taip, kaip kvepia organiniai šių augalų prototipai, tačiau nanopasaulyje jos atrodo neabejotinai kerinčiai.

Harvardo universiteto mokslininkai ištobulino vandenyje atliekamas chemines reakcijas taip, kad išauga ir pražysta nuostabios gėlės. Šios mikroskopinės struktūros – kristalai, kurie susiformuoja (vienu sykiu – viena molekulė) ant stiklo paviršiaus, panardinto į menzūrą su vandens, bario chlorido ir natrio silikato tirpalu. Kai vandenyje natūraliai ištirpsta ore esantis anglies dvideginis, menzūroje prasideda cheminė reakcija – formuojasi gėlių pavidalą įgyjantys kristalai.

Nors spalvos šiose nanogėlių nuotraukose nėra tikros, gėlių forma yra natūrali – išlinkius ir nelygumus mokslininkams pavyko gauti maišant cheminių reakcijų komponentus. Kristalų „augimo“ kryptį lemia įvairūs cheminiai ingredientai. Pavyzdžiui, lapo formos išgaunamos tirpaluose su papildomu anglies dvideginio kiekiu.

„Kai žvelgi į jas pro elektroninį mikroskopą, atrodo, tarsi nertum į vandenyną ir ten pamatytum neaprėpiamus koralų ir kempinių laukus, – pasakoja eksperimento autorius iš Harvardo universiteto Vimas Nurduinas (Wim L. Noorduin), kurio straipsnis publikuotas žurnale „Science“. – Kartais aš net pamirštu fotografuoti – taip gera tokiais augalais tiesiog pasigrožėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

BMW kuria lazerinius automobilių žibintus

BMW paskelbė pradėjusi kurti lazerinius automobilių žibintus. skaityti »

Rusijoje sukurtas socialinis tinklas mirusiesiems

Šiomis dienomis internete galima aptikti pačių įvairiausių dalykų. Kai kurie iš jų gali net lengvai šokiruoti. Pavyzdžiui, vienas iš tokių – socialinis tinklas, skirtas mirusiesiems. skaityti »

„Nido“ – modernūs inkilai paukščiams

Gyvename 21 amžiuje. Turime būstus išpuoštus abstrakcijomis ir dvelkiančius modernizmu. O ką pasakysite, jei ir paukščiams įrengsime kažką panašaus? skaityti »

Minima Interneto dienoraščių diena

„Blogas“ (trumpinys iš angl. „weblog“) – interneto naudotojų žargonu kalbant yra interneto dienoraštis, arba tinklaraštis. skaityti »

Paryžiaus oro uoste – virtualus personalas

Paryžiaus Orlio oro uoste keleiviai dažnai nustemba ir net sutrinka pamatę hologramas, sukurtas pagal realius oro uosto darbuotojų atvaizdus. skaityti »

Nėščia Bejonsė pagerino „Twitter“ rekordą

Naujiena apie dainininkės Bejonsės nėštumą pagerino „Twitter“ rekordą pagal pranešimų skaičių per sekundę. skaityti »

LG Lietuvoje pristato talpų, energiją taupantį A++ klasės šaldytuvą

„LG Electronics“ (LG) Lietuvoje pristato talpų, energiją taupantį šaldytuvą „GA–B489BAKZ“ su šaldikliu apatinėje dalyje. skaityti »

Rusijos planuose –pirmasis pasaulyje kosmoso viešbutis

Rusijos bendrovė „Orbital Technologies“ pristatė pirmojo žmonijos istorijoje kosminio viešbučio modelį. O tikrojo viešbučio duris kosmose žada atverti iki 2016 metų. skaityti »

„iPhone“ skirta programa padės išsirinkti arbūzą

Neseniai sukurta taikomoji programa išmaniesiems „iPhone“ telefonams, padėsianti nustatyti arbūzo sunokimo lygį. skaityti »

Ateities dirižablis

Amerikiečių bendrovė „Lockheed Martin“ atgaivino dirižablių verslą ir tikisi savo sukurtus orlaivius sėkmingai pritaikyti tiek prieigai prie sunkiai prieinamų, atokių vietų visame pasaulyje, tiek karinėse operacijose. skaityti »