Harvardo chemikai išaugino nanogėlių sodą

Publikuota: 2013 m. gegužės 23 d. ketvirtadienis

Harvardo tyrėjai manipuliuodami delikačiomis cheminėmis reakcijomis išaugino mielus mikroskopinių žiedų sodus. Galbūt nanorožės ar nanofrezijos nekvepia taip, kaip kvepia organiniai šių augalų prototipai, tačiau nanopasaulyje jos atrodo neabejotinai kerinčiai.

Harvardo universiteto mokslininkai ištobulino vandenyje atliekamas chemines reakcijas taip, kad išauga ir pražysta nuostabios gėlės. Šios mikroskopinės struktūros – kristalai, kurie susiformuoja (vienu sykiu – viena molekulė) ant stiklo paviršiaus, panardinto į menzūrą su vandens, bario chlorido ir natrio silikato tirpalu. Kai vandenyje natūraliai ištirpsta ore esantis anglies dvideginis, menzūroje prasideda cheminė reakcija – formuojasi gėlių pavidalą įgyjantys kristalai.

Nors spalvos šiose nanogėlių nuotraukose nėra tikros, gėlių forma yra natūrali – išlinkius ir nelygumus mokslininkams pavyko gauti maišant cheminių reakcijų komponentus. Kristalų „augimo“ kryptį lemia įvairūs cheminiai ingredientai. Pavyzdžiui, lapo formos išgaunamos tirpaluose su papildomu anglies dvideginio kiekiu.

„Kai žvelgi į jas pro elektroninį mikroskopą, atrodo, tarsi nertum į vandenyną ir ten pamatytum neaprėpiamus koralų ir kempinių laukus, – pasakoja eksperimento autorius iš Harvardo universiteto Vimas Nurduinas (Wim L. Noorduin), kurio straipsnis publikuotas žurnale „Science“. – Kartais aš net pamirštu fotografuoti – taip gera tokiais augalais tiesiog pasigrožėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Sicilijoje visi elektroniniai laikrodžiai skuba 10–20 min.

Keistas ir kol kas nepaaiškintas fenomenas užfiksuotas Italijos Sicilijos saloje. skaityti »

Robotas manekenas – galimybė virtualiai pasimatuoti drabužius

Estijos bendrovė „Fits.me“ sukūrė manekeną, gebantį įgauti bet kokio kūno formą ir virtualiai parodyti, kaip drabužis atrodys jį vilkint konkrečiam žmogui. skaityti »

„Evian“ kuria ilgiausią pasaulyje muzikinį vaizdo klipą

8 valandos – toks yra dabartinio ilgiausio pasaulyje muzikinio vaizdo klipo trukmės Gineso rekordas, kurį pranokti netrukus ketina mineralinio vandens „Evian” kampanija. skaityti »

Pirmoji pasaulyje hibridinė elektrinė elektrą gamins iš gamtinių dujų, saulės bei vėjo energijos

JAV korporacija „General Electric“ paskelbė, kad jau šiemet Turkijoje pradės naujos kartos elektrinės statybas. skaityti »

Iš naujos perspektyvos nufotografuotas erdvėlaivis „Endeavour“

NASA pirmą kartą išplatino nuotraukas, kuriose matyti prie TKS prisijungęs daugkartinis erdvėlaivis. skaityti »

NASA užfiksavo didžiulį Saulės plazmos išsiveržimą

Kosminėje NASOS observatorijoje užfiksuota tris valandas trukusi saulės audra. Saulė išmetė neįprastai didelį kiekį plazmos, kuri leisdamasi uždengė maždaug pusę jos paviršiaus. skaityti »

Ko netekome atsiradus išmaniesiems telefonams?

Šiais laikais jau nieko nestebina galybes funkcijų galintys atlikti išmanieji telefonai, tapę neatsiejama mūsų kasdienybės dalimi. skaityti »

Prancūzijoje laidų vedėjams uždrausta minėti „Facebook“ ir „Twitter“

Prancūzijoje radijo ir televizijos naujienų laidų vedėjams uždrausta eteryje minėti socialinių tinklų „Facebook“ ir „Twitter“ pavadinimus. skaityti »

Norėdamas įsigyti „iPad“ ir „iPhone“, 17-metis pardavė savo inkstą

17-metis kinas savanoriškai pardavė savo vieną inkstą tam, kad galėtų nusipirkti planšetinį kompiuterį „iPad 2“ ir išmanųjį telefoną „iPhone“. skaityti »

„Sony“ Lietuvos pirkėjams pasiūlys savo pažangiausią „Bravia“ televizorių

Šiųmetės „Sony Bravia“ televizorių serijos flagmanas HX920 jau šią savaitę pasirodys Lietuvos parduotuvėse. skaityti »