Harvardo chemikai išaugino nanogėlių sodą

Publikuota: 2013 m. gegužės 23 d. ketvirtadienis

Harvardo tyrėjai manipuliuodami delikačiomis cheminėmis reakcijomis išaugino mielus mikroskopinių žiedų sodus. Galbūt nanorožės ar nanofrezijos nekvepia taip, kaip kvepia organiniai šių augalų prototipai, tačiau nanopasaulyje jos atrodo neabejotinai kerinčiai.

Harvardo universiteto mokslininkai ištobulino vandenyje atliekamas chemines reakcijas taip, kad išauga ir pražysta nuostabios gėlės. Šios mikroskopinės struktūros – kristalai, kurie susiformuoja (vienu sykiu – viena molekulė) ant stiklo paviršiaus, panardinto į menzūrą su vandens, bario chlorido ir natrio silikato tirpalu. Kai vandenyje natūraliai ištirpsta ore esantis anglies dvideginis, menzūroje prasideda cheminė reakcija – formuojasi gėlių pavidalą įgyjantys kristalai.

Nors spalvos šiose nanogėlių nuotraukose nėra tikros, gėlių forma yra natūrali – išlinkius ir nelygumus mokslininkams pavyko gauti maišant cheminių reakcijų komponentus. Kristalų „augimo“ kryptį lemia įvairūs cheminiai ingredientai. Pavyzdžiui, lapo formos išgaunamos tirpaluose su papildomu anglies dvideginio kiekiu.

„Kai žvelgi į jas pro elektroninį mikroskopą, atrodo, tarsi nertum į vandenyną ir ten pamatytum neaprėpiamus koralų ir kempinių laukus, – pasakoja eksperimento autorius iš Harvardo universiteto Vimas Nurduinas (Wim L. Noorduin), kurio straipsnis publikuotas žurnale „Science“. – Kartais aš net pamirštu fotografuoti – taip gera tokiais augalais tiesiog pasigrožėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Meksikoje sparčiai tirpsta ledynas

Per kelerius metus gali išnykti Meksikos ugnikalnio viršuje esantys ledynai. skaityti »

Pavydą keliantys malonumai

Prisiminę, su kokiu šaltuku šiandien skubėjote į darbą, pažvelkite į šias kapibaras, besimėgaujančias terminių vonių malonumais. skaityti »

Per koridą sužeistas matadoras

Prancūzijos matadoras Sebastianas Castella atsigauna po šeštadienio koridos, iš kurios jis buvo išgabentas lūžus kairiajam raktikauliui. skaityti »

Japonijoje surengtos duobės kasimo varžybos

Japonijoje, Tokijo priemiestyje, jau vienuoliktus metus vyksta duobės kasimo varžybos. Čia vertinama giliausia, kūrybingiausia duobė bei originaliausia kasėjo apranga. skaityti »

Elnių šauklių varžybos Vokietijoje

Vokietijoje, Dortmundo mieste, vyko jau tryliktasis elnių šauklių čempionatas, į kurį susirinko patyrę elnių balso mėgdžiotojai. skaityti »

Kaskadininko iš Indijos triukai, paremti jogos praktika

Kaskadininkas Pradeepas Shastris iš Indijos demonstruoja pavojingus, fizinės ištvermės reikalaujančius triukus. skaityti »

Ar žvairaakė oposumė Heidė pasirodys „Oskarų“ ceremonijoje?

Žvairaakė oposumė Heidė – pasaulinė įžymybė. ABC televizijos tinklas išreiškė norą, kad Heidė pasirodytų „Oskarų“ apdovanojimuose, deja, su tuo nenori sutikti Leipcigo zoologijos sodas. skaityti »

Dizainerė aksesuarus kuria iš vaizdajuosčių

Argentinietė dizainerė Lucrecija Lovera rado naują kūrybos būdą: ji neria vąšeliu ar audžia rankines iš vaizdajuosčių. Viską ji kuria savo rankomis. skaityti »

Kanadietis sukonstravo reaktyvinę vandens kuprinę

Kanadietį išradėją R. Li greičiausiai įkvėpė veiksmo filmai apie slaptuosiuos agentus bei neįprastus jų prietaisus. skaityti »

Haityje aptiktos šešios išnykusiomis laikytos varlių rūšys

Mokslininkų pateiktais duomenimis, Haičio varlių populiacija kabo ant plauko. 92 proc. jų rūšių yra įvardytos kaip nykstančios. skaityti »