Harvardo chemikai išaugino nanogėlių sodą

Publikuota: 2013 m. gegužės 23 d. ketvirtadienis

Harvardo tyrėjai manipuliuodami delikačiomis cheminėmis reakcijomis išaugino mielus mikroskopinių žiedų sodus. Galbūt nanorožės ar nanofrezijos nekvepia taip, kaip kvepia organiniai šių augalų prototipai, tačiau nanopasaulyje jos atrodo neabejotinai kerinčiai.

Harvardo universiteto mokslininkai ištobulino vandenyje atliekamas chemines reakcijas taip, kad išauga ir pražysta nuostabios gėlės. Šios mikroskopinės struktūros – kristalai, kurie susiformuoja (vienu sykiu – viena molekulė) ant stiklo paviršiaus, panardinto į menzūrą su vandens, bario chlorido ir natrio silikato tirpalu. Kai vandenyje natūraliai ištirpsta ore esantis anglies dvideginis, menzūroje prasideda cheminė reakcija – formuojasi gėlių pavidalą įgyjantys kristalai.

Nors spalvos šiose nanogėlių nuotraukose nėra tikros, gėlių forma yra natūrali – išlinkius ir nelygumus mokslininkams pavyko gauti maišant cheminių reakcijų komponentus. Kristalų „augimo“ kryptį lemia įvairūs cheminiai ingredientai. Pavyzdžiui, lapo formos išgaunamos tirpaluose su papildomu anglies dvideginio kiekiu.

„Kai žvelgi į jas pro elektroninį mikroskopą, atrodo, tarsi nertum į vandenyną ir ten pamatytum neaprėpiamus koralų ir kempinių laukus, – pasakoja eksperimento autorius iš Harvardo universiteto Vimas Nurduinas (Wim L. Noorduin), kurio straipsnis publikuotas žurnale „Science“. – Kartais aš net pamirštu fotografuoti – taip gera tokiais augalais tiesiog pasigrožėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Ėdrusis triušis Ralfas

Kai Paulina Grant ieškojo triušiuko savo anūkams, ji nė negalėjo pagalvoti, jog per savaitę jis suės maisto už 20 svarų (83 Lt). skaityti »

Asamo arbatos ypatumai

Šiaurės Rytų Indijos Asamo regione atrasta ir jau daug metų auginama arbata turi daug gydomųjų savybių ir pasižymi ypatingu skoniu. skaityti »

Visų nuostabai – autobusas Senos upėje

Senos upe pro Eifelio bokštą ekskursijų laivu plaukiantys turistai stebėjo neįprastą vaizdą: vandenyje plūduriuojantį tuščią turistinį autobusą. skaityti »

Ypatingas Peru žirgų konkursas

Kasmet Peru vyksta nacionaliniais laikomų žirgų konkursas, kuriame laimi ne greičiausias, o puikių manierų ir elegantiškiausias žirgas. skaityti »

Dizaineriai kuria vietą taupančius baldus

Prisitaikydami prie šiandienių vieno ar dviejų kambarių butų, dizaineriai stengiasi kurti kuo labiau vietą taupančius baldus. skaityti »

Tailande – vaškinių skulptūrų festivalis

Tailando Suphan Buri provincijos gatvėse pasirodė milžiniškos vaškinės skulptūros. skaityti »

Argentinoje – gėjų tango festivalis

Savaitgalį Argentinoje Buenos Airėse vyko gėjų tango festivalis. skaityti »

80 valandų dainavęs indas tikisi pasaulio rekordo

Indijos vakaruose esančiame Nagpuro mieste 80 valandų dainavęs profesionalus dainininkas Rajeshis Kumaras Burbure‘as bandė pasiekti naują pasaulio rekordą. skaityti »

Vladimiras Putinas – baikeris

Riaumojančiu „Harley Davidson“ motociklu atlėkęs į kasmetę baikerių stovyklą prie Ukrainos uostamiesčio Sevastopolio Rusijos ministras pirmininkas V. Putinas labiau priminė baikerį, o ne vieną iš pasaulio lyderių. skaityti »

Ilgiausi ausų plaukai

Indijos piliečio Radhakanto Baijpajaus ausų plaukai oficialiai pripažinti ilgiausiais pasaulyje, todėl jų savininkas įrašytas į Gineso rekordų knygą. skaityti »