Harvardo chemikai išaugino nanogėlių sodą

Publikuota: 2013 m. gegužės 23 d. ketvirtadienis

Harvardo tyrėjai manipuliuodami delikačiomis cheminėmis reakcijomis išaugino mielus mikroskopinių žiedų sodus. Galbūt nanorožės ar nanofrezijos nekvepia taip, kaip kvepia organiniai šių augalų prototipai, tačiau nanopasaulyje jos atrodo neabejotinai kerinčiai.

Harvardo universiteto mokslininkai ištobulino vandenyje atliekamas chemines reakcijas taip, kad išauga ir pražysta nuostabios gėlės. Šios mikroskopinės struktūros – kristalai, kurie susiformuoja (vienu sykiu – viena molekulė) ant stiklo paviršiaus, panardinto į menzūrą su vandens, bario chlorido ir natrio silikato tirpalu. Kai vandenyje natūraliai ištirpsta ore esantis anglies dvideginis, menzūroje prasideda cheminė reakcija – formuojasi gėlių pavidalą įgyjantys kristalai.

Nors spalvos šiose nanogėlių nuotraukose nėra tikros, gėlių forma yra natūrali – išlinkius ir nelygumus mokslininkams pavyko gauti maišant cheminių reakcijų komponentus. Kristalų „augimo“ kryptį lemia įvairūs cheminiai ingredientai. Pavyzdžiui, lapo formos išgaunamos tirpaluose su papildomu anglies dvideginio kiekiu.

„Kai žvelgi į jas pro elektroninį mikroskopą, atrodo, tarsi nertum į vandenyną ir ten pamatytum neaprėpiamus koralų ir kempinių laukus, – pasakoja eksperimento autorius iš Harvardo universiteto Vimas Nurduinas (Wim L. Noorduin), kurio straipsnis publikuotas žurnale „Science“. – Kartais aš net pamirštu fotografuoti – taip gera tokiais augalais tiesiog pasigrožėti.“

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Išmanus ir kartu paprastas telefonas – „Helium“

Kartais genialumas slypi paprastume, bent taip mano dizaineris Imran Sheikh, siūlydamas ypač paprastą ir subtilų telefono konceptą. skaityti »

Kompiuterio pelė keliaujantiems

Kai daug keliauji ir dirbi, kompiuteris tampa nuolatiniu palydovu. Štai dizaineriai Seunghoon Shin and Chang Seok Kim siūlo puikų kompiuterio priedą, pelę „Arc“. skaityti »

Olimpinių žaidynių eigą bus galima stebėti išmaniojo telefono ekrane

Prasidėjus Londono 2012 m. vasaros olimpinėms žaidynėms, „Samsung“ pristato specialų programėlių rinkinį. Parsisiuntę šias programėles, jų naudotojai ne tik gaus naujausią informaciją apie olimpiadą ir šalies sportininkų pasiekimus, bet ir turės galimybę laimėti vieną iš 30–ies „Samsung Galaxy S III“ išmaniųjų telefonų. skaityti »

Vaikai smėlio pilis iškeitė į interneto technologijas

Pasaulį apraizgęs informacinių technologijų tinklas palietė ir vaikų laisvalaikio pramogas: smėlio dėžę, kamuolį ar žaidimą pagaliukais pakeitė kompiuteris, telefonas ir internetas. skaityti »

„Qualcomm“ ir „Renault“ kartu dirbs prie belaidės elektromobilių įkrovimo technologijos

„Qualcomm Incorporated“ ir „Renault s.a.s“ susitarė dėl bendradarbiavimo Londone vyksiančiuose belaidžio automobilių įkrovimo bandymuose. skaityti »

Čingischanui padėjo geras oras

Mokslininkai išsiaiškino, kad karinė Čingischano sėkmė, be kitų dalykų, susijusi ir su klimatu, interviu „LiveScience“ sakė viena iš tyrimų autorių Amy Hessle. skaityti »

Ekspertai spėja mobiliųjų Olimpiados lankytojų likimą

Per Olimpines žaidynes londoniečiai ir miesto svečiai praras 67 tūkst. mobiliųjų telefonų, spėja bendrovės „Venafi“, užsiimančios informaciniu saugumu, ekspertai. skaityti »

Pradėta „protingų“ skaitmeninių veidrodžių prekyba

Tai įrenginiai, skirti pacientų reabilitacijai. Į jų atmintį įdiegta daugybė programų, padedančių asmenims atsigauti po traumų ir operacijų. skaityti »

„Kūrybos stulpus“ sunaikino supernovos sprogimas

Naujausi kosminio teleskopo „Spitzer“ kadrai astronomams leido padaryti išvadą, kad „Kūrybos stulpus“, esančius Erelio ūke, prieš 6 tūkst. metų sunaikino supernovos sprogimas. Tiesa, Žemėje jais grožėtis galėsime dar 1 tūkst. metų. skaityti »

Kinų internete išmanieji telefonai aplenkė kompiuterius

Prie interneto mobiliaisiais telefonais jau prisijungia 388 mln. kinų, tai 9,2 proc. daugiau nei 2011-ųjų pabaigoje, praneša Kinijos internetinės informacijos centras (CNNIC). skaityti »