Hipergarsinio orlaivio „X-51A Waverider“ bandomasis skrydis žlugo

Publikuota: 2012 m. rugpjūčio 16 d. ketvirtadienis

Nesėkme baigėsi naujausias NASA, DARPA ir kitų JAV agentūrų bendromis pajėgomis kuriamo hipergarsinio orlaivio „X-51A Waverider“ bandymas. Per bandomąjį skrydį virš Ramiojo vandenyno, mėginant pasiekti 6 kartus už garsą didesnį greitį, sugedo eksperimentinio aparato valdymo sistema.

„X-51A Waverider“ buvo paleistas nuo bombonešio B-52 sparno, pakilus į 15 240 metrų aukštį. Orlaivio konstruktoriai vylėsi, jog bendro JAV Karinių oro pajėgų, NASA, DARPA, „Boeing“ ir „Pratt & Whitney Rocketdyne“ projekto vaisius pasieks 6 ar daugiau machų greitį.

„X-51A Waverider“ skraidinantis „scramjet“ tipo reaktyvinis variklis yra „oru kvėpuojantis“ galios agregatas, kuriame įeinantis oro srautas pro variklio degimo kamerą srūva viršgarsiniu greičiu. Variklyje nėra judančių dalių, o degimo procesams reikalingas deguonis imamas ne iš degalų bakų, o tiesiai iš atmosferos, kurią hipergarsinis aparatas skrodžia skrydžio metu. Todėl skraidyklės gabaritai – kur kas mažesni už įprastinių reaktyvinių viršgarsinių orlaivių.

Kai kurie konstruktoriai pateikinėjo itin drąsias prognozes, išreikšdami nuomonę, jog „X-51A Waverider“ pajėgus pasiekti sunkiai įsivaizduojamus greičius: nuo 12 iki 24 machų (24 machai – daugiau kaip 29 tūkst. km/val.), informuoja „Universetoday.com“. Skriejant tokiu greičiu, 18 valandų trukmės kelionė iš Tokijo į Niujorką truktų ne 18, o mažiau nei 2 valandas. Tiesa, kol kas hipergarsinio koncepto prototipą persekioja nesėkmės.

2010 m. gegužę pirmasis bandomasis „X-51A Waverider“ skrydis buvo vadinamas „sėkmingu“: autonominiu režimu aparatas ore skriejo 200 sekundžių ir pasiekė „scramjet“ tipo varikliais varomo orlaivio skrydžio trukmės rekordą. Tačiau 2011 m. vykdytas kitas bandomasis skrydis baigėsi nesėkme: jo metu buvo bandomas kitoks orlaivio dizainas.

 

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

21 tūkst. km/h greičiu skraidantis viršgarsinis lėktuvas

Greičiausiu pasaulyje lėktuvu vadinamas nepilotuojamas HTV-2, kurį sukūrė JAV pažangiųjų gynybos tyrimų projektų agentūros (angl. DARPA) specialistai, atliko bandomąjį skrydį. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kuriama technologija, gebanti perduoti žmogaus mintis

Išradėjas ir verslininkas Elon Musk tikisi sukurti technologiją, padedančią žmonėmis keistis mintimis per atstumą. skaityti »

Kanados banke – šokantis robotas konsultantas

Kanados bankas ATB pradėjo testuoti Japonijos įmonės „Softbank“ robotą „Pepper“. skaityti »

„Trekstor“ išleis laikrodį, veikiantį „Windows 10“ pagrindu

„Microsoft“ paskelbė, kad „Trekstor“ išleis išmanųjį laikrodį, kuris veiks valdomas operacinės sistemos „Windows 10 IoT Core“. skaityti »

Grįžta pomėgis spausdinti nuotraukas

Nors nuotraukų albumais galima grožėtis įrenginių ekranuose, vis dažniau lietuviai renkasi nuotraukas spausdinti ir saugoti popieriuje. skaityti »

Per kaulus grojančios ausinės būtų sužavėjusios L.Van Bethoveną

Ar žinote, kad L.Van Bethovenas apkurtęs naudojosi muzikos perdavimu kaulais? skaityti »

Vilniuje vėl statomi makaronų tiltai

Pavasarine tradicija jau tapęs išskirtinių tiltų statymo konkursas VGTU „Makaronų tiltai 2017“ šiemet grįžo su dar didesniais užmojais – kūrybiškos inžinerijos dvasia užkrėtęs Lietuvos mokyklas, šiemet čempionatas nusitaikė į universitetus. skaityti »

Lietuviai per internetą dažniausiai perka madingas prekes

Lietuvos gyventojai vis labiau įpranta pirkti internete ir apsipirkdami tokiu būdu išleidžia vis daugiau pinigų. skaityti »

Bepilotės skraidyklės skraidins kraują

Dvi Šveicarijos miesto Lugano ligoninės nusprendė operatyviam kraujo ir biologinių medžiagų pristatymui panaudoti skraidykles „Matternet One“. skaityti »

Vilniuje pristatytas 41 išradimas – nuo kvapų lazdelės iki elektrinės riedlentės

Kovo 31 d. – balandžio 1 d. Vilniaus „Litexpo“ parodų ir kongresų centre buvo atidarytas pirmasis ir didžiausias Lietuvoje išradėjų konkursas „Vilnius išranda 2017”. skaityti »

Mūsų planetoje jau gyvena 20 tūkst. kiborgų

Pasak mokslininkų, didžiausia problema ta, kad evoliucionuojame per lėtai ir mūsų kūnai nespėja prisitaikyti prie sparčiai kintančio šiuolaikinio gyvenimo. skaityti »