Į Saulę įkrito kometa

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 16 d. penktadienis

Rugsėjo 12 d. astronomų mėgėjų lenko Michaelio Kisiako (Michael Kusiak) ir vokiečio Sergėjaus Šmalco (Sergei Schmalz) atrasta kometa rugsėjo 14 d. nukrito į Saulę (žr. SOHO nuotrauką; kometa pažymėta apskritimu).

Šis kometos kritimas įvyko beveik tuo pat metu, kai įvyko stipri Saulės audra: nuo jos atsiskyrė milijonai tonų plazmos, lekiančios 5 milijonų kilometrų per valandą greičiu. Šiuos du įvykius užfiksavo SOHO (angl. The Solar & Heliospheric Observatory) erdvėlaivis.

Kometa priklauso Kroico kometų šeimai. Šioms kometoms būdinga tai, kad jos gali prisiartinti keliyų šimtų tūkstančių kilometrų atstumu nuo Saulės. Manoma, kad visos Kroico šeimos kometos kažkada buvo viena milžiniška kometa, kuri suiro prieš kelis šimtmečius. Ši kometų šeima pavadinta devyniolikto amžiaus vokiečių astronomo Heinricho Kroico (Heinrich Kreutz), kuris pirmasis įrodė, jog šios kometos susijusios.

Pastaruoju metu Saulėje vyksta daug žybsnių ir išsiveržimų kadangi mūsų žvaigždė keliauja link savo 11 metų aktyvumo ciklo maksimumo. Praeitą savaitę įvyko du X klasės, t.y. patys galingiausi, žybsniai ir trys išsiveržimai. Jei jie būtų pakankamai galingi ir nukreipti į Žemę, mes smarkiai nukentėtume: sutriktų GPS signalai, radijo komunikacija, elektros tinklai. Laimei, minėti išsiveržimai sukėlė tik gražias šiaurės pašvaistes. Mokslininkų teigimu, Saulė aktyvumo maksimumą pasieks 2013 metais.

Šaltinis: mokslas.plius
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »