Į Saulę įkrito kometa

Publikuota: 2011 m. rugsėjo 16 d. penktadienis

Rugsėjo 12 d. astronomų mėgėjų lenko Michaelio Kisiako (Michael Kusiak) ir vokiečio Sergėjaus Šmalco (Sergei Schmalz) atrasta kometa rugsėjo 14 d. nukrito į Saulę (žr. SOHO nuotrauką; kometa pažymėta apskritimu).

Šis kometos kritimas įvyko beveik tuo pat metu, kai įvyko stipri Saulės audra: nuo jos atsiskyrė milijonai tonų plazmos, lekiančios 5 milijonų kilometrų per valandą greičiu. Šiuos du įvykius užfiksavo SOHO (angl. The Solar & Heliospheric Observatory) erdvėlaivis.

Kometa priklauso Kroico kometų šeimai. Šioms kometoms būdinga tai, kad jos gali prisiartinti keliyų šimtų tūkstančių kilometrų atstumu nuo Saulės. Manoma, kad visos Kroico šeimos kometos kažkada buvo viena milžiniška kometa, kuri suiro prieš kelis šimtmečius. Ši kometų šeima pavadinta devyniolikto amžiaus vokiečių astronomo Heinricho Kroico (Heinrich Kreutz), kuris pirmasis įrodė, jog šios kometos susijusios.

Pastaruoju metu Saulėje vyksta daug žybsnių ir išsiveržimų kadangi mūsų žvaigždė keliauja link savo 11 metų aktyvumo ciklo maksimumo. Praeitą savaitę įvyko du X klasės, t.y. patys galingiausi, žybsniai ir trys išsiveržimai. Jei jie būtų pakankamai galingi ir nukreipti į Žemę, mes smarkiai nukentėtume: sutriktų GPS signalai, radijo komunikacija, elektros tinklai. Laimei, minėti išsiveržimai sukėlė tik gražias šiaurės pašvaistes. Mokslininkų teigimu, Saulė aktyvumo maksimumą pasieks 2013 metais.

Šaltinis: mokslas.plius
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »