„Į sveikatą“

Publikuota: 2009 m. spalio 5 d. pirmadienis

Berniukas kosti
Vienam žmogui nusičiaudėjus, kitas atsako „Bless You“ (liet. „Į sveikatą“), pažodžiui – „būk palaimintas“, bet niekas nežino, iš kur atsirado šis paprotys.

Taip yra ne tik angliškai kalbančiose šalyse. Daugelyje šalių, kultūrų ir tautų visame pasaulyje linkima sveikatos, laimės ir prašoma dievo pagalbos. Tą bandoma paaiškinti įvairiai.

Lietuvių tautos žadintojas Vincas Kudirka jau pačiame pirmame „Varpo“ numeryje, išleistame 1889 metų sausį, įsteigė savo rengiamą skyrelį „Hygiena“.

Apie sveikatą jis rašė: „Sutikę pažįstamą, sakome „sveikas!“, neatsiskiriame su jumi, nepasakę „lik sveikas“‘; matant ką sėdantį prie valgio, neužmirštame pasakyti „į sveikatą“, o girdėdami ką čiaudint, skubiname su žodžiais „ant sveikatos“ ir t. t. Beveik kiekvienas žmogaus žingsnis sujungtas su paminėjimus apie sveikatą. Tik brangius daiktus tankiai minime! (…) Visi supranta ir jaučia, kad sveikata brangi yra. Taigi, rodosi, pirmiausiu žmonių rūpesčiu turėtų būti aptvėrimas sveikatos nuo visko, kas jau gali kenkti“.

Žmonės, iš tikrųjų nagrinėję istoriją, mano, kad įprotis linkėti nusičiaudėjus atsirado apie 77 mūsų eros metais – daug seniau, nei galima būtų pamanyti iš daugumos aiškinimų.

Turbūt populiariausia versija yra apie popiežių Grigorijų I. Grigorijus I (arba Grigorijus Didysis) popiežiumi tapo prieš pat šeštojo amžiaus buboninį marą. Popiežius žmones siuntė į gatves melstis ir giedoti. Tuomet buvo tikima, kad čiaudulys yra pirmasis maro ženklas. Tokiems kiti atsakydavo „Telaimina tave Dievas!“, tikėdamiesi išgelbėti žmogaus gyvybę.

Kitos istorijos pasakoja, kad žmogui čiaudint jo apsauga neveikia, ir velnias gali įeiti į žmogų per gerklę. Dėl to žmonės „laimindavo“ žmogų, kad apsaugotų jį nuo velnio.

Kitur galima išgirsti, kad žmogaus siela čiaudant bando pabėgti, o „laimindami“ jūs padedate sielai grįžti į kūną.

Paskutinis ir gana populiarus aiškinimas yra toks: nusičiaudėjus sustoja širdis, ir jei niekas „nepalaimins“, žmogus mirs. „Bless You“ turi vėl priversti širdį plakti.

Nesvarbu, kuria istorija jūs tikite, daugumos „laiminimų“ priežastys visame pasaulyje yra prietarai, susiję su gėriu, blogiu ir sveikata, o papročiai yra stipriai įaugę į visuomenę.

Šaltinis: www.aidas.us
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Už smulkias elektronines atliekas gyventojai skatinami dovanomis

Kasmet pasaulinės Žemės dieną vykstantys švietėjiški renginiai, akcijos ar iniciatyvos skatina žmones tausoti gamtą: eikvoti mažiau energijos, nešiukšlinti, rūšiuoti bei atiduoti pavojingas atliekas perdirbimui, bet geri norai dažniausiai trunka tik vieną dieną. Kartu su buitinėmis šiukšlėmis per metus vis dar išmetama daugiau nei 2 tūkst. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA). skaityti »

Atostogas Gruzijoje planuoti padės pirmoji lietuviška kelionių aplikacija

Populiarėjantį lietuvių turizmą į Gruziją netrukus dar labiau sustiprins tiesioginis skrydis tarp Vilniaus ir Kutaisio bei internetinė kelionių į Gruziją planavimo aplikacija. Savarankiškiems keliautojams aplikacija „Kelionė į Gruziją – pasidaryk pats!” leis sužinoti pagrindinę informaciją apie šią šalį, jos regionus, nacionalinę virtuvę, įdomiausius objektus, pasiūlys išbandyti jau parengtus maršrutus skirtingai kelionės trukmei bei leis interaktyvių žemėlapių pagalba susiplanuoti unikalų savo atostogų maršrutą. skaityti »

Lietuviškų palydovų sėkmė – įkvėpimas tolesniems darbams

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiko su pirmųjų lietuviškų palydovų kūrėjais. Susitikime su Vilniaus universiteto (VU) ir Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkais buvo aptartas lietuviškų palydovų paleidimas į atvirą kosmosą ir tolesnis darbas. skaityti »

Antrąja faksimile taps pirmoji lietuviška knyga

Spaustuvė „Petro ofsetas“, pernai išleidusi Kristijono Donelaičio „Metus“, ėmėsi naujos užduoties – Vilniaus universiteto (VU) bibliotekoje saugomo Martyno Mažvydo „Katekizmo“ faksimilės leidybos. skaityti »

Vaikinai telefonu pliurpia daugiau nei merginos

Socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbta „Samsung La Fleur“ apklausa aiškinosi, kuri lytis šiandien valdo išmaniųjų telefonų pasaulį. skaityti »

Lietuva tapo Žemės magnetinio lauko tyrimų centru

„Pilnatis veikia“, – šyptelime pastebėję keistą žmonių elgesį. Mokslininkų teigimu, šiame paplitusiame mite yra nemažai tiesos. skaityti »

„LituanicaSat-1“ misija kosmose prasidėjo sėkmingai

Penktadienį, vasario 28 dieną, 9:30 Lietuvos laiku pirmasis palydovas šalies istorijoje „LituanicaSat-1“ paleistas iš Tarptautinės kosminės stoties į atvirą erdvę. Aparatą į kosmosą „išmetė“ robotinė ranka, valdoma japonų astronauto Koichi Wakata. skaityti »

Skelbiamas mokslinio laivo pavadinimo konkursas

Klaipėdos universitetas stato mokslinių tyrimų laivą ir skelbia laivo pavadinimo konkursą. skaityti »

„Ford“ SYNC programėlės pagelbės statant automobilį ir klausantis radijo

„Ford“ Barselonoje vykstančiame pasauliniame mobiliųjų technologijų kongrese MWC šiandien pristatė dar kelias išmaniojo automobilio koncepciją atitinkančias naujienas. skaityti »

„Canon“ atnaujina funkcijas ir pristato nuotolinį pultelį, skirtą profesionalioms vaizdo kameroms

„Canon“ papildė profesionalams skirtų gaminių liniją nauju laidiniu nuotolinio valdymo prietaisu – „Canon“ nuotolinio valdymo pultu RC-V100, pritaikytu profesionalams skirtoms vaizdo kameroms. skaityti »