„Į sveikatą“

Publikuota: 2009 m. spalio 5 d. pirmadienis

Berniukas kosti
Vienam žmogui nusičiaudėjus, kitas atsako „Bless You“ (liet. „Į sveikatą“), pažodžiui – „būk palaimintas“, bet niekas nežino, iš kur atsirado šis paprotys.

Taip yra ne tik angliškai kalbančiose šalyse. Daugelyje šalių, kultūrų ir tautų visame pasaulyje linkima sveikatos, laimės ir prašoma dievo pagalbos. Tą bandoma paaiškinti įvairiai.

Lietuvių tautos žadintojas Vincas Kudirka jau pačiame pirmame „Varpo“ numeryje, išleistame 1889 metų sausį, įsteigė savo rengiamą skyrelį „Hygiena“.

Apie sveikatą jis rašė: „Sutikę pažįstamą, sakome „sveikas!“, neatsiskiriame su jumi, nepasakę „lik sveikas“‘; matant ką sėdantį prie valgio, neužmirštame pasakyti „į sveikatą“, o girdėdami ką čiaudint, skubiname su žodžiais „ant sveikatos“ ir t. t. Beveik kiekvienas žmogaus žingsnis sujungtas su paminėjimus apie sveikatą. Tik brangius daiktus tankiai minime! (…) Visi supranta ir jaučia, kad sveikata brangi yra. Taigi, rodosi, pirmiausiu žmonių rūpesčiu turėtų būti aptvėrimas sveikatos nuo visko, kas jau gali kenkti“.

Žmonės, iš tikrųjų nagrinėję istoriją, mano, kad įprotis linkėti nusičiaudėjus atsirado apie 77 mūsų eros metais – daug seniau, nei galima būtų pamanyti iš daugumos aiškinimų.

Turbūt populiariausia versija yra apie popiežių Grigorijų I. Grigorijus I (arba Grigorijus Didysis) popiežiumi tapo prieš pat šeštojo amžiaus buboninį marą. Popiežius žmones siuntė į gatves melstis ir giedoti. Tuomet buvo tikima, kad čiaudulys yra pirmasis maro ženklas. Tokiems kiti atsakydavo „Telaimina tave Dievas!“, tikėdamiesi išgelbėti žmogaus gyvybę.

Kitos istorijos pasakoja, kad žmogui čiaudint jo apsauga neveikia, ir velnias gali įeiti į žmogų per gerklę. Dėl to žmonės „laimindavo“ žmogų, kad apsaugotų jį nuo velnio.

Kitur galima išgirsti, kad žmogaus siela čiaudant bando pabėgti, o „laimindami“ jūs padedate sielai grįžti į kūną.

Paskutinis ir gana populiarus aiškinimas yra toks: nusičiaudėjus sustoja širdis, ir jei niekas „nepalaimins“, žmogus mirs. „Bless You“ turi vėl priversti širdį plakti.

Nesvarbu, kuria istorija jūs tikite, daugumos „laiminimų“ priežastys visame pasaulyje yra prietarai, susiję su gėriu, blogiu ir sveikata, o papročiai yra stipriai įaugę į visuomenę.

Šaltinis: www.aidas.us
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kaip veikia savivalda, jaunimas pažins žaidimu

Dažnai girdime nusiskundimus valdžia, per dideliais mokesčiais, prastu viešuoju transportu, tačiau nuo šiandien, šešias dienas dirbdami kartu, dvylika jaunuolių iš Lietuvos ir Lenkijos turės galimybę į šias problemas pažvelgti iš kitos pusės. skaityti »

1877 m. atrastas Marso palydovas Fobas

1877 m. rugpjūčio 18 d. amerikiečių astronomas Asafas Holas atrado Marso palydovą Fobą. Tai įvyko apie 9 val. 14 min. Grinvičo laiku. Tas pats astronomas atrado ir kitą Marso palydovą Deimą. skaityti »

Nauja Tokijo panorama – viena iš didžiausių pasaulio nuotraukų

Fotografų grupė, pasivadinusi „360Cities“, nusprendė padaryti itin tikslias panoramines didžiausių pasaulio miestų nuotraukas. skaityti »

Filmo apie legendinį „Apple“ įkūrėją garso takelyje – mėgstamiausi Steve‘o Jobso muzikos kūriniai

Galbūt jūs skaitote šią žinutę kompiuteryje, kurį sukūrė jis, turėdami kišenėje telefoną, kurį išrado irgi jis. Šį savaitgalį JAV kino teatruose startuoja biografinis filmas „Jobs“, pasakojantis apie išskirtinę asmenybę šių laikų istorijoje. skaityti »

„Protingas“ laikrodis debiutuoja IFA parodoje

Iki šiol visos naujienos, susijusios su „protingų“ laikrodžių kūrimu ir pasirodymu rinkoje, rėmėsi sklandančiais gandais. skaityti »

„Volkswagen“ sukūrė nuosavą socialinį tinklą

„Volkswagen“ kartu su „Google“ išleido mobiliąją taikomąją programą „SmileDrive“, panašią į neseniai interneto milžinės įsigytą sprendimą „Waze“. skaityti »

„PayPal“ įkūrėjas pasiūlė ateities transporto modelį

Garsus milijardierius ir išradėjas Elon Musk – „PayPal“ įkūrėjas ir filmo „Geležinis žmogus“ pagrindinio veikėjo prototipas – publikavo dokumentą, kuriame aprašyti itin greito ateities transporto funkcionavimo principai. skaityti »

Lietuviškojo palydovo „LitSat-1“ kelionė: Hiustonas, Valopo salos, kosmosas

Lietuvišką palydovą „LitSat-1“ į kosmosą gruodžio 8-ąją pakels raketa nešėja „Orbital Cygnum“ iš JAV Valopo salos (Wallops Island). skaityti »

Garsajuostei – 50 metų!

Garsajuostės šiemet švenčia solidų 50 metų jubiliejų. skaityti »

Pietų Korėjoje – nuo kelio įsikraunantis autobusas

Pietų Korėjoje sukurti autobusai, energiją elektromagnetinės indukcijos metodu gaunantys iš kelio dangos. skaityti »