„Į sveikatą“

Publikuota: 2009 m. spalio 5 d. pirmadienis

Berniukas kosti
Vienam žmogui nusičiaudėjus, kitas atsako „Bless You“ (liet. „Į sveikatą“), pažodžiui – „būk palaimintas“, bet niekas nežino, iš kur atsirado šis paprotys.

Taip yra ne tik angliškai kalbančiose šalyse. Daugelyje šalių, kultūrų ir tautų visame pasaulyje linkima sveikatos, laimės ir prašoma dievo pagalbos. Tą bandoma paaiškinti įvairiai.

Lietuvių tautos žadintojas Vincas Kudirka jau pačiame pirmame „Varpo“ numeryje, išleistame 1889 metų sausį, įsteigė savo rengiamą skyrelį „Hygiena“.

Apie sveikatą jis rašė: „Sutikę pažįstamą, sakome „sveikas!“, neatsiskiriame su jumi, nepasakę „lik sveikas“‘; matant ką sėdantį prie valgio, neužmirštame pasakyti „į sveikatą“, o girdėdami ką čiaudint, skubiname su žodžiais „ant sveikatos“ ir t. t. Beveik kiekvienas žmogaus žingsnis sujungtas su paminėjimus apie sveikatą. Tik brangius daiktus tankiai minime! (…) Visi supranta ir jaučia, kad sveikata brangi yra. Taigi, rodosi, pirmiausiu žmonių rūpesčiu turėtų būti aptvėrimas sveikatos nuo visko, kas jau gali kenkti“.

Žmonės, iš tikrųjų nagrinėję istoriją, mano, kad įprotis linkėti nusičiaudėjus atsirado apie 77 mūsų eros metais – daug seniau, nei galima būtų pamanyti iš daugumos aiškinimų.

Turbūt populiariausia versija yra apie popiežių Grigorijų I. Grigorijus I (arba Grigorijus Didysis) popiežiumi tapo prieš pat šeštojo amžiaus buboninį marą. Popiežius žmones siuntė į gatves melstis ir giedoti. Tuomet buvo tikima, kad čiaudulys yra pirmasis maro ženklas. Tokiems kiti atsakydavo „Telaimina tave Dievas!“, tikėdamiesi išgelbėti žmogaus gyvybę.

Kitos istorijos pasakoja, kad žmogui čiaudint jo apsauga neveikia, ir velnias gali įeiti į žmogų per gerklę. Dėl to žmonės „laimindavo“ žmogų, kad apsaugotų jį nuo velnio.

Kitur galima išgirsti, kad žmogaus siela čiaudant bando pabėgti, o „laimindami“ jūs padedate sielai grįžti į kūną.

Paskutinis ir gana populiarus aiškinimas yra toks: nusičiaudėjus sustoja širdis, ir jei niekas „nepalaimins“, žmogus mirs. „Bless You“ turi vėl priversti širdį plakti.

Nesvarbu, kuria istorija jūs tikite, daugumos „laiminimų“ priežastys visame pasaulyje yra prietarai, susiję su gėriu, blogiu ir sveikata, o papročiai yra stipriai įaugę į visuomenę.

Šaltinis: www.aidas.us
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Ar „iPad“ gali sutrikdyti širdies defibriliatoriaus darbą?

Iš Kalifornijos kilusi 14–os metų moksleivė Gianna Chien prieš 8 tūkst. JAV daktarų auditoriją bandė įrodyti, jog planšetinis kompiuteris „iPad“ gali sutrikdyti implantuoto širdies defibriliatoriaus darbą, skelbia „Bloomberg“. skaityti »

„Google Glass“ akiniai fotografuoja mirksint

Bendrovės „Roundarch Isobar“ programuotojas Mike'as DiGiovanni siūlo akiniuose „Google Glass“ įmontuota fotokamera fotografuoti mirktelint. skaityti »

Naujas algoritmas geba iš fotografijos nustatyti žmogaus nuotaiką

Programuotojas Abzinavas Dhalas iš Nacionalionio Australijos universiteto Dalase vykusioje konferencijoje „Multimedia Retrival“ pristatė savo sukurtą kompiuterinį algoritmą, gebantį iš veido išraiškos nustatyti nuotraukoje užfiksuoto žmogaus nuotaiką. skaityti »

Mažiausias pasaulyje filmas įtrauktas į Gineso rekordų knygą

„Berniukas ir jo atomas“ („A Boy and His Atom“), ko gero, yra metų filmas, kurį pamatyti tiesiog reikia. skaityti »

„Google“ dirbtinis intelektas pasirodys 2029 metais

„Google“ technikos direktorius Ray Krzweilas neseniai pareiškė, kad šiuo metu kompanijos specialistai kuria visavertį dirbtinį intelektą – kompiuterinę sistemą, kuri galės mokytis savarankiškai analizuoti informaciją ir netgi suprasti žmonių jausmus bei emocijas. skaityti »

Ateities elektronika pati transformuosis

Britų mokslininkai iš Bristolio universiteto, vadovaujami profesorės Annos Rudaut, sukūrė medžiagą, kuri gali pagal esamas sąlygas ir ateinančius signalus savarankiškai keisti formą. skaityti »

Nauja „iPhone 5“ reklama pabrėžia telefono kameros galimybes

Kompanija „Apple“ paviešino naują išmaniojo telefono „iPhone 5“ reklamą. skaityti »

PSY su daina „Gentleman“ vėl gerina „YouTube“ rekordus

Naujasis PSY kūrinys „Gentleman“ pagerino daugiausia peržiūrų „YouTube“ per vieną dieną rekordą. skaityti »

„Volkswagen“ ir „Apple“ kartu kurs automobilį „iBeetle“

Vokiečių automobilių gamintoja „Volkswagen“ pranešė, kad kartu su amerikiečių technologijų kompanija „Apple“ kurs du legendinio „Volkswagen“ automobilio „Beetle“ modelius „iBeetle“, kurie turės išmaniojo telefono „iPhone“ integraciją. skaityti »

„Samsung“ kuria mintimis valdomą planšetę

Bendrovė „Samsung“ kuria planšetinių kompiuterių ir kitų elektronikos gaminių valdymo sąsają, nereikalaujančią jokio fizinio sąlyčio. skaityti »