„Į sveikatą“

Publikuota: 2009 m. spalio 5 d. pirmadienis

Berniukas kosti
Vienam žmogui nusičiaudėjus, kitas atsako „Bless You“ (liet. „Į sveikatą“), pažodžiui – „būk palaimintas“, bet niekas nežino, iš kur atsirado šis paprotys.

Taip yra ne tik angliškai kalbančiose šalyse. Daugelyje šalių, kultūrų ir tautų visame pasaulyje linkima sveikatos, laimės ir prašoma dievo pagalbos. Tą bandoma paaiškinti įvairiai.

Lietuvių tautos žadintojas Vincas Kudirka jau pačiame pirmame „Varpo“ numeryje, išleistame 1889 metų sausį, įsteigė savo rengiamą skyrelį „Hygiena“.

Apie sveikatą jis rašė: „Sutikę pažįstamą, sakome „sveikas!“, neatsiskiriame su jumi, nepasakę „lik sveikas“‘; matant ką sėdantį prie valgio, neužmirštame pasakyti „į sveikatą“, o girdėdami ką čiaudint, skubiname su žodžiais „ant sveikatos“ ir t. t. Beveik kiekvienas žmogaus žingsnis sujungtas su paminėjimus apie sveikatą. Tik brangius daiktus tankiai minime! (…) Visi supranta ir jaučia, kad sveikata brangi yra. Taigi, rodosi, pirmiausiu žmonių rūpesčiu turėtų būti aptvėrimas sveikatos nuo visko, kas jau gali kenkti“.

Žmonės, iš tikrųjų nagrinėję istoriją, mano, kad įprotis linkėti nusičiaudėjus atsirado apie 77 mūsų eros metais – daug seniau, nei galima būtų pamanyti iš daugumos aiškinimų.

Turbūt populiariausia versija yra apie popiežių Grigorijų I. Grigorijus I (arba Grigorijus Didysis) popiežiumi tapo prieš pat šeštojo amžiaus buboninį marą. Popiežius žmones siuntė į gatves melstis ir giedoti. Tuomet buvo tikima, kad čiaudulys yra pirmasis maro ženklas. Tokiems kiti atsakydavo „Telaimina tave Dievas!“, tikėdamiesi išgelbėti žmogaus gyvybę.

Kitos istorijos pasakoja, kad žmogui čiaudint jo apsauga neveikia, ir velnias gali įeiti į žmogų per gerklę. Dėl to žmonės „laimindavo“ žmogų, kad apsaugotų jį nuo velnio.

Kitur galima išgirsti, kad žmogaus siela čiaudant bando pabėgti, o „laimindami“ jūs padedate sielai grįžti į kūną.

Paskutinis ir gana populiarus aiškinimas yra toks: nusičiaudėjus sustoja širdis, ir jei niekas „nepalaimins“, žmogus mirs. „Bless You“ turi vėl priversti širdį plakti.

Nesvarbu, kuria istorija jūs tikite, daugumos „laiminimų“ priežastys visame pasaulyje yra prietarai, susiję su gėriu, blogiu ir sveikata, o papročiai yra stipriai įaugę į visuomenę.

Šaltinis: www.aidas.us
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Fotografavimas su „iPad“ išgelbėjo gyvybę

Daugeliui žmonių fotografavimas su planšetiniais kompiuteriais, šiuo atveju – „iPad“, atrodo gana kvailai – kam abejomis rankomis laikyti didelį plokščią įrenginį, kai galima fotografuoti tiesiog išmaniuoju telefonu ar fotoaparatu. skaityti »

1940 m. pademonstruotas pirmasis periskopas

1940 m. balandžio 20 d. Jungtinėse Amerikos Valstijose pademonstruotas pirmasis elektroninis periskopas. skaityti »

Minima Tarptautinė kovos su triukšmu diena

Balandžio 20 dieną minima Tarptautinė kovos su triukšmu diena. Šią dieną Europoje organizuojamos akcijos, skirtos padėti efektyviau mažinti triukšmą darbo vietose. skaityti »

Naujos mikrobaterijos leis įkrauti išmanųjį telefoną per sekundę

Mobilieji įrenginiai nuolat tobulinami. Pridedamos naujos funkcijos, išmanieji telefonai ir planšetės tampa vis plonesni, jų našumas nuolat auga. skaityti »

Dirbtinę ranką galima valdyti mobiliąja programėle

Kompanijos „Touch Bionics“ dirbtinės rankos „i-Limb“ nuo šiol paklūsta ne tik žmogaus raumenų signalams, bet ir „iPhone“ nurodymams. skaityti »

„Fujitsu“ popieriaus lapą su išspausdintu tekstu pavers planšete

Kompanija „Fujitsu“ sukūrė technologiją, leidžiančią interaktyvius elementus perkelti ant popieriaus lapo su išspausdintu tekstu. skaityti »

„iPhone 5 Black Diamond“ – pats brangiausias išmanusis telefonas

Liverpulio juvelyras Stuart Hughes, išgarsėjęs tokiais ekskliuzyviniais modeliais kaip briliantinis „iPhone 4“, platininis „Platinum MacBook Air“ ir auksinis „Gold iPad 2“, pristatė savo naujausią kūrinį – „iPhone 5 Black Diamond“. skaityti »

„Microsoft“ svarsto apie išmaniojo laikrodžio gamybą

Korporacija „Microsoft“ svarsto galimybę išleisti miniatiūrinį rankinio laikrodžio formos kompiuterį. skaityti »

Steve'as Wozniakas lietuvius skatins į inovacijas žvelgti kūrybiškiau

Naujų technologijų plėtrai įgavus iki šiol neregėtą pagreitį, atrodo, jog viskas, ką galima išrasti, jau išrasta, o tuos išradimus beliko tik patobulinti. Tačiau norint tapti išskirtiniu produktu rinkoje, reikia eiti dar nepramintu keliu. skaityti »

Irano mokslininkas paskelbė išradęs laiko mašiną

Irano strateginių išradimo centrui vadovaujantis mokslininkas Ali Razegis paskelbė sukūręs laiko mašiną. skaityti »