Idealus Nefertitės grožis daugiau legenda nei tikrovė?

Publikuota: 2009 m. balandžio 2 d. ketvirtadienis

Archeologai spėja, jog tai Faraono Tutmosio I (Tuthomis I) mumija
Nefertitė – Egipto faraono Echnatono (Amenhotepo IV) vyriausioji žmona, tuo metu laikyta viena gražiausių Egipto moterų, ir šiandien tebelaikoma moters gracijos ir grožio simboliu. Šiais laikais ją garsina biustas, eksponuojamas Berlyno Senajame muziejuje („Altes Museum“), ypač vertinamas dėl to, kad puikiai iliustruoja senovės egiptiečių dėmesį veido proporcijoms. Tačiau dabar paaiškėjo, jog jos biustas senovėje buvo retušuotas.

Vokiečių mokslininkai tiki, jog Senovės Egipto karalienė nebuvo tokia tobula gražuolė. Subtiliai iš klinties išpjautas garsiosios Nefertitės veidas parodo kruopštų skulptoriaus darbą, kuris galbūt išlygino raukšles aplink burną bei taisė nelygią nosį tam, kad kuo geriau pavaizduotų „Nilo Grožį“.

Biustas, kurį rado Egipte 1912 metais Tell el-Amarne, dabar laikomas Berlyno Altes muziejuje.
Labai tikėtina, kad biusto kūrėjas Akhenaten buvo įgaliotas reprezentuoti Nefertitę pagal savo asmeninį suvokimą, teigia Alexander Huppertz Berlyno instituto direktorius.

67 centimetrų biustą atrado vokiečių archeologas Ludwigas Borchardas. Garsaus karališkojo skulptoriaus Thutmose studijos kasinėjimo metu rasta skulptūra susideda iš klinties branduolio, kurį dengia įvairaus storio tinko sluoksniai.

Tyrėjai 1992 metais analizavo skulptūrą CT technologija, tačiau technologiniai privalumai Huppertz ir kolegoms leido knaisiotis kur kas giliau po skulptūrą. Jų tyrimas parodė, jog lyginant išorinį tinko veidą, vidinis veidas turėjo mažesnius skruostikaulius, mažesnę nosies dalį ties ketera, kiek daugiau raukšlių aplink burną ir žandus bei mažiau gylio ties akies voku.

Pakeitimai, ko gero, buvo atlikti norint kuo labiau išgražinti karalienę, taip priartinant ją prie idealaus tų laikų grožio standarto.

Tyrėjai rado kelis skirtingus įtrūkimus, lygiagrečius paviršiui: biusto pečiuose, karūnos užpakalinėje dalyje bei žemesniuose biusto sluoksniuose.

Nefertitės skulptūra ne pirma, kurios grožiu buvo suabejota. Kleopatra, kurios grožis buvo bemaž toks pat legendinis, buvo vaizduojama nemeilikaujant. Kleopatros statula rodyta Britų muziejuje yra nedidelio ūgio ir kiek apkūni.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Be vairo ir pedalų: pirmasis naujojo „Google“ autonomobilio bandomasis važiavimas

Jau kitais metais į JAV kelius ir gatves išriedės pirmasis dviviečių „Google“ autonomobilių (autonominių automobilių) šimtukas. skaityti »

Ateities baldai – judantys ir formą keičiantys robotai

Šveicarijos mokslininkai užsibrėžė sau tikslą sukurti išmaniuosius baldus, kurie galėtų judėti po visus namus ir prireikus keisti savo formą. skaityti »

„LitSat-1“ misijos pabaigą vainikuos krentančios žvaigždės žybsnis danguje

Jau po kelių savaičių Kauno technologijos universiteto (KTU) sukurtas lietuviškas palydovas „LitSat-1“ taps krentančia žvaigžde danguje, prieš tai paskutinį kartą ištransliavęs lietuvių tautos žinutę iš kosmoso „Lietuva myli laisvę“. skaityti »

Vilniaus universitete bus pristatyta pirmoji lietuviška nuotrauka iš kosmoso

Gegužės 21-ąją, 15 val. iš Vilniaus universiteto bibliotekos Baltosios salės tiesiogiai per LRT televizijos laidą „Laba diena, Lietuva“ visuomenei bus pristatyta pirmoji lietuviška nuotrauka iš kosmoso. skaityti »

Lietuvių mokslininkai sukūrė treniruoklį žmonėms, patyrusiems insultą

Lietuvių sukurtas reabilitacijai po insulto ir nugaros smegenų pažeidimų skirtas eisenos treniruoklis pavadinimu „Eik“, pacientams padės greičiau grįžti į visavertį gyvenimą. skaityti »

Italų dizainerį sužavėjo KTU studento sukurtas išmanusis žiedas

Kūrybinėse dizaino dirbtuvėse studentai ir specialistai sukūrė ant piršto maunamą žiedą, kuriuo bus valdomi aplink mus esantys išmanieji įrenginiai – mobilusis telefonas, televizorius, kompiuteris, „protingas“ namas. skaityti »

KTU mokslininkai dalyvauja unikalaus meninio atrakciono kūrime

Jei manote, kad norėdami sužinoti naujausių mokslinių tyrimų rezultatus, privalote prenumeruoti mokslinius leidinius ir dalyvauti mokslinėse konferencijose – klystate. skaityti »

Mados ir elektronikos rinkų konvergencija?

Aštuntame dešimtmetyje, pradėdamas kompiuterių revoliuciją, Bilas Geitsas siekė, jog kompiuteris būtų kiekvienuose namuose, ant kiekvieno darbo stalo... Įdomu, ar jis numanė, jog jau už keturių dešimtmečių daugelis ne tik turės po kelis, įvairių dydžių kompiuterius, bet ir sunkiai įsivaizduos savo kasdienybę be jų? skaityti »

Kviečiama išbandyti jėgas programinio kodo poezijos konkurse

Gegužės mėnesį prasideda programinio kodo poezijos konkursas, kurio metu programišiai kviečiami kurti eiles „Java“, „C++“ arba „C#“ kalbomis. skaityti »

IBM ir „National Geographic Kids“ pasiekė Guinnesso rekordą, 3D printeriu atspausdinę mažiausią pasaulyje žurnalo viršelį

„National Geographic Kids“ pranešė apie devintąjį pasiektą Guinness rekordą – šįkart už mažiausią žurnalo viršelį, sukurtą naudojant IBM patentuotą būdą. skaityti »