Indija pirmą kartą istorijoje teisme panaudojo smegenų skenerį

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 18 d. ketvirtadienis

Atmintis
Naujoji technologija vienų yra intensyviai kritikuojama. Kiti į ją žvelgia tarsi į sidabrinę kulką, išgelbėsiančią nuo terorizmo, atsisakant kankinimų ir kitų žiaurių tardymo būdų. Dar kiti mokslininkai prognozuoja, kad melas netrukus apskritai išnyks. Dar neradus bendro konsensuso dėl technologijos patikimumo, Indija tapo pirmąja šalimi, kurioje prieštaringai vertinamo smegenų skenerio pateikta informacija buvo pripažinta kaip žmogžudystės įrodymas.

Ilgus metus mokslininkai stebėjo smegenų veiklą, bandydami identifikuoti apgaulę. Tam jie naudojo praktiškai bet kokius būdus, kuriais būtų galima kaip nors užfiksuoti smegenų veiklą realiu laiku, ir pagal šią informaciją nustatyti, ar įtariamasis prisimena daugiau nei teigia. Šiuo tikslu per žmogaus galvą būdavo siunčiami infraraudonieji spinduliai, potencialūs melagiai buvo talpinami į magnetinio rezonanso vaizdų (MRI) mašinas, o jų akių judesiams sekti buvo naudojami specialūs skeneriai. Po rugsėjo 11-osios teroristų atakos JAV tiesiogine prasme pradėjo „pilti“ pinigus į smegenų analizės pagrindu veikiančią melo detekciją, tikintis daugiau rezultatų kovojant su terorizmu. 

Visi sutinka, jog tokios technologijos yra daug žadančios, tačiau kol kas jų veiksmingumas nėra garantuotas, dėl ko dar niekas jų dar nepripažino kaip įrodymo. Iki šiol. Indijos teisėjai jau kurį laiką smegenų skenerius įvardijo kaip priemonę melui identifikuoti, tačiau tik šių metų birželį Pune mieste (Maharashtra provincijoje, Indija) teisėjas smegenų skenavimo rezultatus įvardijo kaip įrodymą, jog įtariamosios nusikaltėlės smegenyse buvo saugota „patyriminė informacija“ apie nusikaltimą,  kokią gali turėti tik žudikas. Tuo remiantis moteris buvo nuteista iki gyvos galvos kalėti kalėjime.

Indijoje panaudotas skeneris iš esmės yra elektroenfacelograma (EEG) – ant įvairių galvos zonų pritvirtinami elektrodai, kurie matuoja smegenų skleidžiamus elektros impulsus. Įtariamasis sėdi nešnekėdamas, užmerkęs akis. Jam garsiai perskaitomas nusikaltimo scenarijus (kaip jį įsivaizduoja kaltintojai). Įrašytos smegenų bangos vėliau apdorojamos specialia Bangalore mieste (Indija) sukurta programa. Programa bando aptikti, ar klausantis kaltinamojo kalbos aktyvuojasi tam tikros smegenų sritys, kurios technologijos išradėjų teigimu leidžia teigti, jog žmogus mintyse pakartotinai išgyvena savo patyrimus, įskaitant kvapų ir garsų atmintį. Išradėjai taip pat teigia, jog technologija leidžia atskirti, ar žmogus buvo tik įvykių liudininkas, ar pats viską atliko.

Kol kas šis įvykis dar tik sukėlė didelius debatus viso pasaulio teisininkų ir medikų tarpe. Kitos šalys kol kas nesirengia ankstyvos technologijos pripažinti kaip veiksmingo įrankio, tačiau artimiausioje ateityje dar gali daug kas pasikeisti.

 

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Lenkijoje išleista kvadratinė moneta

Nacionalinis Lenkijos bankas išleido 35 tūkst. kolekcinių 5 zlotų monetų. Ypatingos jos savo kvadratine forma. Ši moneta sukurta minint Varšuvos monetų rūmų 250 metų jubiliejų. skaityti »

Žmones stebės milžiniška akis

Šveicarai sukūrė skraidyklę „Skye“, primenančią milžinišką akį. Ji sugeba skraidyti minioje tarp žmonių ir jų neužkabinti. skaityti »

Britams bankas svarbesnis už parduotuvę

Trys iš keturių britų norėtų, kad jų rajone būtų banko skyrius. Tai rodo Britanijos banko TSB tyrimas. Taip pat arti namų turėtų būti ir pašto skyrius. skaityti »

Amerikoje sukurta moters išvaizdos robotė

Amerikos bendrovės „Hanson Robotics“ įkūrėjas Davidas Hansonas sukūrė robotą Sofiją, savo išvaizda stulbinančiai panašią į moterį. Robotė netgi gali atkartoti žmogaus mimiką – iki 60 veido išraiškų. skaityti »

Kodėl „Google“ parduoda baisiausių pasaulyje robotų gamintoją?

Susižavėjimą ir pagarbią baimę keliančių robotų gamintojas „Boston Dynamics“ parduodamas. Kodėl „Google“ nebenori ganyti plieninių avių? skaityti »

„Huawei“ ambasadoriumi tapo futbolininkas Lionelis Messis

Argentinos rinktinės ir „Barcelona“ futbolo klubo puolėjas Lionelis Messis tapo naujuoju „Huawei“ ambasadoriumi. Bendrovės ir penkiskart geriausio pasaulio futbolininko partneryste siekiama skatinti žmones siekti savo tikslų ir svajonių. skaityti »

„Nike“ sukūrė išmaniuosius batus

„Nike“ paskelbė sukūrusi batus, kurie savaime užsiriša juos užmovus ant kojų. skaityti »

Daugiausia milijardierių gyvena JAV

Leidinio „Forbes“ naujausias reitingas rodo, kad daugiausia milijardierių gyvena Niujorke. Šiame mieste gyvena 79 žmonės, kurių turtas siekia apie 364,6 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

Italų studentai sukūrė origami išvaizdos elektromobilį

Anot projekto autorių, automobilis ne tik važiuos pats automatiškai, bet ir reaguos į vairuotojo nuotaiką – pagal tai kurs atitinkamą atmosferą. skaityti »

Japonijos banke dirbs robotas Pepperis

Japonijos bankas „Mizuho Bank“ planuoja panaudoti kompanijos IBM technologijas ir įdarbinti savo poskyriuose robotus. skaityti »