Indija pirmą kartą istorijoje teisme panaudojo smegenų skenerį

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 18 d. ketvirtadienis

Atmintis
Naujoji technologija vienų yra intensyviai kritikuojama. Kiti į ją žvelgia tarsi į sidabrinę kulką, išgelbėsiančią nuo terorizmo, atsisakant kankinimų ir kitų žiaurių tardymo būdų. Dar kiti mokslininkai prognozuoja, kad melas netrukus apskritai išnyks. Dar neradus bendro konsensuso dėl technologijos patikimumo, Indija tapo pirmąja šalimi, kurioje prieštaringai vertinamo smegenų skenerio pateikta informacija buvo pripažinta kaip žmogžudystės įrodymas.

Ilgus metus mokslininkai stebėjo smegenų veiklą, bandydami identifikuoti apgaulę. Tam jie naudojo praktiškai bet kokius būdus, kuriais būtų galima kaip nors užfiksuoti smegenų veiklą realiu laiku, ir pagal šią informaciją nustatyti, ar įtariamasis prisimena daugiau nei teigia. Šiuo tikslu per žmogaus galvą būdavo siunčiami infraraudonieji spinduliai, potencialūs melagiai buvo talpinami į magnetinio rezonanso vaizdų (MRI) mašinas, o jų akių judesiams sekti buvo naudojami specialūs skeneriai. Po rugsėjo 11-osios teroristų atakos JAV tiesiogine prasme pradėjo „pilti“ pinigus į smegenų analizės pagrindu veikiančią melo detekciją, tikintis daugiau rezultatų kovojant su terorizmu. 

Visi sutinka, jog tokios technologijos yra daug žadančios, tačiau kol kas jų veiksmingumas nėra garantuotas, dėl ko dar niekas jų dar nepripažino kaip įrodymo. Iki šiol. Indijos teisėjai jau kurį laiką smegenų skenerius įvardijo kaip priemonę melui identifikuoti, tačiau tik šių metų birželį Pune mieste (Maharashtra provincijoje, Indija) teisėjas smegenų skenavimo rezultatus įvardijo kaip įrodymą, jog įtariamosios nusikaltėlės smegenyse buvo saugota „patyriminė informacija“ apie nusikaltimą,  kokią gali turėti tik žudikas. Tuo remiantis moteris buvo nuteista iki gyvos galvos kalėti kalėjime.

Indijoje panaudotas skeneris iš esmės yra elektroenfacelograma (EEG) – ant įvairių galvos zonų pritvirtinami elektrodai, kurie matuoja smegenų skleidžiamus elektros impulsus. Įtariamasis sėdi nešnekėdamas, užmerkęs akis. Jam garsiai perskaitomas nusikaltimo scenarijus (kaip jį įsivaizduoja kaltintojai). Įrašytos smegenų bangos vėliau apdorojamos specialia Bangalore mieste (Indija) sukurta programa. Programa bando aptikti, ar klausantis kaltinamojo kalbos aktyvuojasi tam tikros smegenų sritys, kurios technologijos išradėjų teigimu leidžia teigti, jog žmogus mintyse pakartotinai išgyvena savo patyrimus, įskaitant kvapų ir garsų atmintį. Išradėjai taip pat teigia, jog technologija leidžia atskirti, ar žmogus buvo tik įvykių liudininkas, ar pats viską atliko.

Kol kas šis įvykis dar tik sukėlė didelius debatus viso pasaulio teisininkų ir medikų tarpe. Kitos šalys kol kas nesirengia ankstyvos technologijos pripažinti kaip veiksmingo įrankio, tačiau artimiausioje ateityje dar gali daug kas pasikeisti.

 

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Greičiausias sportinis dviratis, kurio registruoti varžyboms niekada neleis

Sportinių dviračių dizaino parametrus griežtai kontroliuoja Tarptautinė dviračių sporto sąjunga – pasaulinė dviračių sporto organizacija. Jei ne tos taisyklės, sportiniai dviračiai galėtų atrodyti kitaip. skaityti »

„London Fashion Week“ metu „Visa“ pristatė mokėjimų naujoves

„London Fashion Week“ metu buvo pristatyti pirmieji mokėjimo sistemos „Visa“ pasirodymo mados rinkoje rezultatai. skaityti »

Sukurtos ausinės, nedengiančios ausų

Islandijos dizaino studija „Studio Banana” sukūrė „Batband“ ausines, kurios nedengia ausų. skaityti »

Ką savo telefone laiko tikras krepšinio gerbėjas?

Ką daryti, jei darbo metu vykstančių rungtynių pamatyti nepavyksta, arba, jei dingus elektrai visi planai smagiai praleisti vakarą prie televizoriaus žlunga? skaityti »

Ateitis – kūdikio vežimėlis su oro filtru?

Dailės akademijos industrinio dizaino studentas Dominykas Budinas sukūrė „Oro skydą“ – kūdikio vežimėlis su oro filtru, apsaugančiu nuo užteršto oro, – ir tapo tarptautinio dizaino konkurso „Electrolux“ dizaino laboratorija vienu iš šešių finalininkų. skaityti »

Vandens švarą užtikrins knyga-filtras

Karnegio universiteto daktaras Teri Dankovich išrado vandens valymo knygą, kurios vienas puslapis gali išvalyti iki 100 litrų vandens, o visos tokios knygos užtektų 4-eriems metams. skaityti »

Naujas išradimas – mikrotermometras, tiksliai matuojantis ypač žemas temperatūras

Fizikai iš Aalto, Kopenhagos ir Bazelio universitetų sukūrė miniatiūrinį termometrą, kuriuo galima matuoti temperatūras iki 7 milikelvinų (mK). skaityti »

„Google“ kovos už tobulus kelius

„Google“ užpatentavo technologiją, kuri patobulins kelių žemėlapius, nurodydama kelių būklę. skaityti »

Gineso rekordai: Lietuvos banko Pinigų muziejaus milijono centų piramidė – didžiausia pasaulyje

Pasaulio Gineso rekordų knygos sudarytojai patvirtino, kad Lietuvos banko Pinigų muziejuje Vilniuje stovi didžiausia piramidė iš 1 milijono 935 centų. skaityti »

JAV švietimo įstaigos mokys apie virtualias valiutas

Jungtinėse Amerikose Valstijose veikiantys koledžai ir universitetai pradėjo rengti savo studentams mokymus apie virtualias valiutas, tarp jų ir bitkoinus. skaityti »