Indija pirmą kartą istorijoje teisme panaudojo smegenų skenerį

Publikuota: 2008 m. rugsėjo 18 d. ketvirtadienis

Atmintis
Naujoji technologija vienų yra intensyviai kritikuojama. Kiti į ją žvelgia tarsi į sidabrinę kulką, išgelbėsiančią nuo terorizmo, atsisakant kankinimų ir kitų žiaurių tardymo būdų. Dar kiti mokslininkai prognozuoja, kad melas netrukus apskritai išnyks. Dar neradus bendro konsensuso dėl technologijos patikimumo, Indija tapo pirmąja šalimi, kurioje prieštaringai vertinamo smegenų skenerio pateikta informacija buvo pripažinta kaip žmogžudystės įrodymas.

Ilgus metus mokslininkai stebėjo smegenų veiklą, bandydami identifikuoti apgaulę. Tam jie naudojo praktiškai bet kokius būdus, kuriais būtų galima kaip nors užfiksuoti smegenų veiklą realiu laiku, ir pagal šią informaciją nustatyti, ar įtariamasis prisimena daugiau nei teigia. Šiuo tikslu per žmogaus galvą būdavo siunčiami infraraudonieji spinduliai, potencialūs melagiai buvo talpinami į magnetinio rezonanso vaizdų (MRI) mašinas, o jų akių judesiams sekti buvo naudojami specialūs skeneriai. Po rugsėjo 11-osios teroristų atakos JAV tiesiogine prasme pradėjo „pilti“ pinigus į smegenų analizės pagrindu veikiančią melo detekciją, tikintis daugiau rezultatų kovojant su terorizmu. 

Visi sutinka, jog tokios technologijos yra daug žadančios, tačiau kol kas jų veiksmingumas nėra garantuotas, dėl ko dar niekas jų dar nepripažino kaip įrodymo. Iki šiol. Indijos teisėjai jau kurį laiką smegenų skenerius įvardijo kaip priemonę melui identifikuoti, tačiau tik šių metų birželį Pune mieste (Maharashtra provincijoje, Indija) teisėjas smegenų skenavimo rezultatus įvardijo kaip įrodymą, jog įtariamosios nusikaltėlės smegenyse buvo saugota „patyriminė informacija“ apie nusikaltimą,  kokią gali turėti tik žudikas. Tuo remiantis moteris buvo nuteista iki gyvos galvos kalėti kalėjime.

Indijoje panaudotas skeneris iš esmės yra elektroenfacelograma (EEG) – ant įvairių galvos zonų pritvirtinami elektrodai, kurie matuoja smegenų skleidžiamus elektros impulsus. Įtariamasis sėdi nešnekėdamas, užmerkęs akis. Jam garsiai perskaitomas nusikaltimo scenarijus (kaip jį įsivaizduoja kaltintojai). Įrašytos smegenų bangos vėliau apdorojamos specialia Bangalore mieste (Indija) sukurta programa. Programa bando aptikti, ar klausantis kaltinamojo kalbos aktyvuojasi tam tikros smegenų sritys, kurios technologijos išradėjų teigimu leidžia teigti, jog žmogus mintyse pakartotinai išgyvena savo patyrimus, įskaitant kvapų ir garsų atmintį. Išradėjai taip pat teigia, jog technologija leidžia atskirti, ar žmogus buvo tik įvykių liudininkas, ar pats viską atliko.

Kol kas šis įvykis dar tik sukėlė didelius debatus viso pasaulio teisininkų ir medikų tarpe. Kitos šalys kol kas nesirengia ankstyvos technologijos pripažinti kaip veiksmingo įrankio, tačiau artimiausioje ateityje dar gali daug kas pasikeisti.

 

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Negalintiems gyventi be išmaniojo – kaip nepasirodyti nemandagiems?

Nuolatinis žvilgčiojimas į telefoną gali gerokai sugadinti jūsų įvaizdį, todėl reikėtų laikytis naudojimosi išmaniuoju telefonu etiketo. skaityti »

Indijoje kuriamas saulės energijos palaikomas oro uostas

Indijos miesto Kočino tarptautinis oro uostas taps pirmuoju pasaulyje, kurio darbas bus paremtas tik saulės energija. skaityti »

Baltarusijos bankininkai sudarė pelningiausių vardų sąrašą

Baltarusijos bankininkai atliko tyrimą ir paskelbė originalų vardų sąrašą. Jame – daugiausia pelno „gaunantys“ moteriški vardai. skaityti »

Matematikams pavyko atrasti geometriškai idealų netaisyklingąjį penkiakampį

Trys Vašingtono universiteto mokslininkai įeis į matematikos istoriją kaip naujo tipo netaisyklingojo penkiakampio išradėjai. skaityti »

Sukurta skraidanti lenta

„Lexus“ pagamino skraidančią riedlentę „Hoverboard“, kuri naudoja superlaidininkus ir nuolatinius magnetus, šaldomus skystu azotu. skaityti »

Išmanieji žiedai – tik įsimylėjusiems

Išmanusis žiedas suvirpa ant piršto tik tuomet, kai skambina mylimasis. Į kitus skambučius jis nereaguoja. skaityti »

Pavargai eiti – išsitrauk važiuoklę!

Japonijos inžinierius Kuniako Saito sukūrė kompaktišką elektroninę važiuoklę, telpančią į nešiojamojo kompiuterio dydžio krepšį. Įrenginys „WalkCar“ gali nukonkuruoti „Segway“. skaityti »

Dubajuje – pirmasis 3D technologija atspausdintas pastatas

Naudojant trimatę spausdinimo technologiją Dubajuje sukonstruotas biuras, kurio statybos projektą remia Jungtiniuose Arabų Emyratuose (JAE) esantis „Ateities muziejus“. skaityti »

Džinsai su kišene išmaniajam telefonui

Įmonė „Joe's Jeans“ sukūrė naują džinsų tipą su specialia kišenėle išmaniajam telefonui. skaityti »

Robotas mokosi atpažinti partnerio elgesį

Viskonseno universiteto (Medisone, JAV) inžinieriai išmokė robotą „Kinova Mico” padėti plauti indus. skaityti »