Indijoje milžiniško populiarumo sulaukė nulio rupijų banknotas

Publikuota: 2010 m. sausio 29 d. penktadienis

Skaičiai turi didelę reikšmę politikoje
Indijoje smulkūs kyšiai yra tapusi normalia vyriausybės biurokratijos dalimi. Jei norite įsigyti kokią nors licenziją ar leidimą, šioje šalyje jums greičiausiai bus daug paprasčiau išsiversti su „papildoma įmoka“. Tačiau šią praktiką reformuoti siekianti organizacija pradėjo platinti nulio rupijų banknotus, kuriuos judėjimą palaikantys asmenys siūlo kyšio reikalaujantiems valdininkams.

Kyšio suma paprastai būan nedidelė, tačiau valdininkų savivalė Indijoje priveda iki absurdiškų situacijų. Pavyzdžiui, kyšiai imami už nemokamas paslaugas ir iš žmonių, gyvenančių žemiau skurdo ribos. Gyventojui kyšio nesumokėjus, toks vilkinimas gali tęstis ganėtinai ilgą laiką. Iki šiol vietiniai į tai tiesiog užmerkdavo akis – kaipgi gali prieštarauti, kai tavo balsas bet kuriuo atveju liks neišgirstas? Tačiau su tuo nesitaikstantys asmenys įkūrė nevyriausybinę organizaciją pavadinimu „5th Pillar“,  kurios tikslu tapo nulio rupijų kupiūros platinimas. Taip siekiama visuomenę mobilizuoti kovai su korupcija.

Organizacijos „5th Pillar“ prezidento Vijay Anand teigimu, idėją pirmasis sumanė išeivis iš Indijos Maryland universiteto (JAV) fizikos profesorius, kurio vardo atsargumo dėlei jis linkęs neatskleisti. Šis profesorius pirmasis pradėjo spausdinti nulio rupijų banknotus ir teikti juos pareigūnams savo kelionių po Indiją metu. Anand šią idėją pastūmėjo dar toliau: jis banknotus pradėjo spausdinti masiškai. Pirmoji 25000 banknotų serija buvo išplatinta taip žaibiškai, jog tenkindami paklausą „5th Pillar“ atstovai nuo iniciatyvos pradžios jau išplatino daugiau kaip milijoną nulio rupijų kupiūrų. Prezidento teigimu, jie sulaukia ne vieno atsiliepimo, kaip tokia priemonė žmonėms padėjo susidūrus su kyšininkais.

V. Anand teigimu, nulio rupijų banknoto sėkmę lemia daug veiksnių. Pagrindinis faktas yra tai, jog kyšio davimas Indijoje yra nusikaltimas, už kurį baudžiama kalėjimu. Korumpuoti vladininkai retai sulaukia pasipriešinimo iš piliečių pusės, todėl jiems įteiktas nulio rupijų banknotas juos stipriai gąsdina. Baiminamasi tiek kalėjimo, tiek pavojaus netekti savo darbo. Antra, sėkmę stiprina tai, kad piliečiai noriai naudojasi tokios priemonės galiomis. Tai žmonėms suteikia drąsos – pirma, jiems dažniausiai nėra ką prarasti, o antra – jie žino, jog už jų nugaros stovi organizacija ir kad jie nėra palikti vieni šioje kovoje. Taip jie žino, kad mūšį visgi galima laimėti.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »