Internete publikuota originali istorija apie I. Niutoną ir obuolį

Publikuota: 2010 m. sausio 18 d. pirmadienis

Izaokas Niutonas (1642-1727)
Izaokas Niutonas (1642-1727)
Internete paviešinta originali istorija apie I. Niutono gravitacijos teorijos sukūrimo istoriją, kuomet neva jam į galva trinktelėjęs obuolys „nušvietė“ garsaus mokslininko protą.

Su originaliais dokumentais galima susipažinti Britanijos Karališkosios mokslo akademijos tinklalapyje. Čia pateikiami fragmentai iš 1752 metų dokumentų, kuriuose aprašomas garsaus mokslininko apmąstymo procesas. Dokumentų autorius – I. Niutono draugas ir biografas William Stukeley.

Garsusis obuolio kritimo momentas aprašomas taip: „Po pietų oras maloniai sušilo, tad mes išėjome į sodą ir gėrėme arbatą po obels metamu šešėliu. Jis (I. Niutonas) man pasakė, jog ir toliau yra toje pačioje vietoje, kaip ir anksčiau – gravitacija vis dar nepalieka minčių ramybėje. Jis buvo giliai susimąstęs, kuomet staiga nuo šakos nukrito obuolys. „Kodėl obuoliai visada krinta statmenai į žemę“, – pagalvojo jis“.

Istorijoje šis nutikimas tapo savotišku anekdotu, pasakojančiu, kaip krentantis obuolys įkvėpė I. Niutoną sukurti gravitacijos teoriją. Beje, didesniam efektui pasiekti, dažnai perpasakojamose istorijose obuolys nukrinta tiesiai mokslininkui ant galvos.

Tad nors situacija su obuoliu ir nėra visiškai „laužta iš piršto“, tačiau nei obuolys buvo stebuklingas, nei tinkamas „smegenų sukritimas“ neįvyko – bent jau remiantis dabar paviešintais Niutono biografijos atsiminimais.

Tiesa, ilgą laiką ši informacija buvo prieinama tik specialistams, turintiems leidimus lankytis Karališkosios mokslo draugijos archyve. Dabar gi, minint 350-ąsias draugijos metines, šie ir turbūt kai kurie kiti duomenys bus paviešinti plačiosioms masėms.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »