Itin tikslus vandenilio laikrodis naujos fizikos paieškoms

Publikuota: 2014 m. rugpjūčio 7 d. ketvirtadienis

Itin tikslus, vandenilio molekulių ritmu tiksintis laikrodis galėtų padėti tirti fundamentalias konstantas, ieškant naujos fizikos požymių.

Atominiai laikrodžiai yra patys tiksliausi laikrodžiai pasaulyje. Jie matuoja radiacijos dažnį, kuris priverčia atomo elektronus peršokti iš vieno energijos lygmens į kitą. Toks procesas tam tikram elementui nekinta, todėl radiacijos periodu galima apibrėžti sekundę.

Laikrodžiai ne tik palaiko laiko ritmą. Jie turi daugybę pritaikymų, nuo kvantinių sistemų stimuliavimo iki gravitacijos matavimo. Tačiau kai kurių paslapčių įminimui reikalingas tikslumas pasiekia dabartinių laikrodžių tikslumo ribas.

Viename eksperimente atominiais laikrodžiais bandoma nustatyti protonų ir elektronų masių santykį. Atrodo, kad santykis pastovus, tačiau plečiantis visatai jis gali labai palengva keistis. Net ir mažo santykio poslinkio aptikimas gali pasakyti mums ar ši fundamentali konstanta praeityje turėjo skirtingas reikšmes. Tai gali būti suteikti pirmųjų kosmoso egzistavimo akimirkų užuominų.

Stephanas Schilleris iš Düsseldorfo universiteto Vokietijoje kartu su kolegomis mano, kad naudojantis molekulių, o ne atomų laikrodžiu, šią idėją galima patikrinti geriau. Remiantis komandos skaičiavimais, laikrodis su 2 vandenilio atomais jo centre galėtų suderinti kelis skirtingus dažnius vienu metu, todėl būtų tiksliau tiriami galimi protono ir elektrono masių santykio pasikeitimai.

O dėl to, kad vandenilio molekulės sudaro vos saujelę dalelių lyginant su didesniais cezio atomais, naudojant juos atominiame laikrodyje, turėtų būti daug lengviau atlikti teorinius skaičiavimus ir palyginti juos su realiais eksperimentais, sako komanda.

Wim Ubachs iš VU universiteto Amsterdame Nyderlanduose sutinka, kad molekuliniai laikrodžiai gali būti naudojami kaip didelio tikslumo fizikos priemonės. Tačiau jo nuomone vis dar reikia įveikti tokias technines kliūtis kaip skirtingų lazerių tobulinimas, kad šie vibruotų molekules skirtingais dažniais tuo pačiu metu.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Bepilotės skraidyklės pristatys siuntinius

Bepilotė skraidyklė gali palikti siuntinį net tuomet, kai kliento nėra namuose, pvz., nuskraidindama jį į uždarą kiemą ar į balkoną. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kad berniukai labiau žaidžia, o mergaitės plepa mobiliaisiais

Prieš pat naujuosius mokslo metus tėvai turėtų būti pasirengę, kad jų vaikai gali praleisti dar daugiau laiko internete. Žinojimas, ką jų atžalos veikia internete ir su kokiomis grėsmėmis jos gali susidurti, tėvams padeda apsaugoti sūnus ir dukteris. skaityti »

Traktoriai vietoj šachmatų figūrų

Ispanijos kaimelyje Hinojosa vyko neįprastos šachmatų varžybos, kuriose vietoj šachmatų figūrų buvo naudojami įvairūs traktoriai. skaityti »

Sukurtas pirmas pasaulyje minkštas robotas

Grupę amerikiečių inžinierių aštuonkojis įkvėpė sukurti absoliučiai minkštą robotą. skaityti »

Iš palydovo padarytos nuotraukos padės išaiškinti skurdžiai gyvenamus rajonus

Stanfordo universiteto mokslininkai sugalvojo būdą, kaip naudojantis palydovo padarytomis Žemės nuotraukomis aptikti vargingus rajonus. skaityti »

Bilo Geitso turto vertė rekordiškai išaugo

Turtingiausio pasaulio žmogaus Bilo Geitso turto vertė pasiekė 90 mlrd. JAV dolerių. skaityti »

Skraidantis robotas tapys paveikslus

Kanados Makgilo universiteto inžinieriai sukūrė skraidančius robotus, kurie geba atvaizduoti paveikslus, naudodami taškų piešimo technologiją. skaityti »

Žiedas, perduodantis mylimojo širdies plakimą

Bendrovė „TheTouch“ sukūrė žiedą „HB Ring“ , leidžiantį pajusti kito žmogaus širdies plakimą. skaityti »

Inovacijų parodoje ir mintimis valdomi įrenginiai, ir virtualios realybės stebuklai

Iki sekmadienio, rugpjūčio 7 d., Vilniaus „Akropolyje“ vyksta išskirtinė inovacijų paroda, kurioje naujausias technologijas ir moderniausius sprendimus vaikams bei jų tėveliams pristato kone tuzinas įmonių ir organizacijų. skaityti »

Pažaiskime su pinigais – finansinės piramidės

JAV ir Europoje vyksta įvairiausių figūrų statymo iš monetų varžybos. skaityti »