Itin tikslus vandenilio laikrodis naujos fizikos paieškoms

Publikuota: 2014 m. rugpjūčio 7 d. ketvirtadienis

Itin tikslus, vandenilio molekulių ritmu tiksintis laikrodis galėtų padėti tirti fundamentalias konstantas, ieškant naujos fizikos požymių.

Atominiai laikrodžiai yra patys tiksliausi laikrodžiai pasaulyje. Jie matuoja radiacijos dažnį, kuris priverčia atomo elektronus peršokti iš vieno energijos lygmens į kitą. Toks procesas tam tikram elementui nekinta, todėl radiacijos periodu galima apibrėžti sekundę.

Laikrodžiai ne tik palaiko laiko ritmą. Jie turi daugybę pritaikymų, nuo kvantinių sistemų stimuliavimo iki gravitacijos matavimo. Tačiau kai kurių paslapčių įminimui reikalingas tikslumas pasiekia dabartinių laikrodžių tikslumo ribas.

Viename eksperimente atominiais laikrodžiais bandoma nustatyti protonų ir elektronų masių santykį. Atrodo, kad santykis pastovus, tačiau plečiantis visatai jis gali labai palengva keistis. Net ir mažo santykio poslinkio aptikimas gali pasakyti mums ar ši fundamentali konstanta praeityje turėjo skirtingas reikšmes. Tai gali būti suteikti pirmųjų kosmoso egzistavimo akimirkų užuominų.

Stephanas Schilleris iš Düsseldorfo universiteto Vokietijoje kartu su kolegomis mano, kad naudojantis molekulių, o ne atomų laikrodžiu, šią idėją galima patikrinti geriau. Remiantis komandos skaičiavimais, laikrodis su 2 vandenilio atomais jo centre galėtų suderinti kelis skirtingus dažnius vienu metu, todėl būtų tiksliau tiriami galimi protono ir elektrono masių santykio pasikeitimai.

O dėl to, kad vandenilio molekulės sudaro vos saujelę dalelių lyginant su didesniais cezio atomais, naudojant juos atominiame laikrodyje, turėtų būti daug lengviau atlikti teorinius skaičiavimus ir palyginti juos su realiais eksperimentais, sako komanda.

Wim Ubachs iš VU universiteto Amsterdame Nyderlanduose sutinka, kad molekuliniai laikrodžiai gali būti naudojami kaip didelio tikslumo fizikos priemonės. Tačiau jo nuomone vis dar reikia įveikti tokias technines kliūtis kaip skirtingų lazerių tobulinimas, kad šie vibruotų molekules skirtingais dažniais tuo pačiu metu.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Sony“ palydovu transliuoja 4K vaizdus

„Sony“ neseniai pristatė palydovinės televizijos perdavimo sistemos prototipą, palaikantį 4K raišką (3 840 x 2160 pikselių). skaityti »

„Google“ darbuotojai nusifilmavo komedijoje

Kompanijos „Google“ darbuotojai komedijoje „Stažuotė“ („The Internship“) sukūrė epizodinius vaidmenis. skaityti »

Steve‘as Wozniakas pranašauja dirbtinio intelekto erą

Naujojo išmaniojo telefono „iPhone 5“ pasirodymo Australijoje dieną vienas iš „Apple“ įkūrėjų Steve‘as Wozniakas teigė, kad dirbtinis intelektas – naujas logiškas žingsnis. skaityti »

„Fujitsu“ kurs matematinį robotą

Kompanija „Fujitsu“ imasi dirbtinio intelekto sistemos kūrimo projekto. Jis galėtų padėti sėkmingai išlaikyti stojamąjį matematikos egzaminą Tokijo universitete. skaityti »

JAV programišius nulaužė „iPhone 5“

Programišius iš San Francisko Grantas Polas nulaužė „iPhone 5“. Polui pavyko į naująjį telefoną įdiegti programą „Cydia“ iš neoficialios „iPhone“ programų parduotuvės. skaityti »

Konferencijoms skirtas telefonas – „Hallo“

Šiandien jau nieko nestebina vaizdo arba telefoninės konferencijos. Dėl globalizacijos, mes pripratome bendrauti su įvairiais žmonėmis per atstumą, spręsti asmeninius ar verslo klausimus, net nematydami gyvo pašnekovo. Priimdamas šiandienos iššūkius dizainerių komanda „Pushstart“ siūlo ypač patogų telefoną skirtą konferencijoms. skaityti »

USB atmintinė su „pratęsimo“ funkcija

USB atmintinės arba dar kitaip USB raktai tikrai ne naujiena. Jų būna įvairių formų, spalvų ir talpos. Bet kas atsitinka tada, kai visa atmintis išnaudota? Reikia kažką ištrinti ir rašyti naują informaciją. Tai išties nepatogu. Dizaineris Shiyu Xia siūlo USB atmintinę su „pratęsimo“ funkcija. skaityti »

Laikrodis-apyrankė: stilinga ir originalu

Anksčiau laikrodis buvo ypač svarbus, šiandien pagrindinę jo funkciją rodyti laiką atlieka mobilieji telefonai. Kyla natūralus klausimas – tai kam nešioti laikrodį? Atsakymas paprastas: tai jūsų įvaizdžio dalis ir kartu senas įprotis. Suprasdamas tai dizaineris Sam Freeman siūlo ypač keistą laikrodžio dizainą. skaityti »

Tarptautinė diena be automobilio

Rugsėjo 22 d. – Tarptautinė diena be automobilio. Pirmą kartą akcija „Mieste – be savo automobilio” buvo surengta Prancūzijoje 1998 m. skaityti »

„Baterijų automatas“ padės išvengti nepatogumų

Ar dažnai atsiduriate situacijoje kai išsikrauna telefono akumuliatorius? Muzikos grotuvas „numiršta“ grodamas mylimiausią dainą? O fotoaparato baterija tuščia kaip tik tą minutę, kai norisi įamžinti svarbų įvykį? Dizaineris Ping–Yi Lin siūlo išeitį – „kramtomosios gumos baterija“. skaityti »