JAV inžinieriai ruošiasi pastatyti didžiausią pasaulyje „Žaibų liejyklą“

Publikuota: 2011 m. lapkričio 25 d. penktadienis

JAV inžinieriai ruošiasi pastatyti didžiausią pasaulyje Teslos transformatorių, kuris generuotų šimtus metrų nusidrieksiančius dirbtinius žaibus. Neskaitant mokslinės projekto vertės, neabejojama, jog dešimties aukštų pastatui prilygsianti „Žaibų liejyklos“ (angl. – „Lightning Foundry“) instaliacija sutrauks mases žiūrovų (eksperimentai bus vykdomi viešai) bei dovanos jiems nepamirštamų reginių.

Projekto siela – aukštos įtampos inžinierius Gregas Leichas (Greg Leyh). Jo siekis – ne tik sutraukti dešimtis tūkstančių žiūrovų, bet ir išsiaiškinti, kokiu būdu žaibai taip efektyviai perduoda elektrą.

„Kad perduotų elektrą oru, žaibams tereikia maždaug dešimtadalio energijos sąnaudų, būtinų elektrą tiekiant žmogaus sugalvotais būdais, - tvirtina idėjos autorius. – Tokie mistiški žaibų „sugebėjimai“ tebeglumina specialistus.“

Skaitytojams priminsime, jog Teslos transformatorius (angl. – „Tesla coil“) nuo paprastų transformatorių skiriasi labai aukšta išėjimo įtampa. Ji gali siekti nuo keliasdešimt tūkstančių iki kelių milijonų voltų.

Paprasčiau tariant, tai yra priemonė elektros srovę perduoti bevieliu būdu. Aišku, tokia įtampa pajėgi „pramušti“ orą ir generuoti žaibus. Todėl Teslos transformatoriai naudojami ir elektrošokų gamyboje.

Projekto įgyvendinimui entuziasto suburtas bendraminčių kolektyvas siekia surinkti 348 tūkst. JAV dolerių. Jei viskas klostysis sėkmingai, didžiausias pasaulyje Teslos transformatorius bus sukonstruotas San Franciske, nugabentas į Nevadą ir pastatytas netoli garsiosios Huverio užtvankos (angl. – „Hoover Dam“). Tokia vieta parinkta dėl to, jog išbandant įrenginį, reikės daug erdvės. Be to, eksperimentą vykdysiančiai grupei reikės išspręsti nemažai saugumo klausimų: generuojamus milžiniško dydžio elektros lankus stebės, kaip viliasi organizatoriai, labai daug žiūrovų.

„Mes tikimės, jog tai bus toks mokslinis eksperimentas, kurio stebėti susirinks galybė žmonių, - pažymi G. Leichas. – Norėčiau, jog tai įkvėptų žmones susimąstyti apie visatą ir joje egzistuojančius stebuklus.“

Šaltinis: www.technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »