Jau greitai skrydžiai lėktuvu bus valdomi mintimis

Publikuota: 2014 m. gegužės 29 d. ketvirtadienis

Profesorius Florian Holzapfel su mokslininkų komanda vykdydami ES finansuojamą projektą „Brainflight“, tiria būdus, kaip smegenys galėtų kontroliuoti skrydį lėktuvu.

„Ilgalaikė projekto vizija yra padaryti skrydžio valdymą prieinamą kuo daugiau žmonių – aiškina projekto vadovas Tim Fricke – Kontrolei pasitelkus smegenis, skrydis pats savaime taps lengvesniu. Tai sumažins darbo krūvį pilotams taip padidinant ir bendrą saugumą. Be to, jie turės daugiau judėjimo laisvės kitų užduočių kabinoje atlikimui“.

Mokslininkams pavyko įrodyti, jog smegenimis iš tiesų įmanoma valdyti lėktuvą ir tai netgi gali būti atlikta neįtikėtinai tiksliai. Jie išbandė įvairaus lygio skrydžius simuliatoriumi, įskaitant ir asmens be jokios praktinės patirties orlaivio valdymą. Tikslumas, kurį tiriamieji asmenys pasiekė beveik atitiko reikalavimus, keliamus tradicinių skrydžių pilotams.

„Vienas iš dalyvių pasiekė aštuonis balus iš dešimties, nes skrydį užbaigė tik su 10 laipsnių nuokrypiu – praneša Fricke – Kai kurie savanoriai, sugebėjo labai tiksliai nutupdyti lėktuvą ir blogo matomumo sąlygomis – tik per keletą metrų nuo centrinės pakilimo tako linijos“.

Šiuo metu Miuncheno universiteto mokslininkai daugiausia dėmesio skiria klausimui, kaip reikės pakeisti visą valdymo sistemą, kad būtų galima integruoti naująjį kontrolės metodą.

Kad žmonės ir mašinos bendrautų, piloto smegenų bangos yra išmatuojamos naudojant elektroencefalografinius (EEG) elektrodus, prijungtus prie kepurės. Berlyno technologijos instituto mokslininkų sukurti algoritmai leidžia programai iššifruoti elektrinio lauko potencialą ir konvertuoti jį į reikiamas valdymo komandas.

Kompiuteris atpažįsta tik labai aiškiai apibrėžtus elektrinius smegenų impulsus, reikalingus skrydžio valdymui. „Tai yra tik konkrečių signalų apdorojimas. Minčių skaitymas – neįmanomas“, – pabrėžia Fricke.

Mokslininkai savo rezultatus pristatys rugsėjo pabaigoje Vokietijos karinių oro pajėgų ir kosminės erdvės reikalų kongrese.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Dantis bus galima valytis be rankų

Elektroninis dantų šepetėlis „Amabrush“ veikia be rankų, jį tereikia įsikišti į burną. skaityti »

Kinijoje atidarytas Dirbtinio intelekto miestas

Hangzhou mieste įdiegta 90 inovatyvių projektų, veikiančių 15-os skirtingų dirbtinio intelekto sistemų pagrindu. skaityti »

Kaip ir kodėl naujosios technologijos skatina sportuoti?

Sporto populiarumo bangai vis dar augant, spėliojame, kas tam padarė įtaką. Vienas iš tai nulėmusių faktorių yra išmaniųjų technologijų tobulėjimas. skaityti »

Robotas išgelbėjo mergaitę nuo griūvančių lentynų

Permėje (Rusijoje) robotas išgelbėjo vaiką nuo griūvančių ant jo lentynų. skaityti »

Vilniuje lietuviai ir amerikiečiai filmuoja fantastinę dramą apie ateitį „001Lithium X“

Vilniuje prasidėjo bendros Lietuvos ir JAV gamybos vaidybinio filmo „001Lithium X“ filmavimo darbai. skaityti »

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų „Moby Mart“, kuri gali pati važinėti gatvėmis. skaityti »

Serveriai šildys vandenį privačiuose namuose

Olandijos bendrovė „Nerdalize“ siūlo panaudoti serverių gaminamą šilumos energiją šildyti vandeniui. skaityti »

Lietuvos gyventojai – aistringiausi serialų žiūrovai Baltijos šalyse

Duomenys rodo, kad 81 proc. apklaustųjų šalyje linkę žiūrėti net keletą mėgstamo serialo serijų iš eilės. skaityti »

Australiškas monetas puošia bananai su pižamomis

Ir kas tik nevaizduojama ant monetų! Pavyzdžiui – bananai su pižamomis! skaityti »

Slovėnijoje populiarėja skaitmeniniai antkapiai

Vienose Slovėnijos miesto Mariboro kapinėse pasirodė unikalus antkapis su didžiuliu jutikliniu ekranu, kuriame galima peržiūrėti nuotraukas ir vaizdo įrašus. skaityti »