Jau greitai skrydžiai lėktuvu bus valdomi mintimis

Publikuota: 2014 m. gegužės 29 d. ketvirtadienis

Profesorius Florian Holzapfel su mokslininkų komanda vykdydami ES finansuojamą projektą „Brainflight“, tiria būdus, kaip smegenys galėtų kontroliuoti skrydį lėktuvu.

„Ilgalaikė projekto vizija yra padaryti skrydžio valdymą prieinamą kuo daugiau žmonių – aiškina projekto vadovas Tim Fricke – Kontrolei pasitelkus smegenis, skrydis pats savaime taps lengvesniu. Tai sumažins darbo krūvį pilotams taip padidinant ir bendrą saugumą. Be to, jie turės daugiau judėjimo laisvės kitų užduočių kabinoje atlikimui“.

Mokslininkams pavyko įrodyti, jog smegenimis iš tiesų įmanoma valdyti lėktuvą ir tai netgi gali būti atlikta neįtikėtinai tiksliai. Jie išbandė įvairaus lygio skrydžius simuliatoriumi, įskaitant ir asmens be jokios praktinės patirties orlaivio valdymą. Tikslumas, kurį tiriamieji asmenys pasiekė beveik atitiko reikalavimus, keliamus tradicinių skrydžių pilotams.

„Vienas iš dalyvių pasiekė aštuonis balus iš dešimties, nes skrydį užbaigė tik su 10 laipsnių nuokrypiu – praneša Fricke – Kai kurie savanoriai, sugebėjo labai tiksliai nutupdyti lėktuvą ir blogo matomumo sąlygomis – tik per keletą metrų nuo centrinės pakilimo tako linijos“.

Šiuo metu Miuncheno universiteto mokslininkai daugiausia dėmesio skiria klausimui, kaip reikės pakeisti visą valdymo sistemą, kad būtų galima integruoti naująjį kontrolės metodą.

Kad žmonės ir mašinos bendrautų, piloto smegenų bangos yra išmatuojamos naudojant elektroencefalografinius (EEG) elektrodus, prijungtus prie kepurės. Berlyno technologijos instituto mokslininkų sukurti algoritmai leidžia programai iššifruoti elektrinio lauko potencialą ir konvertuoti jį į reikiamas valdymo komandas.

Kompiuteris atpažįsta tik labai aiškiai apibrėžtus elektrinius smegenų impulsus, reikalingus skrydžio valdymui. „Tai yra tik konkrečių signalų apdorojimas. Minčių skaitymas – neįmanomas“, – pabrėžia Fricke.

Mokslininkai savo rezultatus pristatys rugsėjo pabaigoje Vokietijos karinių oro pajėgų ir kosminės erdvės reikalų kongrese.

Šaltinis: technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »