Jūros gelmių monstrai kol kas neatrasti, mano mokslininkai

Publikuota: 2008 m. birželio 22 d. sekmadienis

Dokumentinis filmas „Vandenyno gelmėse“
Jūrų ekologai mano, kad pasaulio vandenynų gelmės slepia mažiausiai 18 mokslui dar nežinomų milžiniškų gyvūnų.

Kai kurių specialistų manymu, bent 18 nežinomų rūšių atstovai, kurių kūno ilgis yra didesnis nei 1,8 m, vis dar plaukioja nepastebėti neištirtuose pasaulinio vandenyno regionuose, rašo Australijos dienraštis „Sydney Morning Herald“.

Pasitelkę statistinį modeliavimą, britų mokslininkai įvertino, kaip dažnai nuo 1830 m. buvo aptinkami nauji didelio dydžio jūrų gyventojai, ir nustatė, kad tokių rūšių atradimų kreivė išlieka stabili: naujos rūšys atrandamos kiekvienais metais.

Pats naujausias toks atradimas buvo padarytas į pietus nuo Naujosios Zelandijos. Jūrų biologai aptiko naują milžiniškų medūzų, kurių ilgis siekia 3,5 m, rūšį, ir 1 m dydžio jūros žvaigždę.

Šiemet taip pat buvo visuomenei pademonstruotas į žvejų tinklus pietinėse Ramiojo vandenyno platumose įsipainiojęs milžiniškas kalmaras. Jo kūno ilgis siekė 4 metrus.

„Jūrose yra daugybė vietų, kur gali slapstytis tokie gyvūnai. Jie gali gyventi vidutiniuose vandenynų sluoksniuose, niekad neiškildami į paviršių, arba slėptis dar neištirtuose vandenynų dugno kanjonuose. Po Arkties ledynais nuolat atrandamos naujos rūšys“, – sakė Škotijos šv. Andriaus universiteto daktaras Charles‘as Paxtonas.

Tačiau jis pabrėžė nuvilsiantis legendinės Loch Neso ežero pabaisos Nesės gerbėjus: mokslininko atlikta gėlavandenių rūšių aptikimo analizė atskleidė, kad žmonija jau atrado visus didelio dydžio gyvūnus, gyvenančius ežeruose ir upėse.

„Nauji nedideli nežinomų rūšių atstovai atrandami nuolat, tačiau atvejai, kai aptinkami didesni nei 2 m gyvūnai, yra labai reti“, – sakė jis.

Ch. Paxtono teigimu, tikėtina, kad daugelis įvairių tautų legendų apie jūrose gyvenančias pabaisas remiasi tikrais nežinomų rūšių atstovų stebėjimais. Pasak mokslininko, padavimai apie milžiniškas jūrų gyvates ar aštuonkojus gali remtis žmonių susidūrimais su mokslui jau žinomais jūrų milžinais.

Pasak dienraščio, nors žmonės jau tūkstančius metų keliauja jūromis ir vandenynais, mokslininkų žinios apie gelmių gyventojus iki šiol yra labai ribotos. Dauguma ten gyvenančių rūšių buvo atrastos tik tada, kai jų atstovai įsipainiodavo į žvejų tinklus arba gyvūnų liekanos buvo išmestos į pakrantę.

Povandeninės vaizdo kameros ir giliavandeniai batiskafai mūsų dienomis suteikia galimybę mokslininkams tyrinėti jūrų ekosistemas. Tačiau vadinamoji „prieblandos zona“, esanti nuo 100 iki 1000 metrų gylyje nuo vandens paviršiaus, iki šiol lieka mažiausiai ištirta vandenynų vieta.

„Labai tikėtina, kad vandenynų gelmėse bus atrastos didelių gyvūnų rūšys. „Prieblandos zona“, kurioje natūrali saulės šviesa yra išsklaidyta, nėra pakankamai ištirta, todėl čia taip pat gali būti aptikta stambių padarų“, – teigė Sauthemptono universiteto Nacionalinio okeanografijos centro mokslininkas Richardas Lampittas.

Šaltinis:

www.balsas.lt

 

Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Triukšmo žemėlapis padės susirasti tylesnį būstą

Kalifornijos technologijos instituto darbuotojas Brendan Farell sukūrė triukšmo žemėlapį, kuriame žmonės gali pasitikrinti triukšmo lygį aplink dominantį būstą, prieš jį įsigydami. skaityti »

„Huawei“ paaiškino, kaip mus veikia telefono ekrano spalvinė temperatūra

Kasdien naudojantis išmaniaisiais įrenginiais, nesunku pastebėti, kad telefonų ir kitų įrenginių ekrano spalvos kartais skiriasi. Tačiau ar susimąstėte, nuo ko tai priklauso ir kaip šios spalvos mus veikia? skaityti »

Telefonus įkraus augalai

Barselonoje įsikūrusi pradedančioji įmonė „Arkyne Technologies“ atrado natūralų būdą įkrauti mobiliuosius telefonus. skaityti »

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Londone planuojama pastatyti medinį dangoraižį

Londono rajone Barbikane numatoma pastatyti 300 metrų aukščio medinį dangoraižį, pavadintą „Oakwood Tower“. skaityti »

„Samsung“ užpatentavo papildytosios realybės lęšius

Kontaktiniuose lęšiuose bus įtaisyta miniatiūrinė vaizdo kamera ir projektorius, taip pat davikliai, leidžiantys valdyti lęšius judinant vokus ir mirksint. skaityti »

Kodėl žmogui geriau gyventi išmaniuosiuose namuose?

Kaip į mūsų visų kasdienybę įsiveržė išmanieji telefonai, taip, turbūt neilgai trukus, miestus ir gyvenvietes užvaldys ir išmanieji namai. skaityti »

Marškinėliai, parodantys žmogaus vidų

„Virtuali-Tee“ – papildytosios realybės marškinėliai, atvaizduojantys žmogaus vidaus organus. skaityti »

Išmanioji šakutė imituos druskos skonį

Tokijo universitete, „Rekimoto“ laboratorijoje, buvo sukurta išmanioji šakutė, imituojanti druskos skonį burnoje. Kad apgautų žmogaus receptorius, naudojama silpna elektros srovė. skaityti »

Ateityje duris atrakinsime ranka?

Mikroschemų gamintoja „Digiwell“ sukūrė į ranką implantuojamą NFC lustą. Operacija užtrunka vos kelias minutes ir primena paprastą injekciją. skaityti »