Kaip sausis tapo pirmuoju mėnesiu

Publikuota: 2009 m. sausio 9 d. penktadienis

Kalendorius
Visi žinome, kad sausis yra pirmasis metų mėnuo. Ir galbūt netgi miglotai prisimename, kad mokėmės – kelintoje klasėje tai buvo? – jog šio mėnesio angliško pavadinimo „January“ kilmė siejama su dviveidžiu romėnų dievu Janusu.

Janusas gali vienu metu žiūrėti į priekį ir atgal, todėl puikiai tinka pavadinti mėnesį, kuris pradeda naujuosius metus, žymi pokyčius – dienos ne trumpėja, o pradeda ilgėti, rašo „National Geographic“.

Tačiau mokykloje tikriausiai niekas nesakė, kad sausis ne visuomet buvo pirmasis metų mėnuo. Romėnų laikais jis buvo 11-asis mėnuo. Tais laikais metai prasidėdavo nuo kovo mėnesio, kuris buvo pavadintas karo dievo Marso garbei (Martius ). Būtent kovo mėnesį romėnai sėdavo laukus ir išeidavo kariauti.

„Karas romėnams buvo labai svarbus, – aiškina Judith Hallett, Merilendo universiteto klasikinės filologijos profesorė. – Romėnai mėgo karą, nes iš jo gaudavo naudos.“ Karas suteikdavo progą įsigyti naujų žemių ir prisiplėšti turtų.

O sausis ir vasaris žymėdavo romėniškųjų metų pabaigą. „Tai buvo du depresyviausi metų mėnesiai“,– sako J. Hallett. – Vienintelis džiaugsmas šiais mėnesiais buvo tam tikros šventės, pavyzdžiui Luperkalija (Lupercalia), švenčiama vasario mėnesį. Ją švenčiantys vyrai išsirengdavo nuogi ir rimbais plakdavo moteris – buvo tikima, jog taip didėja vaisingumas. Manau, kad vyrai šia švente džiaugėsi labiau nei moterys.

Tad kaip sausis iš vienuoliktojo mėnesio tapo pirmuoju? Žinoma, dėl politikos!

Porą šimtų metų iki Augusto Cezario valdymo (31 m. prieš Kristų – 14 m. po Kristaus gimimo) romėnai pradėjo ieškoti geresnių politinio valdymo būdų. Vietoj to, kad savo konsulus inauguruotų karingojo Marso mėnesį – kovą – jie juos ėmė skirti sausio mėnesį, likus dviem mėnesiams iki karų pradžios. Taip karams pasirengti likdavo daugiau laiko. Siekiant įtvirtinti šį politinį poslinkį, vienuoliktasis metų mėnuo tapo pirmuoju.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »