Kaip sausis tapo pirmuoju mėnesiu

Publikuota: 2009 m. sausio 9 d. penktadienis

Kalendorius
Visi žinome, kad sausis yra pirmasis metų mėnuo. Ir galbūt netgi miglotai prisimename, kad mokėmės – kelintoje klasėje tai buvo? – jog šio mėnesio angliško pavadinimo „January“ kilmė siejama su dviveidžiu romėnų dievu Janusu.

Janusas gali vienu metu žiūrėti į priekį ir atgal, todėl puikiai tinka pavadinti mėnesį, kuris pradeda naujuosius metus, žymi pokyčius – dienos ne trumpėja, o pradeda ilgėti, rašo „National Geographic“.

Tačiau mokykloje tikriausiai niekas nesakė, kad sausis ne visuomet buvo pirmasis metų mėnuo. Romėnų laikais jis buvo 11-asis mėnuo. Tais laikais metai prasidėdavo nuo kovo mėnesio, kuris buvo pavadintas karo dievo Marso garbei (Martius ). Būtent kovo mėnesį romėnai sėdavo laukus ir išeidavo kariauti.

„Karas romėnams buvo labai svarbus, – aiškina Judith Hallett, Merilendo universiteto klasikinės filologijos profesorė. – Romėnai mėgo karą, nes iš jo gaudavo naudos.“ Karas suteikdavo progą įsigyti naujų žemių ir prisiplėšti turtų.

O sausis ir vasaris žymėdavo romėniškųjų metų pabaigą. „Tai buvo du depresyviausi metų mėnesiai“,– sako J. Hallett. – Vienintelis džiaugsmas šiais mėnesiais buvo tam tikros šventės, pavyzdžiui Luperkalija (Lupercalia), švenčiama vasario mėnesį. Ją švenčiantys vyrai išsirengdavo nuogi ir rimbais plakdavo moteris – buvo tikima, jog taip didėja vaisingumas. Manau, kad vyrai šia švente džiaugėsi labiau nei moterys.

Tad kaip sausis iš vienuoliktojo mėnesio tapo pirmuoju? Žinoma, dėl politikos!

Porą šimtų metų iki Augusto Cezario valdymo (31 m. prieš Kristų – 14 m. po Kristaus gimimo) romėnai pradėjo ieškoti geresnių politinio valdymo būdų. Vietoj to, kad savo konsulus inauguruotų karingojo Marso mėnesį – kovą – jie juos ėmė skirti sausio mėnesį, likus dviem mėnesiams iki karų pradžios. Taip karams pasirengti likdavo daugiau laiko. Siekiant įtvirtinti šį politinį poslinkį, vienuoliktasis metų mėnuo tapo pirmuoju.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »