Kas pirmykščiams padėdavo išgyventi, šiandien varo į kapus

Publikuota: 2010 m. kovo 4 d. ketvirtadienis

Mumijos galva
Tai, kas pirmykščiams žmonėms padėdavo išgyventi, šiandien labai dažnai kenkia žmogui, dienraštyje „La Repubblica“ išspausdintame straipsnyje teigia Elena Dusi.

Jei ateiviai nuodugniai ištirtų žmones, jie nuspręstų, kad žmonių anatomija yra labai keista. Savybės, kurios tūkstantmečiais padėdavo žmogui išgyventi tropinėje savanoje, esant dabartiniam gyvenimo būdui, kai žmogus praleidžia savo gyvenimą tarp automobilio, rašomojo stalo, televizoriaus ir kompiuterio, išties virsta dideliu nepatogumu. „Pagal daugelį požymių žmogus blogai prisitaikė prie šiuolaikinio gyvenimo, – teigia Izraelio universiteto biologas evoliucionistas Stevenas Stearnsas. – Daugelis gydytojų daro išvadą, kad evoliucija yra labai svarbi šiuolaikinių ligų supratimui.“

Klasikinis pavyzdys – nutukimas. Žmogaus metabolizmas susiformavo tam, kad sukauptų energiją ir sugebėtų išgyventi nederlingus metus. „Persilaužimo momentas įvyko prieš 10-12 tūkst. metų, neolito periodu, kai žmogus iš piemens ir gėrybių rinkėjo-klajoklio tapo žemdirbiu ir gyvulių augintoju, – teigia biologas Davide‘as Petteneris. – Naujas gyvenimo būdas atmetė tūkstantmetį evoliucijos darbą ir labiausiai dezorientuota tapo imuninė sistema“.

Iš pradžių šiai sistemai teko ginti žmogų nuo kai kurių produktų rūšių, bet vėliau atsirado virusai, persiduodantys nuo naminių gyvulių laukiniams ir atvirkščiai, žmonės pradėjo gyventi didelėmis bendruomenėmis ir lengvai ėmė plisti epidemijos.

Mokslininkų nuomone, paukščių ir kiaulių gripas – taip pat neolito periodu įvykusio pokyčio pasekmė. Kai kurie organai tapo nebenaudingi ir tapo ligų šaltiniu, kaip, pvz., apendiksas. O apie pavojų perspėjanti sistema, paruošianti širdį aktyvesniems susitraukimams ir kraujo spaudimo padidėjimui, šiandien, vyraujant nejudriam gyvenimo būdui, gali sukelti įvairias širdies ir kraujagyslių ligas. Dar vienas pavyzdys – moderni avalynė. Jei kažkada kojų apdengimas veikdavo kaip nuo sužeidimų sauganti priemonė, moksliniai tyrimai rodo, jog dabartiniai batai kenkia mūsų pėdoms. Antropologai juokauja, kad ateityje vienu iš pirmųjų evoliucinių pokyčių bus nykščio padidėjimas dėl dažno SMS žinučių rašymo.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Dantis bus galima valytis be rankų

Elektroninis dantų šepetėlis „Amabrush“ veikia be rankų, jį tereikia įsikišti į burną. skaityti »

Kinijoje atidarytas Dirbtinio intelekto miestas

Hangzhou mieste įdiegta 90 inovatyvių projektų, veikiančių 15-os skirtingų dirbtinio intelekto sistemų pagrindu. skaityti »

Kaip ir kodėl naujosios technologijos skatina sportuoti?

Sporto populiarumo bangai vis dar augant, spėliojame, kas tam padarė įtaką. Vienas iš tai nulėmusių faktorių yra išmaniųjų technologijų tobulėjimas. skaityti »

Robotas išgelbėjo mergaitę nuo griūvančių lentynų

Permėje (Rusijoje) robotas išgelbėjo vaiką nuo griūvančių ant jo lentynų. skaityti »

Vilniuje lietuviai ir amerikiečiai filmuoja fantastinę dramą apie ateitį „001Lithium X“

Vilniuje prasidėjo bendros Lietuvos ir JAV gamybos vaidybinio filmo „001Lithium X“ filmavimo darbai. skaityti »

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų „Moby Mart“, kuri gali pati važinėti gatvėmis. skaityti »

Serveriai šildys vandenį privačiuose namuose

Olandijos bendrovė „Nerdalize“ siūlo panaudoti serverių gaminamą šilumos energiją šildyti vandeniui. skaityti »

Lietuvos gyventojai – aistringiausi serialų žiūrovai Baltijos šalyse

Duomenys rodo, kad 81 proc. apklaustųjų šalyje linkę žiūrėti net keletą mėgstamo serialo serijų iš eilės. skaityti »

Australiškas monetas puošia bananai su pižamomis

Ir kas tik nevaizduojama ant monetų! Pavyzdžiui – bananai su pižamomis! skaityti »

Slovėnijoje populiarėja skaitmeniniai antkapiai

Vienose Slovėnijos miesto Mariboro kapinėse pasirodė unikalus antkapis su didžiuliu jutikliniu ekranu, kuriame galima peržiūrėti nuotraukas ir vaizdo įrašus. skaityti »