Kas pirmykščiams padėdavo išgyventi, šiandien varo į kapus

Publikuota: 2010 m. kovo 4 d. ketvirtadienis

Mumijos galva
Tai, kas pirmykščiams žmonėms padėdavo išgyventi, šiandien labai dažnai kenkia žmogui, dienraštyje „La Repubblica“ išspausdintame straipsnyje teigia Elena Dusi.

Jei ateiviai nuodugniai ištirtų žmones, jie nuspręstų, kad žmonių anatomija yra labai keista. Savybės, kurios tūkstantmečiais padėdavo žmogui išgyventi tropinėje savanoje, esant dabartiniam gyvenimo būdui, kai žmogus praleidžia savo gyvenimą tarp automobilio, rašomojo stalo, televizoriaus ir kompiuterio, išties virsta dideliu nepatogumu. „Pagal daugelį požymių žmogus blogai prisitaikė prie šiuolaikinio gyvenimo, – teigia Izraelio universiteto biologas evoliucionistas Stevenas Stearnsas. – Daugelis gydytojų daro išvadą, kad evoliucija yra labai svarbi šiuolaikinių ligų supratimui.“

Klasikinis pavyzdys – nutukimas. Žmogaus metabolizmas susiformavo tam, kad sukauptų energiją ir sugebėtų išgyventi nederlingus metus. „Persilaužimo momentas įvyko prieš 10-12 tūkst. metų, neolito periodu, kai žmogus iš piemens ir gėrybių rinkėjo-klajoklio tapo žemdirbiu ir gyvulių augintoju, – teigia biologas Davide‘as Petteneris. – Naujas gyvenimo būdas atmetė tūkstantmetį evoliucijos darbą ir labiausiai dezorientuota tapo imuninė sistema“.

Iš pradžių šiai sistemai teko ginti žmogų nuo kai kurių produktų rūšių, bet vėliau atsirado virusai, persiduodantys nuo naminių gyvulių laukiniams ir atvirkščiai, žmonės pradėjo gyventi didelėmis bendruomenėmis ir lengvai ėmė plisti epidemijos.

Mokslininkų nuomone, paukščių ir kiaulių gripas – taip pat neolito periodu įvykusio pokyčio pasekmė. Kai kurie organai tapo nebenaudingi ir tapo ligų šaltiniu, kaip, pvz., apendiksas. O apie pavojų perspėjanti sistema, paruošianti širdį aktyvesniems susitraukimams ir kraujo spaudimo padidėjimui, šiandien, vyraujant nejudriam gyvenimo būdui, gali sukelti įvairias širdies ir kraujagyslių ligas. Dar vienas pavyzdys – moderni avalynė. Jei kažkada kojų apdengimas veikdavo kaip nuo sužeidimų sauganti priemonė, moksliniai tyrimai rodo, jog dabartiniai batai kenkia mūsų pėdoms. Antropologai juokauja, kad ateityje vienu iš pirmųjų evoliucinių pokyčių bus nykščio padidėjimas dėl dažno SMS žinučių rašymo.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Šiuolaikiniai vaikai pinigus taupys skaitmeninėse taupyklėse

Kiekvienas vaikystėje esame turėjęs monetų taupyklę. Kaip vaikai taupys pinigus, jei kažkada pasaulyje nebebus grynųjų? skaityti »

Skeptiškiems tėveliams: 5 faktai apie vaizdo žaidimų naudą

Tyrimai atskleidė, kad saikingos pramogos su vaizdo žaidimais gali teikti naudą ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams. skaityti »

NATO suvažiavimą saugos ereliai

Gegužės 25 d. Briuselyje vyks NATO renginys, kuriame dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trampas. Į susitikimą suvažiuos valdžios atstovai iš 29 šalių. skaityti »

Dubajaus gatvėse patruliuoja robotas–policininkas

Į darbą priimtas pirmasis robotas–policininkas. Jis prisijungė prie policininkų būrio Arabų Emyratuose, Dubajuje. skaityti »

Kodėl lietuviai mėgsta atsiskaityti tik gavę prekes?

Mokėjimas už prekes jų pristatymo metu – vienas populiariausių būdų atsiskaityti už internetinius pirkinius Lietuvoje. skaityti »

Kad palinkus prie išmaniųjų kupra neužaugtų...

JAV vykdytas tyrimas parodė, kad nuolatinis žiūrėjimas į išmanųjį telefoną žemyn prilygsta maždaug 27 kilogramų svoriui, pakabintam ant kaklo, o tai pastarajam nėra naudinga. skaityti »

Nauja mobilioji programėlė – unikalus emocinės pagalbos sau būdas

Kiekvienas programėlės naudotojas galės žymėti ir stebėti savo emocinę būklę, tikimasi, kad šis įrankis padės ugdyti emocinį raštingumą. skaityti »

Kvadratinės Latvijos kolekcinės monetos tiražas išgraibstytas akimirksniu

Gegužės pradžioje Latvijos centrinis bankas pradėjo prekiauti nauja kolekcine moneta, skirta Latgalos kongreso šimtmečiui. skaityti »

Išleista Eurovizijos konkursui skirta moneta

Nacionalinis Ukrainos bankas gegužės 11 d. pradės prekiauti kolekcine moneta, skirta „Eurovizijos 2017“ konkursui. skaityti »

Mokslas atskleidė, ko reikia norint sukurti genialų protą

Intelektas – nėra būtinas genijaus požymis, svarbus žmogaus kūrybiškumas ir atkaklumas. skaityti »