Kaune duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorija, kurioje kraujo tyrimus atlieka robotas

Publikuota: 2012 m. kovo 13 d. antradienis

Kaune duris atvėrė medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“, kurioje kraujo mėginius tiria automatizuota–robotizuota laboratorinių tyrimų sistema. Pasitelkusi robotą, laboratorija per dieną galės atlikti iki 20 000 įvairių kraujo tyrimų. Į naujosios laboratorijos robotą investuota daugiau kaip 1 mln. litų. Tikimasi, kad moderni laboratorija Kaune leis gydytojams efektyviau diagnozuoti klastingas ligas, o gyventojams – padidins sudėtingų kraujo tyrimų prieinamumą ir sudarys platesnes galimybes pasinaudoti ankstyvosios ligų prevencijos programomis, finansuojamomis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Pasak medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ generalinio direktoriaus Vido Gedučio, strateginis laboratorijos tikslas visiškai automatizuoti biocheminių ir imunologinių kraujo tyrimų atlikimą buvo pasiektas pasitelkus tarptautinės kompanijos „Siemens“ inovacijas. „Moderniausiose pasaulio medicininių tyrimų laboratorijose vis daugiau procesų, kur būtinas itin didelis tikslumas, atlieka robotai. Investuodami į naujas technologijas siekėme geriausią pasaulio laboratorinės diagnostikos patirtį perkelti į Lietuvą“, – akcentuoja medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ generalinis direktorius V. Gedutis.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, laboratorinės medicinos gydytoja Dangira Meškelevičiūtė–Babenskienė aiškina, kad robotai ir automatizuoti analizatoriai laboratorijose padeda išvengti dėl žmogaus darbo pasitaikančių klaidų. „Anksčiau į kiekvieną analizatorių kraujo mėginius tyrimams turėjo sudėti laboratorijos laborantai. Dabar šioje laboratorijoje tai daro ne žmonės, o robotas, kuris pats perskaito ant kiekvieno mėgintuvėlio esantį unikalų brūkšninį kodą ir perduoda kraujo mėginius automatiniams analizatoriams. Manau, tai didelis kokybinis žingsnis į priekį modernizuojant laboratorinių tyrimų atlikimo procesą“, – teigia D. Meškelevičiūtė–Babenskienė.

Į laboratorijos atidarymą atskubėjęs Kauno meras Andrius Kupčinskas džiaugiasi, kad Kaunas tampa inovacijų traukos centru. „Džiaugiuosi, kad Kaune kone kiekvieną savaitę tenka važiuoti į mokslo centro ar laboratorijos atidarymą. Mes visi puikiai žinome, kokie yra Kauno medikų ir mokslininkų pasiekimai. Praėjusią savaitę kartu su ministru pirmininku Andriumi Kubiliumi dalyvavome Kauno technologijos universiteto Jaunimo verslumo centro atidaryme ir matėme mažuosius robotus, kurie jau pelnė ir tarptautinį pripažinimą. Šioje medicininių tyrimų laboratorijoje yra kur kas sudėtingesnis robotas ir technologijos, bet juk viskas prasideda nuo mažų dalykų“, – sako Kauno meras A. Kupčinskas.

„Kiekvienas naujas dalykas medicinoje yra stebuklas. Jau stebėjome radiologinės pagalbos tobulėjimą, kuomet į Lietuvą buvo atvežta skaitmeninė technika – mamografai, moderni kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso įranga. Dabar atėjo laikas Lietuvos medicininių tyrimų laboratorijoms“, – savo mintimis po laboratorijos pristatymo dalinosi Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė profesorė Vida Marija Čigriejienė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys profesorius Arimantas Dumčius teigia, kad Kaune duris atvėrusi medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“ niekuo nesiskiria nuo moderniausių užsienio laboratorijų. „Ši technologija sumažina darbo krūvį žmonėms, eliminuoja subjektyvųjį faktorių. Automatizacija yra nepaprastas dalykas, o ypač malonu, kad tai yra Kaune“, – sako A. Dumčius.

Medicininių tyrimų laboratorija „Antėja“ aptarnauja daugiau kaip 300 viešųjų ir privačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vidurio Lietuvos ir pajūrio regione. Laboratorijos gydytojos Birutės Tarutienės teigimu, laboratorija atlieka bendraklinikinius, biocheminius, imunologinius, alerginių susirgimų, infekcinių, erkių pernešamų ligų, onkologinių susirgimų, PGR būdu atliekamus ir kitus kraujo tyrimais. Iš viso laboratorijoje atliekama daugiau kaip 400 skirtingų laboratorinių tyrimų.

„Norėčiau pastebėti naują tendenciją – vis daugiau laboratorinių tyrimų atliekama profilaktikos tikslais. Populiariausi buvo, yra ir tikriausiai bus kasdieniai tyrimai, kuriuos žmonės žino geriausiai – cholesterolio frakcijų, kepenų fermentų, skydliaukės hormonų. Pastaruoju metu pastebime vėžio žymenų tyrimų skaičiaus augimą. Atlikę kraujo tyrimus, esame laiku nustatę ne vieną dešimtį krūties, kiaušidžių, skrandžio vėžio atvejį. Laiku atliktas laboratorinis tyrimas išgelbėjo ne vieną gyvybę“, – pasakoja medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ gydytoja B. Tarutienė.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kraujo tyrimams Lietuvoje pasitelkiami robotai

Kaune pradėjo veikti vienintelė Baltijos šalyse visiškai robotizuota medicininių tyrimų laboratorija. Pirmasis kraujo tyrimus atliekantis robotas Lietuvoje buvo pastatytas 2014 metais, o dabar sumontuota robotų ir automatinių analizatorių linija. skaityti »

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Tėvai abejoja dėl žaidimizacijos taikymo mokyklose

Žaidimizacija (angl. gamification) jau pasiekė revoliucinę sėkmę švietimo srityje, tačiau kai kurie skeptikai vis dar nėra įsitikinę jos veiksmingumu. Labiausiai abejoja tėvai ir auklėtojai mokyklose, kurių suvokimas apie tai, ką žaidimizacija reiškia mokyklinukams, yra subjektyvus. Šįkart kreipiamasi į tokius tėvelius, kurie vis dar netiki žaidimizacijos nauda mokymuisi. skaityti »

„YouTube“ paskelbė tris šiemet Didžiojoje Britanijoje populiariausias reklamas

Vaizdo priegloba „YouTube“ publikavo Didžiojoje Britanijoje populiariausių 2012 metų reklamų dešimtuką. skaityti »

Bepiločiai „Volvo“ automobiliai – 2014 metais

„Volvo“ laikoma viena iš pačių saugiausių automobilių gamintojų pasaulyje. Siekdama pateisinti šį vardą, kompanija jau 2020 metais planuoja išleisti automobilį, kuris garantuoja itin mažą juo keliaujančių keleivių traumų riziką. skaityti »

Švedijoje kuriamas universalus robotas-valytojas

Karališkojo technologijų instituto Stokholme darbuotojai savo robotą-valytoją nusprendė padaryti universalų. Iki šiol kiekvienas panašus robotas buvo programuojamas konkrečiai patalpai tvarkyti. skaityti »

Neregėtoji Žemė iš kosmoso

NASA pristatė naują nemokamą elektroninę fotoknygą „Earth As Art“. skaityti »

Filmas apie Steve‘ą Jobsą pasirodys sausį

Filmas apie kompanijos „Apple“ įkūrėją ir ilgametį vadovą „Jobs“ turėtų būti pristatytas festivalyje „Sundance“, kuris vyks sausio 17–27 dienomis. skaityti »

„YouTube“ pasirodė visos „Apple“ reklamos

Didžiausiame vaizdo medžiagos dalijimosi portale „YouTube“ pasirodė vaizdo įrašų virtinė, kurioje, kaip teigiama, surinkti bemaž vis „Apple“ reklaminiai filmukai. skaityti »

SMS žinutei – 20 metų

Gruodžio 3 d. sukako 20 metų, kai buvo išsiųsta pirmoji SMS („Short Message Service“). skaityti »

Taivaniečiai sudėliojo QR kodą iš 1 300 skėčių

Gruodžio 2 dieną 1369 Taivano gyventojai sustojo aikštėje prieš Taipėjaus meriją ir, išskleidę skėčius, suformavo milžinišką QR kodą. skaityti »